Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Plasenta (Bebeğin Eşi) Nedir

Plasenta bebeğin eşi nedir? Görevleri nelerdir? Plasenta doğum sonrasında ne zaman vücuttan ayrılır? Plasenta previa nedir? Ayıntılı bilgiler yazımızda.

Plasenta halk arasında bebeğin eşi olarak bilinmektedir aslında Latin kökenli bir kelime olup anlamı düz yassı kek anlamına gelmektedir. Plasenta geçici bir organdır ve gebelik süresi boyunca oldukça ciddi görevleri bulunur. İki dolaşım sistemini birbirinden ayıran plasenta anne ve bebek arasında bir köprü gibi oksijen, besin ve diğer başka maddelerin alışverişini sağlamakla görevlidir. Ayrıca yeni hücrelerin oluşabilmesi için annenin kanından gerekli olan oksijeni ve besinleri en iyi şekilde seçerek bebeğe ulaşmasını sağlar. Annenin kanınla beraber bebeğe doğru gelen zararlı maddeleri de ayrıştırarak bebeğe gitmesini engeller ve geri tekrar anneye gönderir.

Gebelik döneminin erken zamanlarında oluşan plasenta bebek doğduktan az bir zaman sonra görevini tamamlar ve vücut tarafından dışarıya atılmaktadır. Doğum gerçekleştikten sonra rahimden ayrılan plasenta yaklaşık 500gr ağırlığında ve 25cm çapında olup ve yaklaşık 3cm kalınlığa sahiptir.

Besinler, atık maddeler ve gazlar anne ve bebek arasında alışverişi yapılırken iki dolaşım sistemi arasında gerçekleşen bu durum kanlar birbirine karışmadan meydana gelmektedir. Bebeğin kanı ile anne kanı arasında bir çok katman bulunmaktadır ve işte kanda ki maddeler bu katmanların yardımıyla değiş tokuşu sağlanmaktadır.

Plasenta gebeliğin yaklaşık 18. Haftasına gelene kadar büyüme ve gelişimini sürdürür bu döneme gelene kadar gebelik için gerekli olan hormonlar yumurtalıklar tarafından üretilip salgılanır daha sonra bu görevi plasenta alır yazının devamında ayrıntılı bundan bahsettik. Plasenta sadece madde alışverişi yapmaz bunun dışında hormon üretir yani annenin başlıca endokrin organlarından birisi olarak görev yapar. Yumurtalıklar, rahim. Meme dokusu ve bebek üzerinde etkili ve önemli olan bir çok hormon üretimini ve bunların salgılanmasını sağlamaktadır.

Plasenta görevleri nelerdir?

Plasentanın görevi olan anne ve bebek arasındaki alışverişi sağlamak dışında başka görevleri de vardır bazı hormonların üretilmesi ve salgılanmasını sağlamak gibi önemli ve ciddi görevleri de bulunmaktadır. Gebelikte önemli yeri olan progesteron hormonunu plasenta tarafından salgılanmaktadır fakat gebeliğin ilk zamanlarında plasenta gelişimini tamamlayana kadar bir tür kist olan korpus luteum tarafından salgılanmaktadır. Bu kist yumurtlamanın olmasının ardından gebeliğin ilk zamanlarında yumurtalıklarda meydana gelen bir kisttir. Plasenta gelişimini tamamlayıp görevini yapmaya hazır hale gelince bu kist ortadan kalkar ve görevini plasentaya devreder. Ayrıca plasentanın bir diğer üretmekle görevli olduğu hormon östrojen hormonudur. Gebelik testlerinde görülen HCG hormonu da gebeliğin rahim tabakasına yapıştığı zamanlardan başlayarak plasenta tarafından üretilmeye başlanır. Ayrıca HCG hormonu korpus luteum kistini destekleyerek görevini yapmasında yardımcı olur böylelikle plasenta gelişimini tamamlayana kadar progesteron hormonu üretimine devam eder. Plasenta tarafından diğer bazı hormonlarında üretimi yapılır human plasental laktojen ve relaksin hormonu da plasentanın üretmekle görevli olduğu hormonlardır.

Plasenta doğum sonrasında ne zaman vücuttan ayrılır?

Plasenta doğumun ardından 5-10 dakika içerisinde görevini tamamlamış bir biçimde rahimden ayrılır ve doktor yada ebe tarafından alınır ancak bazı zamanlarda bu ayrılma süresi daha da uzayabilmektedir. Bazı durumlarda plasenta kendi kendine rahimden ayrılmaz bu çok nadir olan bir durumdur ve elle halas yapılır gerekirse ameliyat yapılarak alınır. Bu anlattıklarımız plasenta normal doğumdan ayrılmasıydı sezaryen doğumdaysa bebeğin alınmasından sonra plasenta doktor tarafından alınır.

Plasentanın yapısı ve tam gelişememesi

Plasentayı incelediğimizde hem yapısal özellikler açısından hem de yaptığı görevler açısından başka bir benzeri, örneği yoktur ve sadece bütün özellikleri ile kendine özgüdür. Bebek anne karnında sağlıklı bir biçimde gelişimini sürdürebilmesi plasentanın sağlıklı bir şekilde eksiksiz olarak görevini yerine getirmesine bağlıdır. Bazen plasenta gelişimi tam olarak olmaz ve gelişemez, büyüyemez bunun nedeni anne adayının gebe kalmadan önce zayıf bir yapıya sahip olması yada gebelik döneminde yeteri kadar beslenememesi sorunlarına bağlı olabilmektedir. Bunun yanında anne adayının yeteri seviyede kan hacmi bulunmuyorsa rahimden plasentaya giden kan miktarı az olacağından plasenta gelişimini tamamlayamayabilir. Bunlara ek olarak plasentanın normalden daha büyük olması annede şeker hastalığı, plasentada şişlik (ödem), anne adayında veya bebeğinde anemi ve kanamanın bir habercisi olabilmektedir. Bebeğe ulaşan oksijen ve kan miktarında azalma olacağından yeni doğan bebeklerde ölüm tehlikesini arttırabilir. Ayrıca plasenta yapısının çok ince yapıda gelişmesi bebekte gelişim geriliği hatta ölümlere neden olabilir.

Plasenta previa nedir?

Birde plasenta previa vardır bu durum plasentanın bebek ile doğum kanalı arasında konumlanmış olmasıdır ve doğum kanalını kapatmış bir şekildedir. Bu durum hem annenin hem bebeğin hayati risk oluşturan ciddi bir durum olabilir. Anne adayının daha önceden geçirdiği bazı rahim içi cerrahi müdahaleler, anne adayının yaşının büyük olması,sigara kullanımı gibi etkenler bu durumda rol oynayabilmektedir. Bunlara ek olarak plasenta doğum gerçekleşmeden rahimden ayrılması durumunda bebek ölümlerine neden olan bir durumdur. Genellikle plasentanın erken ayrılması alt uç kısımdan başlayarak ve ayrılan kısmın altındaki damarlardan meydana gelen kanama dışarı atılmaya başlar. Eğer bu ayrılma plasentanın orta kısımlarında bir noktada gerçekleşirse alt kısımda meydana gelen kanama gizli kalacaktır. Plasentanın ayrılma seviyesine göre bebeğe giden kan akışında bozulmalar ve azalmalar olacaktır ve ayrılma derecesi plasentanın yarısından fazla olursa genellikle bebek ölümleri ile sonuçlanmaktadır. Hangi anne adayında meydana geleceği ve ne zaman oluşacağı net olarak bilinmeyen çok az rastlanan bir durum olarak bilinmektedir.

Bir önceki yazımız nişan gelmesi ve gebelikte bebek hareketleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM