Rahim İçi Yapışıklığı Nedeni?

  • 07 Ocak 2017
  • 227 kez görüntülendi.
Rahim İçi Yapışıklığı Nedeni?

Rahim içersinde meydana gelen yapışıkların nedenleri arasında kürtaj,cerrahi müdahaleler ve enfeksiyonlardan kaynaklanan yaralanma yada travma neticesinde yapışıklar oluşur. Hafif derecede sayılabilecek yapışıklar rahmin ön duvarı ve arka duvarı arasında 1 yada 2 tane yapışık bant biçiminde gözlemlenebilir. Ciddi ve ileri düzeyde olan yapışıklarda ise rahmin iki duvarı birbirine yapışmış biçimde olup kapamış bir görüntüsü vardır böyle bir durumu olan kadın hiç adet olamaz. Ancak hafif derecede olan yapışıklarda adet görülmeye devam edilebilir yada görülen adet kanamalarında azalma durumları ile karşılaşılabilir. Oluşan yapışıklıklar hamile kalmayı da zorlaştırırken tekrar eden düşüklerin nedenleri de olabilir.

Rahim içerisinde yapışıklığa sebep olan faktörler arasına çok sayıda yapılan kürtajlar,tekrar eden kürtajlar, rahim içine yapılmış olan cerrahi operasyonlar,verem ve bir takım güçlü enfeksiyon durumları bu duruma sebebiyet verebilmektedir.

Rahatsızlığı teşhis etmek için rahmin iç kısmına bir miktar su vererek yapılan ultrasonografi,sis yada rahmin içine ilaç verilerek film çekilmesi yani histerosalpingografi dir. Bunun yanında rahim içine bir kamera yardımı ile bakılması da tanı açısından kullanılan teknikler arasında yer almaktadır.

Tanıdan sonra tedavi aşamasında en çok kullanılan yöntem histeroskobi ve rahim içinde oluşan yapışıkların kesilerek alınması yöntemi olmaktadır. Yapılan operasyon sonrasında rahim içindeki yapışıklar tekrar olmasın diye bazen ilaçlar verilir bazen de rahim içine spiral takılır. Ameliyat uzun sürmez sıklıkla kısa zamanda sonlanır ve hastada hastanede uzun süre kalmadan taburcu olabilir. Ciddi derece ve ileri seviyede olan yapışıklarda ameliyat esnasında yapışıklar açılmaya çalışırken bazen rahim duvarında delinmeler söz konusu olabilir.

Kürtaj olunduktan sonra hiçbir şikayeti olmayan birinde bir takım şikayetler ortaya çıkarsa rahim içi yapışıklığı söz konusu olabilir. Bunlar adet kanamalarının kesilmesi yada kanama miktarlarında azalma görülmesi,kısırlık oluşumu,tekrar eden düşüklerin olması

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats