Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Obstetrik Ne İçin Kullanılır?

Gebeliğin ilk döneminde, obstetrik ultrason gebeliğin normal şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kadının ilk birkaç haftada gebe olup olmadığını tespit etmenin en iyi yolu değildir. Çünkü fetüsü yalnızca 5 haftalık hamilelikten sonra görselleştirmek mümkündür. Bu dönemde, bir gestasyonel kesenin ve ayrıca besin maddelerini fetüse gönderen vitellin vezikülün varlığı doğrulanabilir. Muayene ayrıca plasentanın nasıl olduğunu araştırmanıza ve değerlendirmenize izin verir. Bu nedenle erken gebelikte kürtaj olasılığını ekarte etmek önemlidir. Ayrıca bebeğinizin kalp atış hızının nasıl olduğunu kontrol etmenizi sağlar.

Obstetrik Uygulamasının Süreçleri

İkinci ve üçüncü yarıyıllarda, test gebelik yaşı, bebeğin cinsiyeti, gelişimi ve konumu nasıl olduğunu belirlemek için kullanılır. Fetüsün gelişiminde herhangi bir sorun varsa, ultrason doğum tarihinin muhtemel tarihini doğrulamanın yanı sıra, ortaya çıkarabilecektir. Gebelik yaşını belirlemek için, gebelik kesesinin büyüklüğü ve bebeğin başı ile kalça arasındaki ölçüm dikkate alınır. Hamilelik hala çok yeni olduğunda, kalp atışının varlığı, canlandırılmış vezikül ve rahim içindeki embriyo görselliği gibi diğer faktörler de dikkate alınır.

Doktorların çoğu, bu testin herhangi bir problem göstermeden üç farklı gebelik periyodunda yapılabileceğini kabul eder. Bunların en yaygın olanı 3 ila 4 kez yapılsa da, tam olarak yapıldığı kesin bir zaman vardır. Bu, annenin sağlıklı olup olmamasına ve şikâyetleri veya risk faktörleri olup olmamasına bağlı olacaktır. Hamilelik boyunca yapılan muayenelerin sayısı, görüntüleme muayenesinde veya hamile kadın tarafından yapılan önceki kan testlerinde olası değişikliklere bağlı olarak hamilelik sürecinde değişimler görülebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM