Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Rahim Ağzı Hastalıkları (Serviks) Hakkında

Kadınlarda çok sık rastlanan rahim ağzı hastalıkları her yaşta rastlanabilmektedir. Oluşma nedenleri birden fazla nedenlere bağlı olmakla birlikte bazen kişi farkına bile varmadan yada belli bir dış nedene bağlı olmadan meydana gelebilmektedir.

En çok karşılaşılan vakalara baktığımızda ilk olarak rahim ağzı yaralanmaları karşımıza gelmektedir. bu rahatsızlık rahim girişinde olan iki duvarın aralarında meydana gelen bazı bozulmalara ve tahribatlardan kaynaklı ayrıca yassı hücrelerin konumlarını değiştirmeleri sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Vajina bölgesinde kullanılan krem veya jeller, kullanılan prezervatifler gibi dokuları tahrip edecek maddelerin etki etmesi sonucunda meydana gelebilmektedir. Düzenli jinekolojik muayene yaptıran kadınlarda rahat şekilde teşhisi konabilen ve tedavisi de bir o kadar rahat ve ağrısız olan hastalık çeşidi olmaktadır. Ancak burada önemli olan nokta erken teşhis ve tedavi edilmesidir.

İkinci olarak en çok karşılaşılan rahatsızlık olan rahim ağzı iltihaplanması görünmektedir. Günlük hayatta kullanılan bir çok araç ve gereçten bulaşan mikropların neden olduğu enfeksiyon türüdür. Düzenli yapılan kontrollerin dışında fark edilmesi için hastada bir takım belirtilerin oluşması gerekir. Bunlar vajinada meydana gelen kaşıntılar,yanma ile beraber adetten sonra az seviyede akıntılar,kanama gibi belirtiler verebilir. Ancak yaşanan bu belirtiler kadınlar tarafından çokta önemsenmemekte adetin bir kısmı olarak düşünülmektedir.  Tabi ki adet sonrasında meydana gelen her akıntının yada kanamanın böyle bir rahatsızlığa işaret edeceğini söylemek mümkün değildir. Fakat oluşan böyle durumların tekrarı halinde bir doktora başvurarak muayene olunması gerekmektedir. her zaman diyoruz erken tanı ve teşhisin her zaman büyük avantajları vardır.

En çok görülen bu konuda en çok görülen rahatsızlık ise rahim ağzı polipleri olarak görmekteyiz. Sıklıkla bu tip polipler rahim içi ve rahim ağzının etrafında bulunmaktadırlar. Sıklıkla dokulara bağlı olarak iyi huylu oldukları düşünülür ve et parçası gibi olduğu söylenir. Cinsel ilişkinin ardında,menopoz ve adet dönemlerinde olması gereken zamandan başka kanamaların olması gibi başka herhangi bir belirtileri yoktur. Sıklıkla gebelik döneminde yaşanan hormon değişimleri bu poliplerin oluşum nedenleri arasında yer aldığı söylenmektedir. Oluşan polipler az sayıda yani bir veya iki taneyse lokal anestezi uygulanarak alınabilir. Ancak çok sayıdaysa bu sefer hastaya genel anestezi uygulanarak işlem gerçekleştirilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM