Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Prematüre Nedir?

Bebeğin yaşı ne kadar erken olursa, organları ve sistemleri henüz tam olarak gelişmemiş olduğundan sağlığa olan riskleri o kadar artar. Ancak, sürekli gelişmeler ve bu popülâsyona adanmış özel bakımla, normal gelişim ve yaşam kalitesi ile ilgili şansları artıyor. Prematüre bebekler vücut ısısını korumakta güçlük çekmekte, ayrıca solunum problemleri ve yetersiz emme ve yutma refleksleri gibi diğer komplikasyonlara maruz kalmakta ve bu da beslenmede güçlük çekmektedir. Ek olarak, bazı bebekler retinopati ile ortaya çıkabilir.

Prematüre bebek, optimum vücut sıcaklığının korunmasına yardımcı olmayı amaçlayan inkübatöre yerleştirilecektir. Bebeğin kan basıncı, kalp atış hızı ve solunum gibi hayati belirtilerinin sürekli izlenmesi gerekir. Muhtemelen prematüre bebeğe, burun içine giren ve mide doğru giden ve tüpün uygun şekilde emme ve yutma refleksini geliştirene kadar mideye giden bir tüp yoluyla verilebilecek olan intravenöz besleme veya anne sütü alacaktır. Bazen prematüre bebeğin kan nakli alması gerekir, çünkü ihtiyaçlarına göre kırmızı kan hücreleri üretme yetisine sahip olmayabilir.

Prematüre Bebek Bakımı

Prematüre bebeğin evde özellikle de ilk aylarda çok fazla özel bakıma ihtiyacı vardır. Genel olarak, sağlık ekibi ebeveynlere bu tür bakımın nasıl olması gerektiği konusunda rehberlik edecektir. Şüphelerinizi gidermek için bu anı yakalamanız önemlidir. Tıbbi bir acil durum anlamına gelebilecek semptomların ne olduğunu anlamak da önemlidir. Bakımı sağlanan bebek, eski sağlığına kavuşabilir. Ancak bu süreçte ailenin sabırlı olması büyük önem arz etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM