Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Perine Masajı Nedir? Nasıl Yapılır?

Perine masajı normal doğumda olabilecek sorunlardan örneğin epiyoztomi kesisin den kaçınmak için yapılan bir önlemdir. Perine vajina ile anüs arasında kalan bölgeye denilir. Gebeliğin bitmesine 5-6 hafta kala haftada birkaç defa bu masaj önerilir. Peki niye buraya masaj yapılır çünkü doğum esnasında en fazla yırtıkların oluştuğu bölgedir. Doğumda bazen perine bölgesinde oluşabilecek yırtıkların önüne geçmek için epiyoztomi yapılır bunun amacı kontrol dışında oluşabilecek yırtıkları önlemektir kontrollü şekilde atılan kesi daha sonra düzgü bir biçimde dikilerek onarılmaktadır.

Masajı yapabilmek için kaygan sıvılar kullanılır zeytinyağı,madem yağı gibi. Tek ayağınızı yüksek olacak bir yere koyun ve ayakta durun. Anne adayı kendiside ayna yardımı ile yapabilir fakat zorlanırsa eşinden yardım alabilir. Gebeliğin son 5-6 haftası bu masaj haftada 3 yada 4 defa ya kadar yapılır ve doğum gerçekleşene kadar devam eder. Anne adayının tuvalet ihtiyacı varsa bunu gidermeli ellerini iyice yıkayarak ön hazırlık yapmalıdır. Anne adayı baş parmağını kullanabilir fakat eşi yapacak ise işaret parmağını kullanabilir. Hangi parmak ile yapılıyorsa yağa batırılmalı ve vajinanın içine sokulmalı ancak en fazla 3-4 cm kadar girmesine dikkat edilmeli. Parmağınıza nazik hareketler ile U şekli çizdirin. Yaklaşık bu hareketi 3 dakika kadar devam ettirin. Bu sayede perine ve vajinanın alt duvarı esnemeye başlayacaktır. Parmağın sağa ve sola hareketi sağlanırken hafif olacak şekilde aşağıya yani anüse doğru bastırılır. Bu esnada bir yanma ve ağrı hissedilebilmektedir.

Perine Masajının Ne Gibi Faydaları Vardır?

Bölgedeki dokuların ve aynı zamanda kasların esnek olabilme yeteneklerini arttırmaktadır. Bu sayede doğum esnasında oluşabilecek yırtıkların önüne geçilebilmektedir.

Eskişehir de (bende Eskişehirliyim) Osmangazi Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre 50 anne adayına perine masajı uygulanıyor ve doğum esnasında 50 anneden 5 tanesinde  epiyoztomi uygulama ihtiyacına gidilmiştir buda oldukça başarılı olduğunu göstermektedir.

Perine masajı yapmanın temelinde bebeğin doğum esnasında başının geçeceği yolları daha önceden bu masaj sayesinde alıştırma bir prova yapmaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM