Sezaryen Doğum Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

  • 26 Ocak 2017
  • 204 kez görüntülendi.
Sezaryen Doğum Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Gebelik döneminde beslenildiği gibi sezaryen doğum sonrası beslenme tarzı da aynı olmalıdır. Sizi rahatsız eden gaz yapan gıdalardan uzak durun ve bol sıvı almaya dikkat edin. Gebelik döneminde olduğu gibi beslenme tarzınız bu dönemde de bebeğinizi etkileyecektir. Çünkü anne sütünün ne kadar önem taşıdığını hepimiz biliyoruz. Sütün ne kadar olduğu annenin almış olduğu sıvılar ile orantılıdır fakat yediği gıdalar direk olarak sütün kalitesine bir etkide bulunmaz. Sütünüzün yeterli seviyeye ulaşabilmesi için günlük ortalama 3 litre sıvı tüketmenizi tavsiye ederiz.

Sezaryen doğum sonrası beslenme için kalsiyum alımı

Sezaryen doğum sonrası beslenme için kalsiyum yönünden zengin besinlere yer verilmesi yerinde olacaktır. Ayrıca hem anne hem de bebek açısından önemli olan iyot bu dönemde anne de normalinden daha fazla vardır. Tiroid rahatsızlığının nedenlerinden olan iyot eksikliği bu dönemde anne adayında olmamsı gerekmektedir. Düzenli ve yeteri kadar aynı zamanda doğru beslenmek anne ve bebek sağlığına doğrudan katkı sağlamaktadır.

Sezaryen doğum sonrası beslenme konusunda sıvı alımının önemi

Gebelikte alınan sıvı miktarına göre emzirme döneminde daha fazla sıvı ihtiyacı vardır bu göz önünde bulundurularak daha fazla sıvı alınması gerekmekte. Günlük alınan sıvı 3 litre gibi olmalıdır ancak bu miktar sadece su olmamalı taze meyve suları,komposto,süt,ayran gibi besleyici değerleri yüksek olan sıvılara yer verilmelidir. İçeriğinde kafein bulunan çay ve kahve gibi içecekler tercih edilmemeli çünkü bunlar süt kalitesini olumsuz yönde etkilemektedirler.

Nasıl Beslenmeliyim

Sezaryen doğum sonrası beslenme konusunda kalsiyum alımının öneminden bahsettik süt,yumurta ve peynir gibi gıdalara yer verilmeli. Gaz yapan besinler kişiden kişiye etkileri değişebileceğinden bazen alınmayabilir. Nohut, kuru fasulye,mercimek ve bulgur gibi besinler ile birlikte taze meyve ve sebze tüketimi oldukça faydalı olacaktır. D vitamini güneşimizde oldukça bol vardır ara da güneşlenmeli ve bu vitaminde alınmalıdır. Çay sıklıkla tercih edilmemeli ancak yemeklerin ardından 2 saat sonra açık şekilde istenirse içine limon katarak tüketilebilir böylelikle daha besleyici bir hal almış olacaktır. Ihlamur gibi faydalı içeceklerde tercih sebebi olabilir.

Önceki yazımız sezaryen sonrası ağrılar konumuzu da okumanızı tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats