Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Rahim İçi Yapışıklığı Nedeni?

Rahim içersinde meydana gelen yapışıkların nedenleri arasında kürtaj,cerrahi müdahaleler ve enfeksiyonlardan kaynaklanan yaralanma yada travma neticesinde yapışıklar oluşur. Hafif derecede sayılabilecek yapışıklar rahmin ön duvarı ve arka duvarı arasında 1 yada 2 tane yapışık bant biçiminde gözlemlenebilir. Ciddi ve ileri düzeyde olan yapışıklarda ise rahmin iki duvarı birbirine yapışmış biçimde olup kapamış bir görüntüsü vardır böyle bir durumu olan kadın hiç adet olamaz. Ancak hafif derecede olan yapışıklarda adet görülmeye devam edilebilir yada görülen adet kanamalarında azalma durumları ile karşılaşılabilir. Oluşan yapışıklıklar hamile kalmayı da zorlaştırırken tekrar eden düşüklerin nedenleri de olabilir.

Rahim içerisinde yapışıklığa sebep olan faktörler arasına çok sayıda yapılan kürtajlar,tekrar eden kürtajlar, rahim içine yapılmış olan cerrahi operasyonlar,verem ve bir takım güçlü enfeksiyon durumları bu duruma sebebiyet verebilmektedir.

Rahatsızlığı teşhis etmek için rahmin iç kısmına bir miktar su vererek yapılan ultrasonografi,sis yada rahmin içine ilaç verilerek film çekilmesi yani histerosalpingografi dir. Bunun yanında rahim içine bir kamera yardımı ile bakılması da tanı açısından kullanılan teknikler arasında yer almaktadır.

Tanıdan sonra tedavi aşamasında en çok kullanılan yöntem histeroskobi ve rahim içinde oluşan yapışıkların kesilerek alınması yöntemi olmaktadır. Yapılan operasyon sonrasında rahim içindeki yapışıklar tekrar olmasın diye bazen ilaçlar verilir bazen de rahim içine spiral takılır. Ameliyat uzun sürmez sıklıkla kısa zamanda sonlanır ve hastada hastanede uzun süre kalmadan taburcu olabilir. Ciddi derece ve ileri seviyede olan yapışıklarda ameliyat esnasında yapışıklar açılmaya çalışırken bazen rahim duvarında delinmeler söz konusu olabilir.

Kürtaj olunduktan sonra hiçbir şikayeti olmayan birinde bir takım şikayetler ortaya çıkarsa rahim içi yapışıklığı söz konusu olabilir. Bunlar adet kanamalarının kesilmesi yada kanama miktarlarında azalma görülmesi,kısırlık oluşumu,tekrar eden düşüklerin olması

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM