Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Normal Doğum Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey

Normal Doğum Nedir?

Doğumun tanımını yapacak olursak minimum 28 haftalık bir gebelikten sonra bebeğin anne rahminden ayrılarak dünyaya merhaba demesi olarak tanımlanabilir. Şayet bebek daha erken zamanda dünyaya gelmişse yaşamını sürdürme yeteneklerini tam olarak kazanmadığı için bu durum düşük olarak tanımlanacaktır. Daha önceki zamanlara bakaraktan günümüzün getirmiş olduğu tıptaki ilerlemeler sayesinde erken haftalarda dünyaya gelen bebeklerin yaşama şansları daha da artmış durumdadır.

Normal doğumun gerçekleşme zamanları gebeliğin 38-42 haftaları arasındaki dönemlerde doğal olarak başlayan kasılmalar ile bebeğin anne rahmini terk ederek dünyaya gelmesidir. Normal doğum esnasında toplamda vücutta oluşan kan kaybı yaklaşık 300ml civarında olur. Doğum için geçen zaman 24 saatten daha az bir zaman olmakta olup sağlıklı bir doğum yapan anne için bu olay fiziksel açıdan çok zorlayıcı bir durum değildir. Normal gelişen ve sağlıklı gelişimini sürdüren bir gebelik 40 haftadır ve buda 280 güne karşılık gelmektedir. Gebeliğin sonlanması ile muhtemel doğum zamanı son adet tarihine 7 gün ilave edilerek ve bu tarihten 3 ay çıkarılarak hesaplanır kısacası bu formül son adet tarihi +7 gün – 90 gün (3 ay) formülü ile hesaplanabilmektedir.

Anne adaylarının muhtemel doğum tarihleri içinde olan gebelik haftalarında doğum gerçekleştirme oranları yaklaşık %80 ihtimali bulunmaktadır. Gebelik süreci sağlıklı ve beklenen gibi geçen bir kadında 38-42 gebelik haftaları arasında doğum gerçekleşecektir.

Normal Doğum Yapmanın Bebeğe Faydaları

Normal doğum ile doğan bebeklerin solunum yolu problemlerinin daha az gelişme olasılığı vardır. Bebek doğum esnasında doğum kanalından geçerlen bir baskıya maruz kalacaktır bu baskı nedeni ile akciğerlerin olan amiyon sıvısı dışarıya atılmaktadır ve normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde daha az solunum sıkıntısı yaşadıkları buna dayatılmaktadır.

Normal doğum esnasında bebek ağız yolu ile bir takım bakterilere maruz kaldığı için bu nedenle bağışıklık sistemi daha kuvvetli olacağı bilinmektedir.

Normal doğumun gerçekleşmesi ve ilerlemesi esnasında bebekte bir takım hormonal değişimler meydana gelir bu değişimler doğum sonrasında annesi ile bir bağ kurmasına yardımcı olduğu savunulmaktadır. Ayrıca normal doğum gerçekleşirken bebeğin kanında endorfin yani mutluluk hormonu bulunmuştur buda bebeği doğumdan sonraki dış dünyaya hazırlamaktadır.

Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde annesi emme ve annesinin memesine masaj yapma gibi yeteneklerinin daha etkin olduğu görülmüştür.

Normal doğum yaparken anne ve bebeğin ten ve cilt temasları daha etkili ve süratli olacağı için buda bebeğin annesine alışması ve bağlanması açısından önemli bir yere sahiptir.

Sezaryen doğum ile dünyaya gelen bebeklere göre doğum sonrasında daha az oranda yoğun bakım ünitesine alınmaktadırlar. Bunun nedeni gebelikte yolunda gitmeyen bir şeylerin olması durumunda doğum sezaryen ile gerçekleşmesi olabilmektedir.

Normal Doğum Yapmanın Anneye Faydaları

Normal doğum yapan bir anne sezaryen doğum yapan bir anneye göre doğum sonrasında toparlanma ve iyileşme süreci daha etkili ve çabuk olacaktır.

Normal doğum ile bebeğini dünyaya getiren anneler hastaneden çok daha erken taburcu edilmektedirler.

Normal doğum yapan anneler kendilerini daha mutlu ve bir başarı duygusu hissetmektedirler.

Sezaryen doğum ile karşılaştırılsa normal doğum yapan annelerde ölüm seviyeleri daha az olduğu görülmektedir.

Normal doğum esnasında rahimde herhangi bir cerrahi kesi yada yırtılma, hasar gibi bir durum olmadığı içi daha sonraki gebeliklerindeki doğumlarını da normal doğum ile yapma şansı bulunmaktadır.

Normal doğum yapan anne ileriki zamanlarında herhangi bir rahatsızlığı nedeni ile karın bölgesinden geçireceği ameliyatlarda bir risk faktörü taşımamaktadır.

Doğumdan sonra oluşabilecek kanama ve enfeksiyon olma ihtimali daha düşük seviyede olmaktadır.

Sezaryen doğum yapan bir anneye göre normal doğum yapmış bir annenin doğum sonrası ağrı ve şikayetleri önemsenecek derecede azdır. Sonuçta sezaryen doğum bir ameliyat bir cerrahi işlemdir.

Normal doğum esnasında doğum hormonları adı verilen ve doğal olarak salgılanan hormonlar bulunmaktadır.

Doğumun Başladığına Dair Belirtiler Nelerdir?

Doğumun başlaması kasılmaların ve nişan gelmesi yada suyun gelmesi ile kendini gösterebilir. Doğumun nasıl başlayacağı daha önceden tahmin edilememektedir. Her kadında doğum başlamadan önceki belirtilerde farklılıklar olabilmektedir. Bazı kadınlarda doğum başlangıcı olarak ilk ağrılar olurken bazı kadınlarda ilk olarak sular gelmekte olup yada kanlı bir akıntı biçiminde mukus atılmaktadır.

Gebeliğin son dönemlerinde, son aylarında gebe kadınlar bazen karın bölgelerinin sertleştiğini ve ağrı hislerinin olduğunu tarif etmektedirler. Bu sancılar ve ağrılar doğumun başladığını göstermez bu ağrılara braxton hicks kontraksiyonları yani yalancı sancı ismi verilmektedir. Doğumun başladığını anlamanız için gerçek doğum sancıları daha sık ve düzenli biçimlerde ayrıca şiddetli şekilde meydana gelmektedir. Gerçek doğum sancıları 10-20 dakika aralıklar ile ve düzenli biçimlerde olmaktadır. Bununla beraber karın bölgesine dokunulduğunda yüksek derecede sertleşmiş olduğu fark edilir. Doğum sancılarına sıklıkla bel ve sırt ağrıları da eklenebilirken arası uzun olan 2-3 saatlik aralar ile gelen sancılarsa doğumun başlamak üzere olduğunu göstermemektedir.

Doğumun başladığını gösteren ağrılara ve sancılara hafif derecede kanama katılabilir buda rahim ağzının açıldığını yada nişan kanamasının meydana geldiğini ve doğum için son hazırlıkların tamamlandığını göstermektedir. Meydana gelen bu kanamanın boyutuna bakılmaksızın acilen bir sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekmektedir. Ayrıca suların gelmesi de doğumun başladığını kesin olarak göstermekte olup acil bir sağlık kuruluşuna gidilmesini gerektiren durumdur. Bazı durumlarda muhtemel doğum zamanına daha zaman varken suların gelmesi olabilmektedir bu durum erken doğum riskini gösterdiği için yine acilen sağlık kuruluşuna baş vurulması gerekmektedir.

Anne adayları gebeliklerinde meydana gelen vajinal akıntı ile su gelmesini bazen birbirinden ayırt etmekte zorlanırlar. Akıntıyı tanımlayacak olursak bir çok anne adayında koyu kıvamlı ve yapışkan olan ve az seviyede gelen bir sıvıdır. Suların gelmesiyse daha fazla seviyede olmaktadır ve su kıvamında akıcı bir yapıya sahipken bazen bacaklardan aşağı doğru süzüldüğü de olabilmektedir ancak bu her zaman olmaz bazen daha azda suların geldiği görülebilir. Suların gelmesi kesinlikle acil şekilde doktora ulaşılmasını gerektirirken akıntı gelmesi acil doktora ulaşmayı gerektirmez. Ancak anne adayı sularım mı geldi yoksa akıntımı diye ayırt etmekte bir zorluk yaşıyorsa her ihtimali göz önünde bulundurarak doktora başvurmakta fayda vardır. Anne adayları doğumlarının başladığına dair herhangi bir şüphe içine düşerlerse hastaneye giderek gebeliklerini takip eden doktorlarına başvuru yapmaları ve gereken incelemeler sonucunda doğumun gerçekten başlayıp başlamadığı anlaşılacaktır. Doğumun başladığı nasıl anlaşılır konumuzu da buradan ulaşıp inceleyebilirsiniz.

Doğumun Aşamaları Ve Evereleri

Doğumun Birinci Eversi

Birinci evresi az önce bahsettiğimiz düzenli ve şiddetli kasılmaların meydana geldiği dönemdir. Bu kasılmaların aralarındaki süre 10-20 dakika olurken gittikçe daha da araları kısalır ve şiddetinde artış görülmektedir. Bu meydana gelen kasılmaların arasında ki süre 2-3 dakika kadar azaldığında ve oluşan her bir kasılmanın süresi 45-60 saniye kadar devam etmesi halinde rahim ağzı açılmaya başlar ve bebekte dünyaya gelmek için doğum kanalına inmeye başlar. Bu evre anne adaylarının ilk doğumuysa 12-14 dakika da biter şayet ilk doğum değilse bu süre daha da az olabilmektedir. Anne adaylarını en çok zorlayan ve zor anlar yaşatan dönem işte bu dönemdir. Fakat rahim ağzında 2-3cm bir açılma olduğunda yapılacak bir epidural anestezi ile ağrısız ve kaliteli bir doğum yapılabilir. Anne adayları bu nedenle normal doğumdan korkmamalıdır.

Doğumun İkinci Evresi

Bu evre rahim ağzının tam olarak açılmasıyla başlayan ve bebeğin dünyaya gelmesi arasında geçe bir evredir rahim ağzının yaklaşık olarak 10cm yakın bir açılma yapması gereklidir. Gerçek doğumun gerçekleştiği bu süre yaklaşık yarım saat ile 2 saat arasında bir süreçte meydana gelir bazen bu süre ilk doğumu olmayan kadınlarda daha az olurken yarım saat ile 2 saat arasında bir sürede olabilmektedir. Şayet doğumun 1. Evresinde su kesesi açılmamışsa 2. Evrede açılacaktır.

Ikınma Tekniği

Ağrının en kuvvetli olduğu anda anne adayı derin derin nefesler alarak aldığı nefesleri içinde tutar ve kuvvetli biçimde ıkınmaya çalışır. Ikınma esnasında anne adayı çenesini göğüs bölgesine dayayarak bütün gücüyle makat bölgesine doğru ıkınma işlemini gerçekleştirir. Ikınma süresi ağrının olduğu sürece devam etmelidir ve ağrı geçtiğinde ıkınmada kesilmeli ve gevşemelidir. Bebeğin baş bölgesi dünyaya gelirken anneye ıkınmaması gerektiği söylenmektedir fakat bu esnada ıkınma hissi sürmekte olup ıkınmanın önüne geçmek amaçlı kısa nefesler alınıp verilir. Bebeğin baş kısmı dünyaya geldiğinde doğumu gerçekleştiren hekim veya yanında ki hemşire bebeğin daha rahat nefes alıp vermesi için ağzını ve burnunu silerek temizler. Bebeğin baş kısmı doğduğu esnada sıklıkla yüzü aşağı doğru bakmaktadır. Bebeğin omuz kısımları dünyaya gelebilmesi için bebek başını annesinin sağ veya sol bacağına doğru çevirmektedir. Bebek bu manevrayı yaptıktan sonra doktor bebeğin baş bölgesinden tutarak hafif biçimde kendine doğru çeker böylelikle önce bir omzu daha sonra diğer omzun doğmasını sağlayarak bebeğin bütün vücudunun dünyaya gelmesini sağlamaktadır. Yapılan doğumların yaklaşık olarak %95 oranı bebek baş aşağı biçiminde gelmekte olup geri kalan %5 kısımsa makat pozisyonunda gelmektedir.

Anne adayının gerçekleştirdiği ilk doğumsa ve bebek makat pozisyonun geliyorsa normal doğum ile dünyaya gelmesine izin verilmez. Bunun nedeni bebeğin vücudunda en büyük olan baş kısmının rahat biçimde doğacağının garantisi olmadığından risk taşımaktadır. Doğum gerçekleşirken bebeğin önce vücudunun çıkması fark edilirse başı sıkışabilir buda bebeğin zarar görmesine neden olabilmektedir. İşte bu nedenle makat doğum gerçekleşiyor ve anne adayının bu ilk doğumuysa kesinlikle sezaryen doğum yapılması bebek sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Bu arada bebek dünyaya geldiğinde göbek kordonu ile anneye bağlı şekildedir. Doğumun gerçekleşmesinden sonra kordon hem anne, hem de bebek tarafından bağlanarak orta kısımdan kesilerek bebeğin bağımsız olması sağlanmaktadır ve bu evrede artık bebek anne rahminden çıkmış göbek kordonundan kurtulmuş şekilde dünyaya gelmiştir. Doğum ıkınma teknikleri konusunu ayrıca işledik buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Üçüncü Evre

Bu evre bebek doğduktan sonra plasentanın (bebeğin eşinin) vücuttan ayrılana kadar geçtiği süre olarak adlandırılmaktadır. Bu süre yarım saat ile 45 dakika arasında olur ve plasenta doğduktan sonra bütün kısımları dışarıya çıkıp çıkmadığı kontrol edilir çünkü plasenta parçaları rahmin içerisinde kaldığı zaman kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlara neden olabilmektedir. Doğum esnasında doktor kesi yapılacak bir durum görmüş ve kesi yapmışsa bu kesiye dikiş atılır. Bu dönemde meydana gelen kasılmalar aynı zamanda plasantanın rahim duvarını terk etmesi ile meydana gelen kan damarlarının kapanmasına ve doğru orantılı olarak annenin aşırı kan kayıplarının önüne geçmektedir. Genel olarak üçüncü evre sorunsuz ve acısız şekilde tamamlanır. Az önce dediğimiz bebeğin doğmasını kolay kılmak için doktor episyotomi denilen kesiyi yapmışsa dikilir. Bu yapılan kesi sıklıkla ilk doğumu gerçekleştiren annelerde genellikle uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM