Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Rahim Alınması Ameliyatı ve Tümörler

Jinekolojik cerrahi işlemlerine bakıldığında rahim alınması ameliyatı en çok yapılan operasyonlar arasında kendine yer bulmaktadır. Tıbbi olarak karşılığı histerektomi olmaktadır. Kadınların yaşlarına bakıldığın 25 ile 30 yaşları arasında %20 görülen bu rahatsızlık ilerleyen yaş ile beraber kendini arttırmaktadır. Rahmin alınmasına neden olan tümörler nelerdir bunlar hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağım.

Hepiniz duymuşunuzdur halk arasında ur diye tabir edilen miyomlar yuvarlak şekilde ve bir nohut tanesini anımsatırlar ayrıca pembeye yakın renkleri bulunmaktadır. Sıklıkla ağrı ve kanamalar ile belli olan miyomlar belirtilerini gösterdiklerinde acil olarak müdahale edilmesi gerekir.

Rahmin alınması ameliyatı işlemini gerektiren durumların en başında gelen miyomlar olmaktadır. Cerrahi müdahale yapılıp yapılmamsına yaş kriteri de rol oynamaktadır. Rahim miyomlarına bakıldığında kadınlarda en fazla karşılaşılan miyomlar olmaktadır. Ameliyat gereksinimlerine bakıldığında normal olmayan kanamalar, pelvik bölgeye baskı ve pelvik kanamaları görülmektedir.

Rahim Bölgesinde Tümörlerin Belirtileri Nelerdir?

Genelde kadınlarda çok sık karşılaşılan bu miyomlar ilerleyen dönemlerinde düzensiz ve normalden fazla kanamalar, anemi, kasık ağrıları, adetlerinde artış ve bu dönemlerde ağrılar gibi yakınmalar göstermektedir. Ayrıca bu miyomların kansızlıktan başka bası yakınmalarından sorumlu olduğu bilinmektedir. Bası olarak bahsettiğimiz durum bağırsaklarda ağrı yaratırsa kabızlık sorununa, idrar yollarındaki olan basılarsa idrar yolları ve böbreklerde meydana gelen yakınmalardan sorumlu olmaktadırlar.

Cerrahi işlem gerektiren durumlara biraz daha yakından bakarsak rahim içinde bulunan döl yatağının içinde oluşan polipler et parçacıkları da diyebiliriz bunlara adetlerde düzensizliklere ve kanamalara neden olan faktörler arasında bulunur. Vajinal kanal kullanarak yapılan müdahale ile bu polipler temizlenebilmektedir. Fakat hastada başka bir ek sorun bulunmaktaysa rahim alma operasyonu gerçekleştirilebilir. Endometrial olarak adlandırılan zarda kalınlaşma bulunursa cerrahi müdahaleye gerek duyulabilmektedir. Ancak sıklıkla hormon tedavisi ile bu durum baskılanıp kontrol altına alınabilmektedir. Yapılan ilaç tedavisine yanıt alınamazsa cerrahi işlem ile rahim alınması gerekebilir. Endometriosis belirtilerine bakacak olursak adet dönemlerinde çok fazla görülen ağrılar, pıhtılı ayrıca zor atlatılan adet dönemleri, cinsel ilişki esnasında yüksek derecede ağrı duyulması gibi belirtileri bulunmaktadır. Bu rahatsızlıkta ilk olarak ilaç ile baskılanıp kontrol altına alınmaya çalışılır ancak sonuç alınamazsa cerrahi müdahale ile rahim alınmak zorunda kalınır.

Bazen de acil şekilde histeraktomi yapılması gerekir bu durumu gerektiren sıklıkla doğum komplikasyonları olmaktadır. Yani doğumun ardından rahimde oluşan kanamanın kontrol altına alınamaması, onarılamayan rahim yırtıklarının oluşması ve bebeğin eşinin ayrılmaması gibi durumlarda histerektomi uygulanabilir.

Kadınların en çok merak ettiği ve korkulu rüyası olan bu operasyonun kadınlığıma zarar veremi daha önceki gibi cinsel isteğim olur mu yönündedir. Çünkü bu tip durumlarda kadınların eşleri ile arası bozulma durumları söz konusu olabilmektedir. Ancak yapılan araştırma ve incelemelere göre bu ameliyatın kadınlar üzerinde cinsel arzularında azalma ve ruhsal bozukluk yapmadığı kanaatine varılmıştır.

Kapalı rahim ameliyatı >>> konumuzu okudunuz mu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM