Progesteron Hormon Testi

  • 08 Ocak 2017
  • 245 kez görüntülendi.
Progesteron Hormon Testi

Progesteron hormonu kadınların yumurtalıklarından üretilen bir cinsiyet hormonu olarak karşımıza gelmektedir. Adet dönemlerinde östrojen hormonu ve progesteron hormonu bir denge içinde çalışmaktadırlar. LH hormonunun kontrolü altında salgılanmaktadır. Ayrıca progesteronun kadının cinsel organı üzerinde de etkileri bulunmaktadır. Rahim kaslarının kasılmasını zorlaştırır aynı zamanda rahim ağzında salgı yapan bezlerin hem birleşmesini hem de özelliklerini değiştirmektedir. Bunların yanında eğer döllenen bir yumurta olursa rahme yerleşmesini kolaylaştırır ve bunun için zemin hazırlar. Diğer bir özelliği ise gebeliğin başlaması ve devem etmesini sağlarken gebelikte meme dokusunu olgunlaştırarak doğumdan sonra süt üretimine hazır hale getirmektir. Gebelik döneminde progesteron hormonu adrenogenital sendromu esnasında yada cushing sendromunda yükseliş gösterirken turner sendromu ve yumurtlamanın gerçekleşmediği zamanlarda düşüşe geçmektedir.

Progesteron Testi

Progesteron testi ne zaman yapılır sorusunun cevabı sıklıkla adetin 20. Gününün ardından,21,22,23. Günleri  yani tıbbi olarak luteal faz ismi verilen evrede uygulanmaktadır. Yapılan testin sonucuna göre rahimde bir yumurtlama var mı yok mu diye bir karara varılır. Testin sonucu 10 ng/mg ve üzerinde çıkmışsa yumurtlama vardır anlamına gelir. Diğer bir progesteron testinin yapılma amacı ise kısırlık belirtileri arasında yer alan progesteron seviyesinin süşük olması ile devam eden luteal faz defekti sonununun tespiti için yapılabilir.

Normal sayılan Değer:

Kadınlarda
12 yaştan küçük:           0,10-0,31 ng/ml
12 yaştan büyüklerde:  0,10-1,00 ng/ml

Folliküler faz 0,10-1,10 ng/ml
Pik 0,10-1,10 ng/ml
Luteal faz 3,00-20,00 ng/ml

Progesteron İlaçları Ne zaman Kullanılır?

Gebelik döneminde düşük tedavileri için, erken doğum, adet düzensizliğinin tedavisinde, polikistik over sendormunda, tüp bebek, kısırlık tedavilerinde, menstrüasyon dönemini ertelemek için ayrıca doğum kontrol ilaçlarının içinde ve üç aylık iğnelerin içerisinde bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats