Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Östrojen Hormonunun Görevleri Neler?

Östrojen hormonu nedir? Sorusuna cevap vermeden önce kadınların vücutlarında oldukça önemli bir yere sahip olduğunu ve kadın vücudunda bir takım işleyişleri sağladığını belirtelim. Sadece kadınlarda bulunmamakta erkeklerde de vardır. Ancak doğurganlık çağında olan kadınlarda daha fazla bulunur. Kadınları erkeklerden ayıran önemli özelliklerden biri olan göğüslerin olgunlaşmasında rolü bulunmaktadır. Adet döngüsü ile alakası da bulunmakta olup endometriumun kalınlaşmasında rölü bulunmaktadır. Ayrıca LH ve FSH hormonlarının üretiminde de rolü bulunur. Şunu da belirtmek isterim FSH hormonu bir folikul uyarıcı olmaktadır. Yumurtlama döneminde LH östrojen hormonunun artmasını sağlamakla sorumlu olan LH hormonudur. Ayrıcı östrojen hormonu destekleri de bulunmaktadır.

Östrojen Hormonunun Görevleri Nelerdir?

Hipofiz bezinin sorumluluklarına baktığımızda ergenlik dönemlerinin başında olan kızlarda FSH ve LH hormonlarını üretmektedir. Böylelikle yumurtalıklar uyarılarak östrojen hormonu üretilmiş olmaktadır. Bu sayede yani östrojen hormonunun sayesinde ergenlikte olan kızların boylarında uzamalar olur ve erkeklere göre daha hızlı boy uzaması bu nedenle olur. Ayrıca genital kısımlarda kıllanmalar oluşmaya başlar. Kalça kısımlarda yağlanmalar olur bunun nedeni kalça bölgesinde ki yağ hücrelerinde meydana gelen hareketlenmelerdir. Memelerin uçlarında koyulaşmalar ve memelerin boyutsal olarak büyümeleri başlar. vücuda bakıldığında hatlarda ovalleşmeler gözlemlenir. Ayrıca yumurtalıklara bakıldığında boyutsal olarak büyüme görülür ve rahmin iç bölgesi ile dış bölgesinde kalınlaşmalar olacaktır.vajinanın boyu uzar ve kayganlaştırıcı özelliği olan mukus salgısı üretilmeye başlanır.

Ergenliğin başlaması böyle olmaktadır ve adet kanamalarının başlaması ile bu dönem yerine tam olarak oturur. Adet kanaması başlayınca boy uzaması da kesilir. Östrojen hormonu ile beraber progesteron yani süt hormonu adı verilen hormonda devreye girer ve bir uyumluluk içinde çalışarak sorumluluklarını yerine getirirler. Bu durumu şöyle açıklarsak iki adet kanmasının arasını ele alırsak adetten sonra gelen birinci haftada östrojen hormonu rahmi aynı zamanda yumurtalıkları kanama için hazırlayacaktır. Bunun ardından gelen zaman diliminde progesteron hormonu devreye girerek rahim salgılarının seviyesini arttıracaktır. Şayet bir döllenme olursa buna yada döllenme olmazsa da kanamanın gerçekleşmesine katkıda bulunacaktır.

Östrojen Hormonunun Az Olması

Kadınlarda östrojen hormonun az olması yani eksikliği genç yaşlarda menopoza girilmesine neden olmaktadır. Bu durumu hiçbir kadın istemez ve gerçekleşmesi durumunda ciddi anlamda psikolojik olarak etkilenilebilir. Östrojenin eksik olması durumunda bazı belirtiler bulunmakta bunlara bakarsak. Memelerde küçülmelerin oluşması, vajina bölgesinde kuruluk oluşması ve cinsel birleşmede acı yaşanması, ciltte kırışıklıkların meydana gelmesi, vajinada sarkmaların olması, saç dökülmeleri ve cinsel istek azalma gibi belirtiler görülmektedir.

Östrojen Hormonunun Fazla Olması Durumu

Östrojen hormonu gereğinden daha fazla üretilirse yumurtalık problemleri ile karşı karşıya kalınabilinmektedir. Polikistik rahatsızlığı bulunan kadınlarda adet döngüleri düzensiz yada kanamaları olmayabilir. Ayrıca vücudun alt kısmı büyür ve bakıldığında armut tipi bir görüntü meydana gelir, kiloda artış gözlemlenir. Östrojen hormonunun fazla salgılanması durumunda meme ve rahim kanseri tehlikesi daha da artmaktadır. Bunun nedeni östrojenin var olan kanser hücrelerine uyarı göndermesidir. Yağ dokularının seviyelerinde artışlar görülür. Suyun ve tuzun dışarı atılmayarak tutulması gerçekleşir. Ödemler görülerek yüz yuvarlak bir yapıya bürünür. Bacak bölgesinde olan damarlarda belirginleşme ve büyüme oluşur. Tansiyon sorunu oluşabilir (yüksek tansiyon).

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM