Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Normal Doğumun Evrelerini Biliyor musunuz?

Doğum zamanı yaklaştıkça anne adayını ve yakınlarını bir heyecan sarmaktadır. Özellikle daha önce hiç doğum yapmamış anne adayları doğumun başladığını nasıl anlarım diye endişe etmektedirler. Doğum birden bire başlayan bir durum değildir belirtileri vardır. İlk hissedilenlerden birisi olan bebeğin leğen kemiği içine doğru ilerlemesidir bu durumda anne adayı daha rahat nefes alıp verdiğini hissedebilir. Doğumun başladığını nasıl anlarım yazımızda detaylı bahsettik buradan ulaşabilirsiniz. Normal doğum evreleri 3 kısma ayrılır.

Doğumun 1. Evresi

Doğum ağrıları ve kasılmaları ile başlayan bu evrede rahim ağzının açıklığı 10cm ulaşması ile son bulacaktır. Doğumun en uzun süren bölümü bu evredir 12 ile 19 saat arası bile sürebilir. Bir çok anne adayı bu bölümün çoğunu evinde geçirmekte olup bazı aktiviteler bile yapılabilir örneğin yürüyüş gibi rahatça yemek yiyebilir bir şeyler içebilirsiniz kendinize iyi bakmalısınız doğum ve sonrasında enerji ihtiyacınız çok olacaktır. Fakat gebeliğinizi takip eden doktorunuz sezaryen ihtimali düşünüyorsa bu evrede bir şey yiyip içmenizi istemeyebilir bu durum doktorunuza kalmıştır onunla konuşmanız yerinde olacaktır. Doktorunuzun telefon numarasını yanınızda taşıyın doğum ağrıları başladığında bilgilendirin. İlk evrenin sonlarına doğru kasılmalarınız daha da şiddetlenerek daha uzun sürmeye başlayacaklar. Kasılmalar esnasında rahat edilebilecek bir yerde ve rahat bir şekilde yatınız kasılmalar arasında enerji toplamaya çalışın ve sakin olun.

Doğumun 2. Evresi

Doğumun bu kısmında bebeğiniz rahimden dışarıya doğru itilmek sureti ile dünyaya gelmesi amaçlanır. Bu evre 20 dakika ile 120 dakika arasında devam edebilir. Anne adayına düşen en önemli görev ıkınarak bebeğin doğum kanalından geçmesine yardımcı olmaktır. Kasılmalar ara,ara olacağından bu aralarda gücünüzü iyice toplamaya çalışın. Fakat ıkınma esnasında zorlanacak olursanız zaten çoğu anne adayı bunda zorlanır yanınızda size yön verecek biri olursa çok yardımı dokunabilir.  Bebeğinizin baş kısmı belli mesafede dışarıya çıktığı zaman doktorunuzun vereceği talimatlara göre ıkınmanızı isteyebilir. Şayet doktorunuz gerek görürse epiyoztomi yani bir kesi atılabilir.

Doğumun 3. Evresi

Doğumun bu evresi en kısa olanıdır 5 ile 30 dakika arasında devam edebilir. Bebeğin eşi yani plasenta 3. Evrede doğmaktadır. Bu bölümde anne de üşüme ve titreme gibi durumlar görülebilmektedir. Plasenta alındıktan sonra epiyozyomi yapılmış ise bu kesi dikilerek kapatılacaktır.

Normal doğum hakkında merak ettiğiniz her şey >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM