Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Leep Ameliyatı Nasıl  Ve Neden Yapılır? 

Leep İşlemi rahim ağzında kötü huylu rahatsızlıklara çevrilebilme ihtimali yüksek olan hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Rahmin ağzına bakıldığında aynı ciltteki gibi bir dokunun olduğunu görmekteyiz ve bu dokuyu meydana getiren hücreler devamlı bir büyüme eğilimindedirler. İşte büyüme esnasında alt katmanda olan hücreler rahim ağzının yüzüne çıkmaya çalışırlar ve çıktıklarında ise normal olarak dökülme gerçekleşir. Bu doğal olan süreçte değişimler meydana gelirse hücrelerde anormal değişikliler olacaktır. Böyle olan bir durum söz konusu olursa displazi olarak tanımlamakta olup hafif derecede seyreden displazi de herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşme görülebilir. Özellikle oluşan diplazi kendiliğinden geçmez ve ciddi oranlarda ise rahim kanserine dönüşme ihtimali olmaktadır. Rahim ağzı kanserine neden olabilecek başka faktörlere baktığımızsa sigara kullananlarda ve cinsel yol ile bulaşan hastalık öyküsü olanlar bulunmaktadır bu tür etkenler rahim ağzı kanseri tehlikesini arttırır.

Yapılan smear testi sayesinde rahim ağzında olup bitenler hakkında bilgi sahibi olunur. Ayrıca kolposkopi ve biyopsi gibi uygulamalarda rahim ağzı kanserinin tanısı için tercih edilebilir.

Displazi Ve Leep

Az önce bahsettiğimiz normal dışı olan hücrelere leep ile müdahale edilerek alınabilir. Böylelikle genç olan sağlıklı hücrelerde büyüyecektir. Fakat displaziyi tedavi etmek için dondurma, yakma, koni biyopsi ve lazer yöntemleri tercih edilebilmektedir. Displazi tedavisi aşamasında hangi yöntemin tercih edileceği yapılan incelemeler sonucunda kararlaştırılır. Örneğin rahim ağzının ne kadar bölümü alınacak normal dışı olan hücrelerin konumu gibi faktörler değerlendirilir.

Leep Operasyonu Nasıl Yapılmaktadır?

LEEP operasyonu uygulamak için görevi neştere benzeyen ince tel halka kullanılmakta olup bu halkadan elektrik geçirilir ve üst katmanda olan hücrelerin ince tabakası temizlenmektedir. Kadının adet döneminin dışında olduğu bir zamanda yapılması gerekir. Böylelikle rahim ağzı çok daha net bir biçimde görüntülenecektir. Bir çok leep operasyonu doktorun muayenesinde gerçekleştirilip ve toplamda birkaç dakika içinde sonlanmış olur.

Leep operasyonu öncesinde ağrı kesici verilebilir. Hasta sırt üstü olacak biçimde masaya alınır. Ardında normal muayenelerde nasıl oluyorsa hazneye tıbbi aleti yerleştirmektedir. Rahim ağzında ki normal dışı hücreler i görüntülemek amacı ile rahim ağzına bir madde sürülmektedir. Hastanın acı duymaması adına rahim ağzı lokal anestezi uygulanarak hissiz hale getirilir. Bahsettiğimiz halka hazneden rahim ağzına yerleştirilip duruma göre halkaların büyüklükleri ve biçimlerinde farklılıklar olabilir. Lokal anestezi uygulandığı için operasyon süreci boyunca hasta kendinde olur. Çok az seviyede ağrı ve kramp gibi hisler oluşabilir. Operasyonun ardında oluşabilecek bir kanama riskine önlem almak için rahim ağzına özel bir madde sürülebilmektedir. Operasyon sırasında alınan dokular inceleme ve araştırma için laboratuara gider.

Leep Operasyonunda Ne Gibi Riskler Söz Konusudur?

Çok sık olmasa da bazen leep işlemi esnasında sorunlar ile karşılaşılabilir. Operasyon esnasında hastanın başı dönebilir ve kanama meydana gelebilir. Kanamayı kontrol altına alabilmek adına elektrokoter yapılabilir. Operasyonun ardından her cerrahi girişimde olduğu gibi enfeksiyon tehlikesi olup meydana gelecek sorunlar kolayca kontrol altına alınabilinir. Özellikle aşağıdaki durumlardan bir tanesi dahi sizde olsa hemen doktorunuzu aramalısınız.

  • Adet kanamasından daha fazla olan kanama olması
  • Pıhtılı biçimde gerçekleşen kanama
  • Karın ağrısı (şiddetli biçimde)
  • 38 derece ve üstü ateşin görülmesi
  • Oluşan akıntının kötü kokulu gelmesi

Leep Operasyonu Ardından İyileşme Süreci

Rahim ağzının iyileşmesi birkaç hafta kadar sürebilir. İyileşme hasta bazı durumlar ile karşılaşabilir bunlar ; adet kanamasından daha az olan kanama, hafif hissedilen kramp, macundan kaynaklanan siyah renkte yada kahverengi akıntı olması normaldir. Operasyon sonrasını takip eden birkaç hafta boyunca hasta cinsel hayatına ara vermelidir. Tampon kullanımı yapılmamalı ve haznenin içerisi yıkanarak temiz tutulmalı. Ağrı şikayetiniz oluşursa doktorunuzda ağrı kesici vermesini isteyebilirsiniz. Leep operasyonundan sonra sigarayı bırakın ve düzenli muayenelerinize gidin böylelikle rahim ağzı sağlığınızı korumuş olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM