Polikistik Over Cerrahi İşlemi

  • 08 Ocak 2017
  • 217 kez görüntülendi.
Polikistik Over Cerrahi İşlemi

Polikistik over rahatsızlığında öncelikle ameliyat seçeneği kullanılmadan önce eğer bir tedavi olanağı varsa hasta ilk olarak bir diyetisyen yardımı ile fazla kilolarından kurtulmalı ve yaşam şeklini uygun koşullara getirerek ilaç kullanımı ile tedavi edilmelidir. Cerrahi yönteme ihtiyaç duyulması her zaman mümkün değildir nadirde olsa bazı vakalarda ameliyat tercih edilebilir. Örneğin çocuk sahibi olmak isteyen bir kadın ilaç tedavisine rağmen hale yumurtlama olmuyorsa bu sefer ameliyat seçeneği kullanılabilir. Uygulanan bazı iğnelere rağmen hala yumurtlama olmayan bazı kadınlara baktığımızda ameliyattan sonra yumurtlamalarının gerçekleştiğini görmekteyiz. Yada çocuk sahibi olmak isteyen hastalar ameliyat istemeyebilir bu sefer tüp bebek tekniğini kullanılabilir.

Geçtiğimiz eski dönemlere baktığımızda yapılan ameliyatlar farklı bir şekilde yapılırken günümüzde çok daha iyi yapılmaktadır. Şuan ki yapılan cerrahi işlemler overlere delikler açılmak sureti ile gerçekleşmektedir. Gerçekleşen bu işlem laparoskobik bir şekilde uygulanmaktadır. Uygulanan bu teknikte hastanın her yumurtasına lazer yada koter adı verilen aletler yardımı ile 4 yada 5 tane delik açılır bu delikler yaklaşık 4 ile 10mm derinliğinde olmaktadır.

Ameliyatı olan kadınlar daha sonra izlenmeye alındığında kendiliğinden yada bazılarında ilaç tedavisi ile yumurtlamanın gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Kadında artan tüylenme ve androjenler de azalma olduğu tespit edilmiştir. LH seviyelerde gerileme olduğu görülmüştür (‘’LH’’ luteinizan hormonudur kafa tasının içinde yer alan hipofiz bezi salgılar)

Yapılan bazı araştırmalar ve incelemeler sonucunda yapılan bu ameliyattan sonra çoğul gebelik ve ohss (infertilite tedavisinde yumurtalıkları uyarmak için kullanılan hormon ilaçlarının yumurtalıkları aşırı uyarması ile oluşan bir durumdur) riskinde gerileme meydana geldiği ayrıca gebe kalma oranlarında bir artış olduğu görülmüştür.

Ancak bütün ameliyatlarda olduğu gibi ameliyatın ve verilen anestezinin burada da bir takım riskleri bulunmaktadır. Bu ameliyatların sorumlu olduğu over etrafında yapışıklık oluşma ihtimali vardır. Ancak fayda zarar ilişkisi göz önünde bulundurulmalı zira faydalarını da yukarıda anlattık. Bu duruma uygun olan bazı kadınlara bu yöntem uygulanabilir. Bilhassa tüp bebek tekniğine soğuk bakan kadınlarda bu yöntem seçilerek kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats