Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Neonatoloji Nedir?

Neonatoloji, tıp alanındaki en önemli ve önemli branşlardan biridir. Çünkü yeni doğan çocukların bakım ve korunmasına adanmıştır. Doğumdan ilk aylara kadar geçen sürenin, çocuğun tam gelişmesi için gerekli tüm tedaviler ve bakımın derhal ve güvenli bir şekilde uygulanması, bir çocuğun gelişimi için son derece önemli olduğu düşünülmektedir.

Neonatoloji, yeni doğan çocukların tipik sorunları konusunda uzmanlaşmış çocuk doktorları tarafından yapıldığı için pediatri ile ilgilidir. Neonatoloji genellikle hastanelerde ve polikliniklerde değil, bebeğin bir hastanede veya özel bir klinikte doğduğu andan itibaren bakım gerektirdiği için geliştirilir.

Çocuk taburcu olduğunda, ayakta tedavi gören alanlarda kullanılabilecek tıp dalı olan pediatriden bakım alır. Neonatolojinin, bebeğin ilk yaşam saatlerini, gelecekteki olası komplikasyonları belirleme ve gözlemlemede çok önemli olduğu söylenmektedir. Bebek bu bölümdeki uzmanlar tarafından düzenli olarak takip edilir ve bakımları yapılır.

Neonatoloji ve Pediatri

Neonatoloji, hastalıklar ya da sağlık komplikasyonları ile ilgisi olmayan bir alandır. Bu, tüm yeni doğanların hayati belirtilerini erken saatlerde koruduğu ve izlediği görülür.

Bu belirtiler kalp atış hızının doğru olup olmadığını belirlemek, nefes almak, organların genel işleyişidir. Bunlar uzmanlar tarafından gerçekleştirilen görevlerden bazılarıdır ve çok karmaşık bir donanıma sahiplerdir. Çünkü günün 24 saati denetlenmesi ve kontrol edilmesi gereken çok küçük organlarla ilgilenmek zorundadırlar. Neonatoloji bölümünde prematüre bebekler ile de ilgilenilmektedir. Bu süreçte bebeklerin korunması ve sağlıkları için çalışmalar yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM