Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Normal Doğum İle Sezaryen Farklarını Nelerdir?

NORMAL DOĞUM VE SEZARYEN DOĞUM ARASINDAKİ FARKLAR SEZARYEN DOĞUMU GEREKTİREN DURUMLAR

Evet merhaba bu bölümde normal doğum ve sezaryen doğum arasındaki farkları,avantaj ve dez avantajları konuşaçağız sizlere elimden geldiği kadar bu konuda açıklayıcı bir makale yazmaya çalısacağım çünkü bu konu çok arastırılan ve gebeliklerde tercih meselesi olan bir konu haline gelmiş bulunmakta.

Sezaryen doğum bilindiği gibi bir cerrahi yöntemdir neden yapılır peki bu cerrahi yönten neden tercih edilir riskli gebeliklerin normal doğum esnasında meydana gelen komplikasyon ve sorunlar nedeni ile hem annenin hem bebeğin hayati tehlikesini azaltmak için tercih edilen bir cerrahi yani bir ameliyat tipidir fakat son dönemlerde bu sezaryen ameliyatı halk arasında moda diyebileceğimiz tarzda bir hal aldı ve başını alıp gitti ve çok yaygınlasmasından dolayı arkasından komplikasyonlar ve yine beraberinde beklenmedik bir sürü sorun,sıkıntılar getirdi.

Evet şimdi Doğumu Başlıklara Ayıralım

İlk Başlığımız Pratik Anlamda Doğum

1.Vajinal doğum yani normal doğum

2.Abdominal doğum yani sezaryen doğum

Yurt dısına baktığımızda özellikle kendini geliştirmiş ülkelerde yukarıda verdiğim doğum çeşitlerine baktığımızda sezaryenı tercih eden kişi sayısı total doğumlar üstünde %15 fakat bizim türkiyemizde bu durum biraz tepe taklak olmuş gibi Türkiye de sezaryen ile doğum total doğum sayısının %70 gibi bu pastanın büyük bölümünu oluşturmaktadır ve bölgesel olarak bakarsak bazı bölgelerde bu %90 oranlarında görebiliyoruz bu kadar yüksek oranlı olması operasyonlarda anne ve bebekte çok yaygın görmeye alışmadığımız bir takım problemler ortaya çıkabiliyor peki bu problemler nelerdir onlara bakalım.

Şöyle bir mantıksal olarak düşünürsek normal kelimesi size neyi ifade ediyor ben söyleyeyim sonucu iyi olan olması gerektiği gibi olandır şu demek istiyorum normal doğum iyidir naturel ve doğaldır şimdi maddelerimize geçebiliriz.

  1. Sezaryenyapmış bir anne ile normal doğum yapmış anneyi karşılaştırırsaknormal doğum yapan bi kadının sütü daha erken ve daha çok gelir bunun nedeni ise doğum esnasında bebek doğum yolundayken prolaktin,oksitonin isimli hormonların salgılanmasıdır.

2.Yukarıdada belirttiğim gibi sezeyan cerrahi bir mudahaledir bunun için bir takık komplikasyonlar da oluşacaktır bunlar karın içinde enfeksiyonlar yine karın içinde yapışıklık,süt için gerekli gıda maddelerinin geç alınmasısezaryen da narkoz verilmesi ve sezryan yapan bir bayan en erken 24 saat içinde taburcu olabilir ama normal doğum yapmış bir bayan 8 saat içinde hastaneden ayrılabilir.

3.Bebekle ilgilenememe sezaryen olan bir kişi taburcu olduktan sonra hemen bebeği ile ilgilenemez çünkü cerrahi bir müdahale geçirmiştir geçirdiğisezaryen operayonuna bağlı kesinin oluğu yer sağlığı için hareketsız kalması gerekır yine bir müddet beslenemez ve bütün bunlar emzirmeyi etkileyen geciktiren faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır.

4.Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin yapılan araştırmalara dayanarak yeni doğan sarılık rahatsızlığının  daha az miktarda görüldüğü görülmüştür.

5.Normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerde sezaryen ile olan bebeklere göre solunum sıkıntısı çekmezler bunun sebebi ise bebekler doğum kanalındayken salgılanan steroidlerdir.

Bu Konuda son olarak şunları belirtmek istiyorum sezaryen ameliyatı bazı durumlarda hayat kurtarabilir ama bütün değerleri normal herkesede uygulanması doğru değildir bir örnekle daha açıklayıcı olmak istiyorum apandisit ameliyatı varsayalım bu ameliyatta hayat kurtarır ama herkese sağlıklı insanlara yapılmaz şimdi anlamışınızdır sanırım.

NORMAL DOĞUM (EPİDURAL DOĞUM)

Yapılan araştırmalara göre normal doğumdan kaçıp sezaryen doğumuntercih
edilmesindeki en büyük faktörnormal doğum esnasında çekilen büyük ağrılar ve acılar olduğu gözlemlenmiştir bunun nedeni ise kişilerin daha önceden büyüklerininnormal doğum yaparken çok ağrı,açı çekmis olduğunu öğrenmesidir evet daha önceden çok ciddi acıların çekildiği doğrudur ama şimdi uzun yıllardır uygulanan epidural anestezi ile normal doğum sırasında yaşanacak acıların,ağrıların %95 seviyesinde azaltıp engel olabilmektedir ve çok rahatlıkla acıların dayanabilir seviyeye getirilebilmektedir.

Şimdi gelelim en çok sorulan bir soruya anestezi şeklinde felç olma risk faktörü olduğudur bu tamamen uydurmaca hatta bir efsane diyebiliriz işini bilen alanında uzm. Yapmış bir anestezi uzman doktor altında yapılan ameliyatlarda böyle bir risk yoktur.

Başka bir soru ise kalıcı olarak baş ağrısı ve bel ağrısı olama ihtimalidir burada en önemli olan sezaryenda belden yapılan spinal anestezi ile normal doğum da epidural anestezi arasında olan farklardır. Sezaryenda spinal anestezi alt vucut tamamen hareketsiz kalırken normal doğum epidural anestezi de kişi rahatlıkla tuvalet ihtiyacını kendi karşılayabilir,yürüyebilir herhengi bir ağrı duymaz  baş ağrısı ve bel ağrısı risk faktörleri normal doğum epidural anestezi de çok çok düşük seviyelerdedir bu seviye %1 oranından daha azdır. Evet  normal doğum  ve sezaryen doğum arasındaki farkları anlatmaya çalıştım inşallah faydalı olmuştur.

SEZARYEN DOĞUM HAKKINDA DETAYLI BİLGİ SEZARYEN DOĞUMU GEREKTİREN DURUMLAR

Yukarıda sezaryan hakkında biraz bilgiler verdim ama bu konu hakkında biraz daha detaya girmek istiyorum sezaryen doğum gerektiren durumları açıklamak istiyorumsezaryen doğum kararı doğumdan önce kontroller esnasında alındığı gibi doğum başlangıcında sancı girişimi yani suni sancı başarısız olduğunda da karar verilebilir.

1.Sezaryen doğumun en sık alındığı zamanlar doğum başladıktan sonra fetal distres ortaya çıktığında karar verilir.

2.Doğumun mutlaka sezaryen ile yapılması gereken durumlardan biri ise doğum sırasında serviks açıldığı sırada fazla kanama olma ihtamali tamamen kapatma durumundaysa bebek kanala giremeyeceğinden doğum kesinlikle sezaryen doğum yapılmalıdır.

3.Bebeğin ters yada yan durması durumu hamileliğin erken zamanlarında yan veya ters pozisyonda durur ve genellikle sık sık durumlarını değiştirirler. Özellikle hamileleğin 36. Haftasından sonra bebeğin yeri daralıp küçüldüğü için pozisyon değiştirilmesi daha da zorlaşır 36. Hamilelik haftasından sonra bebeğin enlemesine durması (uterus içinde) sezaryen doğum için çok önemli bir etkendir. Baş yukarı gelen fetusların son derece dikkatli iyi bir incelemeden sonra normal doğuma izin verilebilir ancak ilk öne gelen bölümü doğum kanalına ilk gelen kısımdan bahsediyorum bu bölüme ilk gelen ayaksa mutlaka sezaryen doğum yapılması gerekir.

4.Doğuma az bir zaman kala bebeğin ultrosonik incelemelerinde bebeğin ağırlığı 4.500gr dan daha fazla olduğu tespit edilirse sezeyan doğum tercih edilebilir. Normal kg da ve boyda bir anne düşünelim bu durumda iri bebek hamileliğin birinci ve ikinci kısımlarında anne ve bebekte bazı istenmeyen problemler oluşabilir bunların en başında gelen doğumun ilerlememesi ve buna ek olarak omuz takılması olarak diyebiliriz işte bu olası risk faktörlerini önlemek için sezaryen doğum yapılması tercih edeilebilir.

5.Pelvis darlığı genellikle anne adayı kişilerin daha önceden çocukluk dönemlerinde geçirdiği kemik pelvis yapısına zarar veren bozan rahatsızlıklarda baş gösterir şüpheli durumlar antenatal dönemlerde yapılan iyi bir pelvik muayene sonucu ile teşhisi konulur pelvis yapısı rahim içindeki bebeği doğurmaya musait değilse sezaryen doğum tercih edilir.

6.Herpes simpleks adı verilen enfeksiyonunun bulaşıcılığı devam eden bölümlerde anneden bebeğe doğum sırasında virüsün bulaşma risk faktörü bulunur herpes simpleks bebekte çok ciddi anlamda sinir sistemi enfeksiyonuna neden olabilir bu yüzden yine sezaryen doğum tercih edilebilir.

7.Doğum kanalına yerleşmiş olan büyük miyomlar ve diğer kitleler azda olsa perinede bulunan hpv enfeksiyona bağlı olarak büyük kondilom lezyonları bebeğin doğum kanalından geçişine engel olabilir bu nedenlerde de sezaryen doğum tercih ediliebilir.

8.Doğumun ikinci bölümünde anne adayının ıkınması sorun teşkil edecekse kap ve beyin hastalıkları bulunan anne adaylarında beyin içi ve karın basıncını arttıran ıkınma manevraları problem teşkil eder bu durumlar anne adayı hastalığın uzm doktoru ile muayene edlip değerlendirildikten sonra sezaryen doğum tercih edilebilir.

9.Bebekte yaşamla ilgili olan ancak doğum kanalından geçiş esnasında engelleyecek omfalosel,hidrosefali gibi fiziksel kusurlarda da yine sezaryen doğum tercih edilebilir bebek doğduktan sonra uzm doktor tarafından hemen müdahale gerçekleşir.
Vajinismus (vajina girişinin kasılarak penisin girişine izin vermemesi. Bu durum vajinal muayene ile doğumun takibi imkansız olacagından sezaryan için bir neden olarak gösterilir)Tedaviye dirençli vajinismus olgularında son çare olarak sezaryan doğuma baş vurulur. Vajinismus dışında anne adayında normal doğumu engelleyecek psikiyatrik bozukluklar yani anne adayının normal doğumdan çok korkması ve bunun için ikna edilememesi gibi durumlarda sezaryan ile doğum kararı verilmesinde son derece etkili olur.

Sezaryan ile doğumun elbette ki çok önemli yönlerden avantajları vardır: Plasenta previa olgularında vajinal yoldan doğumun anne ve bebek için ölümle sonuçlanması riski vardır  bu durumda yapılan sezaryan hayat kurtarıcı niteliktedir. Bu konuda kimsenin bir yorum yapması söz konusu değildir. Üzerinde durulması gereken konu vajinal yoldan normal doğum ile doğması mümkün olan bebeğin sezeryan ile doğurtulmasında bebek sağlığını korumada olumlu etkisi olup olmadığının tam bilinmemesidir.Evet sezaryen doğum ile ilgili yazacaklarım bu kadar insallah yararlı olabilmişimdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM