Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Polikistik Over Cerrahi İşlemi

Polikistik over rahatsızlığında öncelikle ameliyat seçeneği kullanılmadan önce eğer bir tedavi olanağı varsa hasta ilk olarak bir diyetisyen yardımı ile fazla kilolarından kurtulmalı ve yaşam şeklini uygun koşullara getirerek ilaç kullanımı ile tedavi edilmelidir. Cerrahi yönteme ihtiyaç duyulması her zaman mümkün değildir nadirde olsa bazı vakalarda ameliyat tercih edilebilir. Örneğin çocuk sahibi olmak isteyen bir kadın ilaç tedavisine rağmen hale yumurtlama olmuyorsa bu sefer ameliyat seçeneği kullanılabilir. Uygulanan bazı iğnelere rağmen hala yumurtlama olmayan bazı kadınlara baktığımızda ameliyattan sonra yumurtlamalarının gerçekleştiğini görmekteyiz. Yada çocuk sahibi olmak isteyen hastalar ameliyat istemeyebilir bu sefer tüp bebek tekniğini kullanılabilir.

Geçtiğimiz eski dönemlere baktığımızda yapılan ameliyatlar farklı bir şekilde yapılırken günümüzde çok daha iyi yapılmaktadır. Şuan ki yapılan cerrahi işlemler overlere delikler açılmak sureti ile gerçekleşmektedir. Gerçekleşen bu işlem laparoskobik bir şekilde uygulanmaktadır. Uygulanan bu teknikte hastanın her yumurtasına lazer yada koter adı verilen aletler yardımı ile 4 yada 5 tane delik açılır bu delikler yaklaşık 4 ile 10mm derinliğinde olmaktadır.

Ameliyatı olan kadınlar daha sonra izlenmeye alındığında kendiliğinden yada bazılarında ilaç tedavisi ile yumurtlamanın gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Kadında artan tüylenme ve androjenler de azalma olduğu tespit edilmiştir. LH seviyelerde gerileme olduğu görülmüştür (‘’LH’’ luteinizan hormonudur kafa tasının içinde yer alan hipofiz bezi salgılar)

Yapılan bazı araştırmalar ve incelemeler sonucunda yapılan bu ameliyattan sonra çoğul gebelik ve ohss (infertilite tedavisinde yumurtalıkları uyarmak için kullanılan hormon ilaçlarının yumurtalıkları aşırı uyarması ile oluşan bir durumdur) riskinde gerileme meydana geldiği ayrıca gebe kalma oranlarında bir artış olduğu görülmüştür.

Ancak bütün ameliyatlarda olduğu gibi ameliyatın ve verilen anestezinin burada da bir takım riskleri bulunmaktadır. Bu ameliyatların sorumlu olduğu over etrafında yapışıklık oluşma ihtimali vardır. Ancak fayda zarar ilişkisi göz önünde bulundurulmalı zira faydalarını da yukarıda anlattık. Bu duruma uygun olan bazı kadınlara bu yöntem uygulanabilir. Bilhassa tüp bebek tekniğine soğuk bakan kadınlarda bu yöntem seçilerek kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM