Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Sahte Gebelik Nedir?

Yaygın olarak psikolojik hamilelik veya yanlış hamilelik olarak bilinen psödositler, gebe olmayan bir kadının yalnızca içtenlikle bir bebek beklediğine inanmakla kalmayıp, aynı zamanda menstrüasyonun yokluğu da dâhil olmak üzere tipik bir hamilelik belirtileri de gösterdiği nadir bir sendromdur. Psikolojik bir rahatsızlıktır ve davranış ile ilgisizdir. Hamile gibi davranan bir kadının psikolojik hamileliği yoktur. Sahte yalancı olmak için hastanın gerçekten hamile olduğuna inanması gerekir.

Psikolojik hamilelik, tüm etnik kökenlerden, bölgelerden ve sosyal düzeylerden kadınları etkileyen bir durumdur. Psödosezi 20-40 yaş arası evli kadınlarda daha yaygındır. Ancak menopozdan sonra bile çocuklar ve yaşlı kadınlarda yanlış gebelik vakaları bildirilmiştir.

Sahte Gebelik İstatistikleri

Psikolojik hamilelik, filmlerde, romanlarda ve kitaplarda yoğun olarak araştırılan bir konudur, ancak gerçek insidansı çok düşüktür. 22.000 gebelikten sadece 1 tanesi yanlıştır, yani hamile kadınların yalnızca % 0.005’i gerçekte sahtedir.

Sahte gebelik, bir kadın için oldukça tehlikeli bir rahatsızlık olabilir. Rahim dışında gelişen kitleler, zehirlenmelere yol açar. Ayrıca bu kitlelerin neden olduğu toksik maddeler, kana karışarak oldukça ölümcül sebeplere yol açabilmektedir. Tıpkı bir hastalık gibi belirtileri bulunur ve tanı konur. Tedavisinin bulunmaması da durumu daha ciddi bir boyuta taşımaktadır.

Bu durumun meydana gelmesinin bir sebebi de psikolojik sorunlardır. Yoğun stres, şiddete maruz kalma ya da bunalım gibi durumlarda, anne adayı olmak isteyen kadınlarda görülebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM