Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Rahim Alınma Ameliyatı Nedir ?

Rahim alınması ameliyatı

Rahim alınması ameliyatı kadın doğum uzmanları tarafından en çok yapılan ameliyatlar arasında yer almaktadır. Ülkemizde bu konuda işinde uzman birçok doktorun bulunması bu ameliyatların sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Bu yüzden bu ameliyatı olacak olan bayanların korkmasına gerek bulunmadığını buradan açıklamak istiyoruz.

gebelikte kanama

Rahim alınmasına neden olan unsurlar?

Rahim alınması ameliyatı olacak olan bayanların özellikle meydana gelen sorunların arasında aşırı kanamanın olması ilk sırada yer almaktadır. Rahimde meydana gelen aşırı kanamanın ilaç veya diğer yöntemler ile kesilmemesi durumunda rahmin alınması gerekmektedir. Aşırı kanama dışında rahimde gerçekleşen miyom ve polip gibi durumlar karşısında da diğer tedavi yöntemlerinin olumsuz yanıt vermesi rahim alınmasını sağlayacak diğer yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Rahim ağzında meydana gelen kitlelerde rahim alınması ameliyatında çok fazla tercih edilen unsurlar olarak dikkat çekmektedir. Eğer rahimde meydana gelen bu kitleler ilerleyen zamanlarda hastanın rahim kanserine yakalanma riskinin bulunduğunu bizlere gösteriyorsa bu durum karşısında en yakın zamanda uzman bir hekim tarafından ameliyat edilerek rahminizin alınması gerekmektedir. Hatta rahmin alınmasının yetersiz olduğu durumlarda bazı bayanlarda aşırı risk faktörünün ortaya çıkacak olmasından dolayı yumurtalıkların bile alındığını belirtmek istiyoruz.

adet geciktirici ilaç kullanımı

Rahim ameliyatının yapılmasını gerektiren durumlar

Rahmin alınması sırasında yumurtalıkların herhangi bir şekilde fonksiyon göstermesi durumunda rahim ile birlikte yumurtalıklar alınmaktadır. Bu duruma neden olan sebepler arasında mesela rahmin geriye doğru sarkması en sık karşılaşılan durumların başında gelmektedir. Rahmin geriye doğru sarkması durumunun genellikle 3 ve üzerinde çocuk doğuran bayanlarda görüldüğünü belirtmek istiyoruz.

Doğum sırasında meydana gelen aşırı kanamdan dolayı ve çikolata kistleri olarak bilinen durumlarda ağrıyı yenmek içinde rahim alınması ameliyatı gerçekleştirilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM