Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Progesteron Hormon Testi

Progesteron hormonu kadınların yumurtalıklarından üretilen bir cinsiyet hormonu olarak karşımıza gelmektedir. Adet dönemlerinde östrojen hormonu ve progesteron hormonu bir denge içinde çalışmaktadırlar. LH hormonunun kontrolü altında salgılanmaktadır. Ayrıca progesteronun kadının cinsel organı üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Rahim kaslarının kasılmasını zorlaştırır aynı zamanda rahim ağzında salgı yapan bezlerin hem birleşmesini hem de özelliklerini değiştirmektedir. Bunların yanında eğer döllenen bir yumurta olursa rahme yerleşmesini kolaylaştırır ve bunun için zemin hazırlar. Diğer bir özelliği ise gebeliğin başlaması ve devem etmesini sağlarken gebelikte meme dokusunu olgunlaştırarak doğumdan sonra süt üretimine hazır hale getirmektir. Gebelik döneminde progesteron hormonu adrenogenital sendromu esnasında yada cushing sendromunda yükseliş gösterirken turner sendromu ve yumurtlamanın gerçekleşmediği zamanlarda düşüşe geçmektedir.

Progesteron Testi

Progesteron testi ne zaman yapılır sorusunun cevabı sıklıkla adetin 20. Gününün ardından,21,22,23. Günleri  yani tıbbi olarak luteal faz ismi verilen evrede uygulanmaktadır. Yapılan testin sonucuna göre rahimde bir yumurtlama var mı yok mu diye bir karara varılır. Testin sonucu 10 ng/mg ve üzerinde çıkmışsa yumurtlama vardır anlamına gelir. Diğer bir progesteron testinin yapılma amacı ise kısırlık belirtileri arasında yer alan progesteron seviyesinin süşük olması ile devam eden luteal faz defekti sonununun tespiti için yapılabilir.

Normal sayılan Değer:

Kadınlarda
12 yaştan küçük:           0,10-0,31 ng/ml
12 yaştan büyüklerde:  0,10-1,00 ng/ml

Folliküler faz 0,10-1,10 ng/ml
Pik 0,10-1,10 ng/ml
Luteal faz 3,00-20,00 ng/ml

Progesteron İlaçları Ne zaman Kullanılır?

Gebelik döneminde düşük tedavileri için, erken doğum, adet düzensizliğinin tedavisinde, polikistik over sendormunda, tüp bebek, kısırlık tedavilerinde, menstrüasyon dönemini ertelemek için ayrıca doğum kontrol ilaçlarının içinde ve üç aylık iğnelerin içerisinde bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM