Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Lohusalık Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Doğumun ardından annelerin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri kendileri için ve bebeklerini emzirebilmek için önemli bir yer taşımakta olup düzenli ve sağlıklı beslenmek süt üretimini ve kalitesini arttırmaya yardımcı olmaktadır. Anneler gebelik dönemlerinde normalden daha fazla kilo almış olabilir ve gebelik sonrasında ayda 2 kilo vermek doğal kabul edilir. Ancak aylık 2 kilodan fazla kilo vermek doğal olarak yanlış kabul edilmektedir. Loğusa döneminde annelerin diyet yapılması önerilmez ayrıca bu tür ilaç yada diyet gibi uygulamalardan uzak durmakta fayda vardır.

Ancak kalori bakımdan yüksek olan şekerli gıdaların tüketiminde aşırıya kaçmadan dozunda tüketmek gerekli bunun nedeni ise şekerli besinler süt yapımında rol oynamazken kilo alımında rol oynamaktadır. Gebe kalan bir kadın normal kilodaysa gebeliği süresince normal sayılan 12-15kg civarında kilo almaktadır bu alınan kilolar doğum sırasında alınan kiloların içinde rol oynayan plasenta, bebek ve amniyoson sıvısı vücuttan ayrıldıktan sonra yaklaşık 6-7 kg verilmiş olacaktır. Geriye kalan kilolarsa zamana yayılarak 7-8 ay içinde düzenli ve sağlıklı şekilde verilmesi önerilmektedir.

Bu durumda bir ayda normal kabul edilen kilo verimi yarım kilo ile bir kilo arasındadır. Az öncede dediğimiz gibi gebelik sırasında normalden fazla kilo alımı gerçekleşmişse aylık iki kiloya kadar verilmesi normal kabul edilir. Fakat bebek açısından emzirme döneminde ki beslenme nasıl gebelikte önem taşıyorsa yine aynı hassasiyeti taşımaktadır bu nedenle kesinlikle ağır diyet yapılması tavsiye edilmemektedir yapılan ağır diyetler bebek açısından çok önemli olan anne sütünün kalitesinde düşüş, süte miktarında azalma hatta kesilmeye kadar varabilecek sorunlar meydana getirebilir. Bütün bunların sonucunda bebeğin hayatta alabileceği en besleyici gıda olan anne sütünden yoksun kalması ve gelişimi açısından eksi bir faktör olarak kaşımıza çıkarken annenin sağlığının bozulması da başka bir olumsuz durumdur. Bazı durumlarda diyet yapılması gerekebilir ancak bu kesinlikle uzman doktoru ve bir uzman diyetisyen kontrolü altında olmalıdır.

Doğumun ardından ilk 4 ile 6 aylık süreci içine alan zaman diliminde bunun anlamı bebek anne sütü ile beslendiği sürece anne beslenmesine dikkat ederek sağlıklı ve düzenli beslenmelidir yetersiz beslenmekten uzak durarak kendini ve bebeğini düşünmelidir. Annenin emzirme döneminde normal zamanlara ek olarak 750 kaloriye ihtiyaç duyar. Bu kalorinin 250’si gebelik boyunca depolanan depodan temin edilirken, 500 kalorisiyse annenin yediği gıdalardan temin edilmektedir bu nedenle sağlık ve düzenli beslenmek önemlidir.

Gebelik döneminde önemli olan sıvı tüketimi burada yine önemi taşımakta günde 3 litreye yakın sıvı tüketimi yapılması önerilirken bu alınan sıvıların süt kalitesini etkileyen ve seviyesini azaltan çay, kahve gibi içecekler çok tercih edilmemeli bunların yerine daha çok süt, su, taze sıkılmış meyve suları gibi besleyici sıvılar alınması çok daha fayda sağlayacaktır. İçeriğinde aşırı yağ, şeker, un olan kızartmalar, kaymak, mayonez vb. beslenme alışkanlıklarından çıkarılmalıdır.

Günlük olarak taze 2 bardak süt veya iki kase yoğurt, kibrit kutusu büyüklüğünde peynir tüketilmeli fakat bu gıdaların aşırı yağ içerenleri tercih edilmemeli. Yemek yapımında kullandığımız sıvı yağlar bitkisel seçilmeli ve çok miktarda kullanılmamalıdır. Vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minareleri karşılayabilmek adına yeteri kadar meyve ve sebze tüketmek gerekmekte olup şayet doktorunuz size vitamin takviyesi vermişse bunları da düzenli kullanmak gerekmektedir.

Hayatın her alanında spor ve egzersiz önem taşımaktadır özellikle günümüzde hareketsiz yaşamın artması nedeniyle bu daha da çok artmaktadır. Doktorunuza danışarak size uygun egzersizleri yapmaya başlayabilir böylece gebelik sonrasında azda olsa görülen depresyondan korunabilir. Ayrıca kısa yürüyüşlere çıkarak güneşten D vitamini alabilir ve gebelikte almış olduğunuz kiloları verebilirsiniz.

Anne bebeğini sütü ile beslemeye devam etmeli bebek sağlığı açısından önemli olan bu durumun yanında anne sütü ile bebeği beslemek gebelik sürecinde alınan kiloları vermede yardımcı, rahmin gebelikten önceki haline dönmesi içinde yardımcı bir faktördür. Bebek sadece anne sütü ile beslenmeyi bırakıp yanında ek besinlerde almaya başladığında diyet yapılabilir. Fakat kesinlikle ağır ve ciddi diyetlerden kaçınmalıdır anne gebelik, doğum, lohusalık gibi vücudu önemli derecede zorlayan aşamalardan geçmiştir ve ağır diyetleri kaldıramayabilir. Bu nedenle dengeli, kontrollü kilo verilmesi gerekmekte olup günlük 1800 kalori altında diyetler uygulanması sakıncalı olabilmektedir.

Emziren Annenin Günlük Alması Gereken Gıdalar

Kahvaltı :

 • 1 su bardağı süt (şekerli, kalsiyumdan zenginleştirilmiş)
 • 1 yumurta veya 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir (30 gram)
 • 5 adet zeytin
 • 1 – 2 ince dilim ekmek
 • 1 yemek kaşığı pekmez veya bal veya reçel
 • 1 adet meyve, 1 havuç veya domates

 

Ara öğün:

 • 1 porsiyon meyve

 

Öğle:

 • 1 porsiyon etli sebze yemeği (sebzeli köfte, tavuk, balık)
 • 1 porsiyon pilav veya makarna
 • 1 kase yoğurt veya ayran
 • 1 ince dilim ekmek
 • Mesvim salatası

 

Ara öğün:

 • 1 kibrit kutusu kadar peynir
 • Ekmek
 • Domates, salatalık veya meyve

 

Akşam :

 • 1 kase çorba (tarhana, mercimek, sebze veya yoğurtlu çorbalar)
 • 60 – 90 gram et (balık, tavuk) veya kıymalı sebze yemeği
 • 1 kase yoğurt veya sütlü tatlılar
 • 1 porsiyon zeytin yağlı sebze yemeği
 • Mevsim salata, 1 adet meyve
 • 1 dilim ekmek

 

Yatarken

1 bardak süt veya sütlü tatlılar veya 1 kase yoğurt

Yemek aralarında ıhlamur, nane, papatya gibi bitki çayları, az şekerli limonata ve komposto içilerek sıvı alımı arttırılabilir.

Lohusalık döneminde anne ve bakımı >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM