Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Lohusalık Döneminde Anne ve Bakımı

Doğum gerçekleştikten sonra yaklaşık 40 günlük süreci içine alan döneme lohusalık dönemi adı verilmektedir. Anne ve baba olmanın verdiği sevinç ve gurur yanında bir takım sıkıntılarda yaşanacaktır. 9 aydır beklenen bebek artık dünyaya gelmiştir ve bebeğe aşırı bir ilgi vardır. Annenin yaşadığı fiziksel ve psikolojik değişimler yaklaşık bir yıl daha kendini gösterebilmektedir.

Lohusalık döneminde genel olarak annelerin yaşadığı sorunlar birbirinle benzerlik gösterse de bu anneden anneye değişim gösterdiği de bilinmektedir. Doğumdan sonra meydana gelen bu durumda anne ani hormon değişimleri, fiziksel ve psikolojik sorunlar ile savaşmaya çalışırken birde bebeğin bakımı ve emzirmesi gibi görevleri de üstelenir. Ayrıca yapmış olduğu doğum nedeniyle ve ani hormon değişimlerden kaynaklanan bazı ağrılar ve sancılar yaşayabilmektedir. İste bu nedenleri topladığımız zaman loğusa olan annenin yeni doğmuş bir bebek gibi ilgiye ihtiyacı olduğunu söylemek zor değil.

Annede Meydana Gelen Yakınmalar

Lohusalık döneminde en sık rastlanan şikayet meme uçlarında çatlamalar meydana gelmesidir. Çok olmasa da seyrek olarak kanama seviyesinde aşırı artış ve uzun zaman süren kanamalar meydana gelebilmektedir böyle bir durumda acilen doktora başvurmanız gerekmekte. Ayrıca doğumdan sonra idrar yolu enfeksiyonları da görülür ve idrar yapma esnasında yanma ve acı hissi duyulabilmekte. Çok sık olmamakla birlikte seyrekte olsa endometrit adı verilen rahmin iç kısmında oluşan enfeksiyonlarda meydana gelebilmektedir. Bu durum ortaya çıktığında bir takım belirtiler verir bunlar; halsizlik, ateş, kötü kokan akıntı gibi belirtileri vardır tedavisi ise antibiyotik ile yapılmaktadır. Doğum sonrasında çok görülmese de örneklerine rastlanan bir durumsa doğum sonrasında psikolojik çöküntüler , depresyon yaşanabilir bu durumda anne sık olarak ağlamaklı durumu gözlemlenirken neden ağladığını tam olarak tarif edemez. Annelerin doğumdan sonra depresyon yaşması ani hormon değişimlerine maruz kalmalarından kaynaklandığı bilinmekte ve belli bir süre sonra kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Anneler lohusalık dönemlerinde çevrelerinden destek almaları gerekmektedir unutulmamalıdır ki yeni doğan bir bebek kadar loğusa annenin de ilgiye ihtiyacı vardır. Ayrıca gebelik esnasında bazı alınan eğitimler sayesinde loğusalık döneminde meydana gelebilen depresyon gibi sorunları nasıl daha rahat atlatabileceği konusunda bilgi edinilebilir ve bu doğrultuda bu bunalımlar engellenebilmekte.

Normal doğum gerçekleştirmiş annelerin dikiş alanlarında ağrılar ortaya çıkabilir ancak 7-15 gün arasında azalarak ortadan kaybolacaktır. Ayrıca dikiş yerleri 1-2 hafta boyunca düzenli olarak antiseptik sölüsyon yardımı ile öncen arkaya olacak biçimde temizliği yapılmalıdır.

Sezaryen doğum yapan annelerin uyuşma, ağrı ve hissetmeme gibi durumları olabilirken yaşanan ağrılar 7-10 gün içerisinden azalarak büyük ölçüde ortadan kalakacaktır.

Lohusalıkta Annenin Bakımı

Anneye aile bireyleri bebeğin bakımında yardımcı olmaları gerekmekte

Annenin kendini rahat hissedebileceği şekilde istirahat etmesi gerekmekte

Beslenmesine dikkat ederek demir ve vitamin açısından zengin beslenmeye dikkat edilerek bol miktarda su tüketilmesi ayrıca kabızlık sorununa karşı lift yönünden zengin gıdalar tüketilmesi önerilmektedir.

Günlük kısa yürüyüşlere çıkılmalı ve anneyi zorlayan işlerden kaçınılmalıdır

Gebelikten önceki kiloya ve vücut şekline dönebilmek için egzersizler yapılmalı. Ancak normal doğumdan 1 gün sonra, sezaryen doğumdan 1 ay sonra doktora danışarak uygun görülen egzersizleri yapmak faydalı olacaktır.

Annelerin bu dönemde duygusal dalgalanmaları ve duygu değişimleri olabilmektedir. Bu nedenle anlayışlı olmak ve annelere yardım etmek gerekmektedir. Şayet psikolojik sorunlar bir uzman yardımı gerektiriyorsa çekinmeden uzmandan yardım almak en doğru seçenek olacaktır.

Normal ve sezaryen doğum arasından 6 hafta geçtikten sonra doktor  kontrollerinde herhangi bir neden belirtmediği taktirde cinsel ilişkiye girebilir.

Normal doğum yapan anneler doğumdan bir gün sonra duş alabilirler. Fakat sezaryen doğum yapan annelere sıklıkla ilk üç gün duş almaları önerilmez sezaryen doğumdan üç gün geçtikten sonra dikkatli bir şekilde dikiş yerleri çok fazla tahriş edilmeden banyo yapılabilir.

Lohusalıkta beslenme >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM