Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Nişan gelmesi nedir nasıl anlaşılır?

Nişan gelmesi nedir? Nişan Gelmesi nasıl anlaşılır? Nişan geldikten ne kadar sonra doğum başlar? Sorularına cevaplar yazımızda bulunmakta.

Gebelik başlangıcından itibaren meydana gelemeye başlayan salgılar rahim ağzında birikme yapmaktadır. Bu birikmekte olan salgılar rahim ağzının içerisinde olan kanalı tıkamaktadır. Sümüksü kıvamda olan salgının ismi mukus tıkaçtır. Tabi ki bu salgıların oluşmasının ve rahim ağzının içerisindeki kanalı tıkamasının bir nedeni vardır bu tıkaç bebeği dışarıdan gelecek olan zararlı etkilerden korur bir koruyucu kalkan görevi görür. Gebeliğin sonuna doğru gidildiğinde rahim ağzında doğuma hazırlık içi bir takım değişmeler oluşmaya başlar gebelik süresince meydana gelen bu mukus tıkaç bulunduğu konumdan düşer işte buna nişan gelmesi adı verilmektedir.

Nişan Gelmesi nasıl anlaşılır?

Anne adayları bu düşen tıkacı çamaşırında veya tuvalet ihtiyacını gidermeye gittiğinde fark edebilir. Genellikle nişan gelmesi ile beraber bir başka akıntıda gelebilir bunun rengi kahverengiden açık kırmızı ve pembeye kadar rengi değişebilmektedir. Anne adaylarının bazılarında gebeliğin 36. Haftası gibi görülebilmekte olup bazı anne adaylarında son zamanlara kadar görülmeyebilir. Gebelik süresi boyunca bir çok akıntılar meydana gelir mukus tıkaç bu akıntıların arasına karışarak fark edilmeyebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta gelen akıntının rengi açık kırmızı bir hal alırsa zaman kaybı olmaksızın bir hekime başvurulması gerekmektedir. Bunun nedeni nişan gelmesi olamayabilir bir gebelikte kanama kanama söz konusu olabilir diğer meydana gelebilecek ciddi anlamda kanamalar ile karıştırılmaması gerekmektedir. Ayrıca gebeliği 36. Haftadan daha erken olan anne adayları bu biçimde bir kanama ile karşılaşırlarsa kesinlikle zaman kayıp etmeden doktorlarına ulaşmaları gerekmektedir. Ancak gebelik 36. Haftayı geçmişse korkulacak çok bir şey yoktur.

Nişan gelmesi gerçekleştikten sonra doğum ne zaman başlar?

Anne adayları doğum yaklaştıkça doğumun tam olarak nasıl olacağını ve ne zaman olacağını merak etmektedirler. Doğumun ilk belirtilerinden biri olan nişan gelmesi gerçekleştikten sonra doğumun ne kadar bir zaman sonra olacağı tam olarak bilinemez. Nişan gelmesinden sonra saatler sonra veya günler yada haftalar sonra doğum başlayabilmektedir.

Bir önceki yazımız gebelikte bebek hareketleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM