Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Myomektomi Ameliyatı Neden Ve Nasıl Yapılır?

Yazımıza myomektomi nedir? Diye girecek olursak rahim içerisinde myomların tespit edildiği taktirde bunların alınması işlemine denilmektedir. Myomların oluşum bölgelerine bakıldığında rahim ve rahim ağzında oluşan rahmin düz kas yapısında olan düz kasların yapısında meydana gelen iyi huylu tümörlerdir. Halk arasında hepiniz duymuşunuzdur ur olarak adlandırılır. her myomun büyüklüğü aynı olmamakla birlikte bazı dönemlerde ilerlemeleri söz konusu olabilir.

Myomları vücut dışına almak için bazı yöntemler bulunmaktadır laparoskopik yöntemi ile gerçekleşebileceği gibi histeroskopik yöntem kullanılarak vücut dışına alınabilir. Ayrıca bazı durumlarda açık ameliyat gerekli görülürse yapılabilir.

Kadınların neredeyse hepsinde myomlar görülebilmektedir yani çok yaygın olarak görmeniz mümkündür. Ancak görülen bütün kadınlarda şikayete neden olacak boyutta olmayabilir. Büyük myomlar ve sayıları fazla olan miyomlar bir takım şikayetlere neden olur bunlar ; adetlerde düzensizliklere, bel ve kasık ağrılarına, sık tuvalete çıkma ihtiyacı gibi belirtiler verebilirler. Zaten miyomlar kadında bir şikayete neden olmuyor ve küçük boyutta iseler cerrahi işleme gerek duyulmaz. Miyomlar kadının hayat kalitesini bozup şikayetlere neden oluyorsa alınmaları en uygun çözüm olacaktır. Yapılan muayene ve gerekli testlerin sonucunda miyomların yapısı ve neyin neden olduğuna bağlı olarak bazen sadece miyomlar alınırken bazen de hem miyomlar hem de rahmin alınması gerekebilir.

Miyom Alınma Operasyonu Yapılmasını Gerektiren Durumlar Neler?

Miyomların genellikle 8 ile 10cm’den daha büyük olmasında

Gereğinden fazla kanama sorununa neden olduğunda bu kansızlığa neden olur

Miyomların bası yapması sonucunda sık tuvalete çıkma ihtiyacı ağrı ve kabızlık şikayetleri görüldüğünde

Dejenere bir şekilde ve ağrı yapıyorsa, vajene doğmuş olan miyomlarda

Menopoza girildikten sonra hala gelişimine devam eden miyomlar olması

Kısırlıktan sorumlu olduğu düşünülen miyomların olması

Ayrıca her miyom cerrahi yöntem ile alınacak diye bir kural yoktur bazı etkenlere bakılıp ona göre kararlar verilmektedir. Aşağıda bunlara birkaç örnek verdik.

İlk olarak bakılan hastanın yaşı olmaktadır

Miyom hangi bölgede hastaya ne kadar etkiliyor

Sayıca miyomların sayısı ne kadar?

Miyomların boyutları hangi seviyelerde ve kadının bebek sahibi olmak isteyip istemediği gibi etkenler değerlendirilip karara varılır.

Miyom ameliyatları açık olarak yapılabilir ancak günümüzde bu yöntem çok fazla tercih edilmemekte. Daha çok kapalı olan laparoskopik yöntem ile karnın bölgesine küçük boyutta kesik atılarak yapılmaktadır ve açılan delikten girilerek işlemler gerçekleşir. Diğer bir tercih edilen yöntem olan histeroskopik myomektomi olansa vajinadan girilerek rahmin ağzında ve içinde olan miyomların vücut dışına alımı gerçekleşir.

Laparoskopik Yöntemi İle Yapılan Miyom Operasyonu

Laparoskopik yöntemi ile yapılan operasyonlar kapalı olarak gerçekleşir. Hastanın karın ve göbek bölgesinin alt kısmına küçük boyutta kesiler açılmaktadır. Açılan bu deliklerden laparoskop adı verilen bir tıbbi alet devreye sokularak operasyon yapılır. Laparoskop özelliği kameralı olmasıdır bu nedenle küçük deliklerden rahatlıkla istenilen bölgeye ulaşılabilir.

Kullanılan bu yöntemin yapılabilmesi için oluşmuş miyomların rahmin dış tarafına yakın konumda olması ve miyom boyutlarının 10cm’den küçük olması ile sayıca dördü geçmemeleri durumunda uygulanır.

Operasyon 1-2 saatte sonlanır ve genel anestezi verilerek gerçekleşir. Hasta genellikle bir iki günde taburcu olur. Açık yapılan ameliyat ile karşılaştırıldığında iyileşme süreci daha kısa olup 15 gün içinde normal hayatına dönebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM