Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Rahim Ağzı Yaraları Neden Olur?

Genital bölge ve iç organlardaki rahatsızlılara baktığımızda en az karşılaştığımız aynı zamanda farkına bile varmadan uzun zaman bizimle yaşayan hastalıklar olarak adlandırılabilir. Rahim ağzı rahatsızlıklarına geldiğimizde eğer dikkate alınmazsa ciddi tablolara yol açabilir. Ancak erken teşhis edilmesi sonucunda vakaların %95’lik oranları başarı ile tedavi edilmektedir ama fark edilmediği takdirde ciddi sorunlara neden olabilir.

Konu başlığımızda ki gibi en çok karşılaşılan rahim ağzı rahatsızlıkları arasında rahim ağzı yaraları bulunmaktadır. İki çeşit bulunmakta olup ilk tipi olan Servikal Eversiyon adını taşıyandır yada buna Ektropiyondur da diyebiliriz. Rahim ağzına bakıldığında iç ve dış olmak üzere iki tarafı da birinden farklı hücreler ile kaplanmıştır. İki katman arasında bulunan sinirlerde bozulmalar meydana geldiğinde kırmızı renkli yaralar oluşmaya başlar ve buraya sabitlenir.  Sıklıkla herhangi bir ağrı yada belirtisi olmadığından yapılan jinekolojik muayeneler esnasında bulunabilir. Her zaman olmasa bazı kadınlarda adet döneminde yada sonrasında normal olmayan bir renkte ve kötü kokan akıntılara neden olabilir. Buda bu durumu yaşayan kadınları korkutabilir.

Rahim Ağzı Yaraların Oluşumu

Kadın doğum kontrol hapı kullanıyorsa yada kayganlaştırıcı jel yada krem bunun yanında tampon kullananlarda doku travmatize olacağından bu rahatsızlık ile karşılaşılabilir. Aynı zamanda gebelik dönemlerinde ve kızlık evrelerinde de görülmektedir. Kullanılan prezervatiften kaynaklanan durumlarda olabilir. Burada kullanılan prezervatifin tahrip etmesi sonucunda bu tip hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Çok sık görülmese bile bir takım vajinal enfeksiyon sonuçunda rahim ağzında yaralar görülebilmektedir.

Aslında yaralar çok nadir olarak çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir. Bir çok kişi hayatlarında bu sorunu fark etmeden yaşar ve çoğu zaman kendiliğinden iyileşir. Ancak rahatsızlık tespit edilirse hemen bir smear testi yapılmalı ve başka herhangi bir patolojik tehlike var mı diye bakılmalıdır. Yapılan muayene ve testlerin sonucunda neyin,neden sebep olduğu gün yüzüne çıkartılıp bu durum ortadan kaldırılarak kendiliğinden iyileşmesi sağlanabilir. Fakat bazı durumlarda yara uzun süre geçmesine rağmen kendiliğinden iyileşmez ve hastayı rahatsız eder seviyede koku ve akıntı oluşursa dondurma veya yakma teknikleri ile tedaviye gidilir. Ancak bunda korkulacak bir durum yoktur herhangi bir acı duyulmamaktadır ve kısa bir zaman almaktadır. Yaraları ortadan kaldırmanın diğer bir yoluysa lazer tekniğidir isteyenler bu yolu da tercih edebilirler.

Bahsettiğimiz rahim ağzı yarası ilki olandı. İkinci ise Servikal Erozyon adı verilen tipidir. İlk bahsettiğimiz olan Servikal Eversiyon dan farkı sıklıkla kendiliğinden iyileşmeyen ve müdahale gerektirmesidir. Oluşma dönemi Servikal Eversiyon da olduğu gibi değildir. Kesinlikle takibi ve smear testi uygulamak gerekir. Şayet smear testi yetersiz kalırsa biyopsi ve kolposkopi yöntemleri ile daha net bilgilere ulaşılır. Ve ardından yakma yada dondurma ile biran önce tedavi yoluna gidilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM