Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Sezaryen Doğum İyileşme Dönemi Nasıl İlerler?

Sezaryen doğum sonrası iyileşme süreci konusunu anneler genelde merak ederler. Bu ameliyatın ardından tıpkı diğer karından gerçekleşen ameliyatlara benzer bir iyileşme süreci bulunmaktadır. Bunlar dikiş alanlarında ağrı ve kaslarında ağrı gibi şikayetlerin oluşması doğaldır. Sezaryen bir cerrahi müdahale olduğundan bunun sonrasında oturup kalkerken, gülerken yada hapşırırken bir takım ağrılar oluşabilmektedir.

Anne adayları gebeliğini sonlandırarak bebeklerini dünyaya getirirler bazı gerekli durumlarda sezaryen yapılır ve anne adayı yerine artık bir anne olarak bebeklerine kavuşmuş olunur. Fakat normal doğum yapan kadınlara göre sezaryen ile doğum yapan kadınların şikayetlerine ameliyat bölgesindeki ağrılar eklenecektir. Bu nedenle doğumdan sonraki birkaç hafta ağır kaldırmamaya ve aile bireylerinden yardım almak en iyi seçenek olacaktır.

Sezaryen doğum sonrası iyileşme sürecinde ağrılar

Sezaryen yada normal doğum yapan kadınların ortak şikayetleri vardır bunlar; doğumdan sonra oluşan ağrılar, göğüslerde şişme,kanama, aşırı terleme, halsizlik,hormon değişimleri gibi sorunlar ortaktır. Gebelikle sezaryenden sonra bir iki içinde anne bebeği ile evine gitmektedir bu evde geçirilen ilk günlerde kabızlık, idrar yaparken zorluk yaşama sorunları da devam edebilmekte. Sezaryen esnasında karın bölgesinin 8 katı kesilir rahme ulaşılır ve bebek çıkartılır ve bu 8 kat tekrardan dikilir ve bu ağrılarda doğum sonrasına ekstra olarak yansımaktadır. Hastaneden eve gelinen ilk günlerde bu ağrılar daha fazla hissedilir çünkü anestezi etkisini yitirmiş durumdadır. Doğum sonrasında oluşan şikayetleri azaltmak için bolca su içmek faydalı olacaktır.

Sezaryen sonrası ne zaman kontrole gidilir?

Sezaryen doğum sonrası iyileşme süreci içerisinde yani anne ve bebeği evine gönderildikten sıklıkla bir hafta sonra tekrardan hastaneye kontrol amaçlı çağırılmaktadır. Anneler bebeklerini sık, sık ve bebek ne zaman isterse emzirmelidir. Bazı duyumlar alabilirsiniz sezaryen ile doğum yapanların sütü gelmez yada az gelir diye bu durum yanlış bir bilgi olup tamamen annenin emzirme durumu ile ilgilidir. Bebek doğduğu ilk günlerde hayatta bulabileceği en mükemmel ve en besleyici anne sütü ile beslenmeli ve annede meme bakımını tam olarak yapmalıdır. Emzirme teknikleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sezaryen doğum sonrası iyileşme sürecine dair önemli bilgiler

Ayrıca bu dönemlerde bebekler anne ve babalarını geceleri pek uyutmazlar özellikle anneler bebekleri onlara fırsat verdikçe dinlenmeye çalışmalıdırlar.

Sıklıkla ameliyattan sonrasında dikişlerin ıslanması ve banyo yapılmasına müsaade edilir fakat bu annenin dikişlerine ve doktorunun önerilerine bağlıdır bu konuda doktorunuz tavsiyelerine uymanız gerekmekte.

Yine doktorunuz verdiği ilaçları ve vitaminleri düzenli kullanarak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

Gebelik döneminde egzersiz önemli bir yer tutmaktaydı doğum sonrasında da sezaryen doğum sonrası iyileşme dönemi içinde her gün kısa yürüyüşlere çıkarak doğumda almış olduğunuz kiloları, vücudunuzun eski haline dönmesi için yararları bir aktivite olacaktır.

Sezaryenden sonra azar, azar vajinadan kan gelmesi normal bir durumdur. Bu kanama için yalnızca hijyenik olan kadın pedleri kullanılmalıdır. Meydana gelen bu kanamalar 4 hafta kadar devam edebilir. Ayrıca vajina içi kesinlikle yıkanmamalıdır ve tampon uygulaması da kullanılmamalı.

Bu konu hakkında merak edilen bir konuysa cinsel ilişkiye ne zaman girebilir şayet doktorunuz bir neden belirtmezse 1 yada 1,5 ay sonra cinsel ilişki yaşanabilir.

Gebelikte beslenmenin önemi büyüktü emziren kadınlarında beslenmesinin önemi büyüktür bu nedenle düzenli ve yeterli beslenmeli bolca sıvı tüketmelisiniz.

Annelerin bebeğini emzirmesi kasılmaları arttırabilir ancak bu iyileşme sürecini daha da hızlandıracaktır fakat daha hızlı bir iyileşme süreci gerçekleşecektir.

Kanamalar bitip kesilinceye kadar ayakta duş almak yerine oturarak banyo yapmak gerekmektedir ayrıca jakuzi, küvet ve havuz gibi yerlere girmek tehlikeli olabilmektedir.

Acil doktora ne zaman başvurmam gerek

Doğum sonrasında kanamada yoğun artış, ateş,kötü kokan akıntı, birden bacaklarda şişme, dikişlerde açılma gibi durumlar olursa acilen doktora başvurulması gerekmekte. Ayrıca ameliyat sonrasında hiçbir şikayet bulunmasa dahi doktorunuzun çağırdığı tarihlerde mutlaka kontrollere gidilmelidir.

Önceki konumuz olan sezaryen doğum sonrası beslenme nasıl olmalı konumuzu da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM