Laparotomi Nedir, Nasıl Ve Neden Yapılır?

  • 31 Ocak 2017
  • 199 kez görüntülendi.
Laparotomi Nedir, Nasıl Ve Neden Yapılır?

Laparotomi işleminin yapılmasındaki amaç karın içinin görüntülenebilmesi ve edinilen sonuçlar sayesinde ameliyata gerek olup olmadığına karar verilmesidir. Tıbbi adı abdominal explorasyon olarak geçmektedir. Laporotomi işlemi tanı koymak için veya terapötik amacı ile uygulanan bir işlemdir. Herhangi bir şüphe amaçlı yapılan Laparotomi işlemi karnın içine bakmak için uygulanmaktadır. Ancak terapötik laparotomi ise ameliyat için karının açılması işlemi olmaktadır.

Laparotomi Uygulaması Ne Zaman Yapılmaktadır?

Karnın içinde abselerin olması ve apendesit durumun olması,

Çikolata kisti yani tıbbi adı endometriozis,

Midede yada bağırsaklarda delinme gerçekleşmsi,

Dış gebelik,

Rahim hastalıkları ve myomlara bağlı rahatsızlıklar.

Laparotomi yapılma esnasında karın bölgesine yapılan kesi sahası, cerrahi işlemin ne amaçlı yapıldığına veya tanıya göre farklıklar taşıyabilir.

Laparotomi ameliyatında en çok yapılan kesi ise karnın merkezinden yapılandır. Bu ameliyat sıklıkla hastalara genel anestezi verilerek uygulanır. Çok sık kullanılmasa da bazı hastalara spinal anestezi altında yapılabilir. Karın boşluğu bölgesine atılan kesinin ismi laoarotomi olmaktadır. Laparotomi uygulaması tamamen cerrahi bir işlem olup hastanın şikayetlerine göre tanı amaçlı yapılır çünkü diğer teşhis araçları yetersiz kaldığı durumlar olmaktadır bu nedenle işlem devreye girer.

Uygulama esnasında hastanın iç organları açılarak, şikayetlerine neyin ve neden sebep olduğu incelenerek tespiti sağlanmış olunur. Böylece tek seferde sorunun kaynağını bulduktan sonra bu sorunu tedavi etmek için hasta ameliyat edilerek tedavi sağlanmış olunur. Hem bu şekilde iki defa ameliyata girmekten hastalar kurtulur.

Laparotomi Uygulamasının Gerekli Olduğu Durumlar

Laparotomi işleminin yapılmasını gerektiren sıklıkla bir türlü hafifleyip geçmeyen inatçı karın ağrılarıdır. Çükü yaşanan bu karın ağrıları alınan basit ağrı kesiciler ile hafiflemez yada geçmez. Ağrıya mide bulantısı ve kusma barsak sorunları eşlik edebilir. Ayrıca bu semptomların yanındaysa karında şişkinlik oluşabilmektedir. Bu tip vakalarda Laparotomi işlemi yapılarak sorunun kaynağı tespit edilip buna göre tedavi uygulanmaktadır.

Özellikle karın sahasına alınan sert darbeler acil olarak karın içine müdahale edilmesini gerektiren durumdur. Örneğin trafik kazalarında karına ciddi anlamda sert darbeler alınabilmektedir. Böyle bir durumda karın içine kanama riski ve damarların hasar görme tehlikesi mevcuttur ve acil olarak laparotomi işlemine gidilmesi ve gereken kontrollerin sağlanması lazımdır.

Şayet hastada herhangi bir jinekolojik sorun yoksa yada apandisit nedeni ile karın ağrısı yaşamıyorsa tanı amaçlı olarak ve hastanın yakınmaları daha da artmadan müdahale edilip gerekli tedavinin uygulanması gerekir. Karın duvarına yapılan cerrahi işlemler neden ve hangi amaçla yapıldığına göre değişkenlik gösterirler. Örneğin bir apandisit ameliyatında karnın merkezi değil de sağ alt sahası açılarak ameliyat uygulanır. Yapılacak olan kesi büyük değil daha dar ve küçük olmaktadır. İçeriye girilmek için atılan kesiler karnın ortasından uygulandığı zaman sinir ve bazı diğer dokuların zarar görmesi azalacaktır. Ameliyat bitiminden sonra sıra kapatmaya gelindiğine kesinin yapıldığı alandaki dokular birbirlerini örtecek yani denk gelecek şekilde dikilir ve kapatma işlemi gerçekleşmiş olur.

Yazımızı özetlersek laparotomi sindirim sistemi organlarından kaynaklı sorunların nedenleri bulmak ve tedavisini yapmak için uygulanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats