Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Neden Sık Adet Görme Yaşanır?

Sık adet görme neden olur? Sık adet görmek zararlı mı? Normalden fazla adet görmenin kadınlar üzerinde ki etkisi nelerdir? Sorularınıza yanıtlar vermeye çalıştık.

İlk olarak sık adet görme nedir? Sorusuna cevap verirsek ; bütün kadınların adet görme sıklıkları her kadından kadına farklılıklar göstermektedir. Bunu genellerse 21 ile 35 gün arasında adet görülmektedir diyebiliriz. Ve bu sürelerde görülen adetler normal süre olarak kabul edilmektedir. Sık adet görülmesi ise adet kanaması arasında 21 günden daha az süre varsa sık adet görme olarak adlandırılmaktadır. Bunun nedeni kanamanın olmadığı günler daha azdır ve düzensizlik vardır.

Sık adet görme neden olur?

Sık adet görme durumu çeşitli hastalıların işaretçisi olabilmektedir. Polipler ve ve miyom gibi hastalıklar olabilmektedir. Hormon dengesizliklerinin söz konusu olduğu durumlarda da sık adet görme olabilmektedir. Ayrıca psikolojik durumun fizyolojik yapıya etki etmesi durumlarında da olabilmektedir. Stres faktörü gibi etkenler daha erken adet görme nedenleri olabilir. Hormon açısından kadınları etkileyen guatr rahatsızlığı adetlerin düzensiz olmasına neden olabilmektedir. Yeni adet olmaya başlayan kızlarda ise adet süreleri arasında net bir zaman olmayabilir. Bunun nedeni yumurtalıkların tam anlamı ile çalışmamasıdır. Yine bu dönemde sık adet görme olayı ile karşılaşmak mümkün.

Tedavi aşaması

Adet araları 21 günden daha kısa olan kadınların bu sorunları araştırılmalı ve nedeni bulunmalıdır. Bunun için bir uzman hekim tarafından ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekir. Uzman hekimin ilk soracağı soru ise geçmişinde neler yaşadığı olur ardından hormon kontrollerini yapar ve ultrason ile kan tahlilleri sonucuna göre neden bulunarak etkin bir tedavi planı çizilir. Şayet bu durumun nedeni ruhsal sorunlara dayanıyorsa kişi destek almalıdır. Ayrıca mevsim geçişlerinde hormonların durumları da incelenmelidir. Yumurtalıklarda miyom veya kist varsa kadının doğurganlığının devam etmesi yönünden önem taşır. Ultrason yardımı ile tanının konulmasından sonra yapılan tedavi sayesinde sık adet görme sorunu tamamen çözülebilmektedir. Bunun yanında sık adet görme şikayeti olan kadına bazı ilaçlar reçete edilerek tedavi yoluna gidilebilir.

Sık adet görmek zararlı mı?

Bu sorun kesinlikle araştırılması ve nedeninin saptanması ile tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Neyin be neden sorularına cevaplar bulunduktan sonra tedavi aşaması başlar. Sık adet görme nedeni miyomlar, polip gibi durumlarsa sık adet gören kadın daha fazla kan kıyıp edeceğinden kansızlık rahatsızlığı meydana gelme tehlikesi bulunur. Şayet hormonlar ile ilgili bir durumsa bunlara müdahale edilerek sorunun çözülmesi gerekir. İlaç tedavisi ile sorun ortadan kalkabilir ancak bazı durumlarda miyom yada poliplerin sorumlu olduğu sık adet görmelerde cerrahi müdahale gerekebilir.

Normalden fazla adet görmenin kadınlar üzerinde ki etkisi

Doğal olarak sık adet görme kadını huzursuz eder ve ruhsal durumu bozulabilir. Kadın bu durumdan dolayı normalden daha fazla kan kaybına uğrar. Ayrıca halsizlik sorununu da neden olur. Hiç beklemediği zamanlarda kanama olması zor duruma sokar bu nedenle her zaman diken üstünde olması ve hazırlıklı olma durumu kadını oldukça rahatsız eder. En büyük yan etkisi ise kan kayıplarının neden olduğu hemoglobin değerlerinde olan düşüştür. Bu düşüş ciddi anlamda sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Sıklıkla menopoz ile tanışmış kadınlarda olan adet kanamaları olarak tahmini yürütülen ve sık oluşan kanamalar kadınların ileriki yaşlarında daha fazla tehlike altına sokabilir. Erkeklere göre kadınların hemoglobin değerleri daha düşüktür. Adet kanasının fazla olması dengeleri alt üst eden bir durumdur. Menopoz dönemine giren kadınlarda kanama meydana geliyorsa rahim kanseri işareti olabileceği için uzman bir hekime gidilmelidir.

İlgili konumuz : erken adet görme nedenleri

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Adet Dönemi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM