Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Normal Doğumda Nasıl Ikınmak Gerek (Teknikler)

Anne adaylarının doğumun ikinci evresinde ıkınmaları ve bebeklerini itmeleri istenmektedir peki normal doğumda ıkınma teknikleri nelerdir. Doğum esnasında bu kadar önemli olan bir durumu anne adaylarının öğrenmesi son derece kendilerine yararlı olacaktır. bütün bu teknikleri kitaplar alarak yada internet üzerinden öğrenmek mümkündür.

Anne adayından sadece doğumun ikinci aşamasında ıkınması istenilir birinci ve üçüncü evrelerde ıkınmaya gerek yoktur. Doğum toplamda  3 aşamalı bir süreçten oluşmaktadır. Birinci aşaması en uzun olan evredir rahim ağzı 10cm kadar açılır çoğu anne adayı bu sürecin büyük bölümünü evlerinde geçirirler. İkinci aşamasındaysa ıkınma teknikleri uygulama aşamasıdır. Anne adayı ıkınarak bebeğin doğum kanalından geçmesine ve doğmasına yardımcı olacaktır. Yanınızda sizi yönlendiren birisi olursa faydası olacaktır. ikinci evrede bebeğinizin rektum bölgesine bir bası yapacağından anne adayı ıkınmak isteyecektir. Bu bölümde bebeğiniz dünyaya gelir ve son aşama olan 3. Evredeyse plasenta çıkartılır şayet doğum esnasında doktorunuz epiyoztomi yani kesi yapmışsa bunu onarır ve doğum sonlanmış olur.

Doğum esnasında bebeğin doğum kanalından geçmesine yardımcı olarak doğru ıkınma teknikleri uygulanması son derece önemlidir. Derin bir nefes alınıp sonrasında nefes tutulur ıkınılır.  Doktorunuz sizi bilgilendirecektir ama ıkınma yalnızca sancılar geldiğinde yapılır sancı aralarında enerji toplamaya çalışmalısınız. Bebeğiniz doğana kadar her sancı geldiğinde ıkınmanız istenir. Doğru ıkınma taktiği yapmak için sancı geldiği anda derin olacak şekilde bir nefes alın alınan nefes içeride tutularak çene ile göğüs bölgesine baskı yapılarak ıkınarak bebeğinizi itmeye çalışın. Ikınma esnasında bütün enerjinizi aşağı doğru ileterek yapmalısınız. Bu deneyimi kabız olduğumuzda ki ıkınma tarzına benzetebiliriz.  Burada bütün enerjinizi boyun bölgesine doğru değil aşağı doğru vermelisiniz ve ıkınmanın güçlü aynı zamanda uzun olması gerekmektedir. Ikınma esnasında bir diğer teknikse nefesinizi tutmak yerine ses çıkartabilir örneğin ‘’ıııı’’ içiminde ve nefesinizi vererek ıkınmayı sağlayabilirsiniz. Ancak bu sırada nefes vermeniz yavaş olmalıdır böylelikle ıkınma uzun sürecektir. Nefesinizi verme işlemi bittiğinde ıkınma hem uzun olur hem de sancı geçmiş olur şayet sancı geçmemiş ise tekrar derin bir karın nefesi alarak ıkınmanız gerekmektedir.

Anne adayı nasıl daha rahat edecekse o şekilde doğum yapmalıdır genellikle Türkiye de yapılan doğumlar sırt üstü yatar şeklinde yapılır. Ancak ayakta yada çömelir vaziyette de olabilmektedir. Bazı durumlarda ayakta yada çömelerek ıkınmak gerekebilir çünkü yer çekiminden faydalanarak bebeğin aşağı doğru inmesi sağlanacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM