Normal Doğumun Anne Ve Bebeğine Faydaları Neler?

 • 17 Ocak 2017
 • 313 kez görüntülendi.
Normal Doğumun Anne Ve Bebeğine Faydaları Neler?

Vajinal doğum olarak adlandırılan normal doğum gebeliğe hiçbir müdahalede bulunulmadan kendiliğinden başlayan doğumlara normal doğum adı verilmektedir. Adından anlaşılacağı gibi normal olmasından kaynaklanan ve sezaryen doğuma bakarak bir takım avantajları bulunmaktadır. Normal doğumlarda bebek tamamen doğmaya hazırdır ve doğumun startını veren bebek diye bilinir. Bebek artık ben hazırım der ve dışarıya çıkmak için sinyal gönderir anneyse hormonlarını salgılamaya başlayarak rahim kaslarını kasmaya başlar. rahim ağzı yumuşar, elastikiyet kazanır ve incelir. Rahim doğal yollar ile kasılır ve bebek doğum kanalında dışarı çıkmak için ilerler ve anne bebeğini iterek dünyaya getirir.

Normal doğum ile doğan bebeklerde sezaryen ile doğan bebeklerden daha az solunum sıkıntıları gözlemlenir. Ayrıca normal doğumda bebek doğum kanalında bir basınca maruz kaldığından ciğerlerde bulunan amniyotik sıvıyı atmaktadır. Bunun sonuncunda herhangi bir müdahale gerekmeden akciğer ve nasal yollardaki tıkanıklık açılmış olur.

Bebekler dünyaya gelirken ilk defa annesinin vajinasından ağız yolu ile koruyucu bakteriler alırlar ve bağışıklık sistemleri oluşmaya başlar.

              Normal Doğumun Bebeğe Faydaları

 • Normal doğum ile doğan bebeklerde daha az solunum sıkıntısı görülür.
 • Bebeğin doğum sırasında doğum kanalında geçmesi esnasında ağzının temas ettiği bakteriler bağışıklık sisteminin gelişmesini sağladığı bilinmektedir.
 • Doğum esnasında bebekte oluşan hormon değişimleri ve dalgalanmaları doğum sonrası bebeğin annesi ile bağ kurmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Normal doğum ile doğan bebekler daha iyi emmekte olup ayrıca annesinin memesine masaj yapma yeteneklerinin daha gelişmiş olduğu tespit edilmiştir.
 • Normal doğum esnasında bebek ile anne bir cilt temasında bulunurlar bu temas bebeğin annesine alışması ve bağlanması açısından önemli rol oynamaktadır.
 • Sezaryen doğumla doğan bebekler ile karşılaştırıldığında normal doğum ile doğan bebekler daha nadir yoğun bakıma alınırlar. Zaten normal doğumun sakıncalı görüldüğü gebeliklerde sezaryen tercih edilir.
 • Yapılan araştırmalarda sezaryen ile doğa bebekler normal doğan bebekler ile karşılaştırılmış ve çocukluk dönemlerinde sezaryen ile dünyaya gelen bebeklerin obezite risklerinin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Normal Doğumun Anneye Faydaları

 • Normal doğum yapan anne daha kısa zamanda kendini toparlar.
 • Normal doğum sonrası hastanede yatış süreleri kısadır. Bu sağlık yönünden ve maddi açıdan kazanç sağlar.
 • Psikolojik olarak normal doğum yapan anneler kendilerine yoğun bir güvenme ve başarı duygusu hissetmektedirler.
 • Normal doğum esnasında annelerin hayatlarını kayıp etme riskleri daha düşüktür.
 • Normal doğumda annenin rahim bölgesinde herhangi bir hasar veya kesik oluşmadığından, daha sonraki gebeliklerinde yine normal doğum yapma şansı yüksektir. Ayrıca annenin yaşamının ilerleyen dönemlerinde geçireceği karın ameliyatları içinde herhangi bir risk tablosu oluşturmaz.
 • Normal doğumdan sonra oluşabilecek kanama veya enfeksiyon gibi durumların yaşanmasına daha az rastlanır.
 • Normal doğum ile bebeğini dünyaya getiren annelerde sezaryene göre doğum sonrası ağrı yakınmalarına daha az rastlanır.

İlgili Diğer Konularımız

Normal Doğum Belirtileri, Evreleri Ve Aşamaları

Sezaryen Doğum Mu, Normal Doğum Mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats