Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Rahim Ağzı İltihabının Tedavisi İle Belirtileri

Rahim ağzında meydana gelen iltihaplanmaların tıp dilindeki karşılığı serviks olmaktadır. Rahim ağzı iltihaplanması kadınlarda oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Yetişkin bayanların hayatları süresince yaklaşık %50’lik bir kısmı bu rahatsızlığa maruz kalmaktadırlar. İlk başlarda akut biçimde kendisini gösteren serviskler bazen de kronik şekilde de gözlemlenebilirler. Kronik olan servisklere neden olanların en başında lökoreye gelmektedir. Bunun yanında kısırlık ve disparoni,düşüklerde neden olan etkenler arasındadır. Rahim ağzı iltihaplanmaları sıklıkla doğumdan,düşükten yada kürtaj sonrasında meydana gelebilir.

Sıklıkla cinsel ilişki esnasında bazı nedenlerden dolayı bulaşan bakteriler ve mikropların neden olduğu iltihaplanmadır. Tedavisine baktığımızda son derece rahat ve kolay olmaktadır. Birden fazla kişi ile cinsel ilişki yaşayanlarda görülme oranı daha fazladır. Bunun yanında vajina bölgesine uygulanan her türlü yabancı maddeler yani krem,jel,tampon gibi. HIN ve HPV ile enfekte olan kişiler bu rahatsızlğa daha kolay yakalanabilirler.

Rahim ağzı iltihaplanmasının Tanısı

Çoğu zaman enfeksiyonu olan hastalar bunun farkına bile varmamaktadırlar. Çünkü kişiye rahatsız edici ağrı yada acı vermemektedir. Ancak bir muayene ile anlaşılabilir. Kadınların kendi kendilerine anlamayacağı bu rahatsızlık rutin yapılan muayeneler esnasında ortaya çıkmaktadır. Buda düzenli jinekolojik muayenenin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Doktor gerekli görürse semar testi isteyebilir. Daha da ileri seviyelerde kolposkobi ve biyopsi gibi yöntemlere başvurulabilir. Fakat hastalar genelde bu uygulamalardan korkmaktadır. Ancak neredeyse yapılan bütün testler ağrısız,acısız ve çok kısa zamanda olmaktadır.

Rahim Ağzı İltihaplanmasının Belirtileri

Sıklıkla bu rahatsızlık bir belirti göstermese de en çok karşılaşılan belirti akıntı olur. Adet dönemi sona erdiğinde açık renkte ve kokulu bir akıntıdır. Genelde yaşanan bu akıntı kadınlar tarafından önemsenmez fakat sürekli oluyorsa bu tür durumlar bir doktor kontrolünden geçmek gerekir.  Genital bölgede kaşıntıların oluşması,kasık ve bel ağrılarının görülmesi,cinsel ilişki,esnasında ağrı,adet değilken lekelenme biçiminde kanamalar,idrar yapma esnasında yanma hissinin oluşması gibi belirtileri olabilmektedir.

Yaşanan bu enfeksiyon erken zamanlarında çok fazla tehlike oluşturmasa bile şayet fark edilmez ve tedavi edilmezse yumurtalık ve karın içine doğru ilerleme tehlikesi bulunmaktadır. Şayet böyle bir durum oluşursa ağrı,yanma,bulantı ve kusma ve ateş gibi şikayetler görülebilir.

Tedavisi

Rahim ağzı iltihaplanmasına neden olan vajinaya sokulan yada uygulanan herhangi bir madde yada maddeler varsa bunlara son vermek tedavi için yeterli olabilmektedir. Fakat en çok görülen rahim ağzı iltihaplanmalarının nedenleri mikrobik olmaktadır bu yüzden tedavisi de antibiyotik kullanarak olacaktır. Bazen herpes virüsü yani uçuk virüsü gibi bir durumla karşılaşılırsa buna karşı anti virüs ilaçlar ile baskılanacaktır. Rahatsızlığın tedavi edilme süresi boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. Bir çok kez görülmüştür ki antibiyotik tedavisi iyileşmeyi sağlamıştır. Fakat yapılan antibiyotik tedavisine rağmen iyileşme gerçekleşmiyorsa bu sefer dondurma yani kriyoterapi tekniği kullanılır. Tercih edilirse lazer yöntemi de uygulanabilir. Rahim ağzının sağlığına kavuşması iki ay kadar süre alabilir ve sonrasında kontrolü yapılır.

Rahim Ağzı İltihabından Korunmak İçin Neler Yapılır?

Cinsel ilişkiye girilen kişinin herhangi bir rahatsızlığı olmamasına dikkat ediniz. Vajinada oluşan bir enfeksiyon veya akıntınız olursa zaman kayıp etmeden bir hekime gidiniz,herhangi bir şikayetiniz olmasa dahi yılda bir kez jinekolojik muayenenizi olunuz, cinsel ilişki yaşadığınız kişinin de cinsel yolla bulaşan hastalıklar yönünden taramadan geçmesini isteyiniz,vajinaya uygulanan,krem,kayganlaştırıcı,parfümlü tamponlar gibi araçları kullanmayınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM