Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Sezaryen Doğum Nedir?

Sezaryen bölümünün ilk adımı, hamile kadının omurgasında otururken verilen anestezidir. Daha sonra, ilaçların uygulanmasını kolaylaştırmak için epidural boşluğa bir kateter yerleştirilir ve idrarı içerecek bir kateter yerleştirilir. Doktor, bikini bandının yakınında yaklaşık 10 ila 12 cm genişliğinde bir kesim yapar ve bebeğe ulaşana kadar 6 kat doku daha keser. Sonra doktor bebeği çeker. Bu durum anneye herhangi bir acı vermez ama garip bir his yaratabilir. Bebek karnından alındığında, neonatolog bebeğin doğru nefes alıp almadığını değerlendirmelidir ve daha sonra hemşire bebeği anneye gösterebilirken, doktor plasentayı da çıkarır. Bebek uygun şekilde temizlenecek, tartılacak ve ölçülecek ve sadece o zaman emzirmek için anneye verilebilecektir.

Sezaryen Doğumun Aşamaları

Ameliyatın son kısmı kesimin kapanmasıdır. Bu noktada doktor doğum için ortalama 30 dakika süren tüm kesilmiş doku katmanlarını dikecektir. Bir diğer çeşit olan normal sezaryen ise daha farklı bir sürece sahiptir. Dağınık olan yeni bir doğum şekli, doğumun başlamasını beklemekten oluşan normal sezaryendir ve doktorlar karnı kestikten sonra, bebeğin asgari tıbbi müdahale ile tek başına çıkma olasılığı vardır. Bu durumda, doktor uterusa ulaşana kadar kesim yapar ve sadece bebeği karın içinden çıkarır ve uterusun kasılmaları ile doğması için “itilir”.

Ek olarak, annenin bebeği doğduğunu görme imkânı vardır. Çünkü geleneksel sezaryende kullanılan ayırma kumaşı yerleştirilmediğinden kendi karnını gözlemleyebilir. Bu yeni doğum şekli güvenlidir, ancak her zaman herhangi bir sağlık personeli tarafından gerçekleştirilemez.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM