Sezaryen Doğumdan Sonra Normal Doğum Yapmak

  • 28 Ocak 2017
  • 281 kez görüntülendi.
Sezaryen Doğumdan Sonra Normal Doğum Yapmak

Sezaryen doğum sonrasında normal doğum yapılabilir mi bu soru kadınlar arasında çok fazla sorulmaktadır. Genellikle bir sezaryen olan kadının diğer doğumlarında normal doğum söz konusu değildir ancak bazı durumlar sağlandıktan sonra bu olabilir. Bizim ülkemizde çok fazla uygulanan bir konu değildir ancak bazı ülkelerde uygulanmaktadır. Her zaman güvenilir bir yol değil bu durumda bir defa sezaryen yapmış bir kadın diğer doğumlarını da sezaryen ile yapması doğru olacaktır. Ancak uzmanlar en fazla 3 defa sezaryen doğumu önermekte daha fazlası risk taşımaktadır.

Hangi şartlarda sezaryen doğum sonrası normal doğum tehlikelidir.

Ülkemizde kadınların çoğu normal doğum yapabilecekleri halde sezaryen doğum istemektedirler. Ancak bazı durumlarda gerçekten hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından sezaryen doğum yapılması gerekmektedir. Daha önceki gebeliklerinde bu durumu olan kadınların şuan ki gebeliklerinde de devam ediyorsa yine sezaryen olmaları gerekmekte. Daha önceki sezaryen operasyonunda rahim dikine şeklinde kesilmişse yine normal doğum yapılamaz çünkü doğum esnasında rahmin yırtılma olasılığı yüksektir. Mecbur kalınmadıkça sezaryen operasyonlarında dikine kesi yapılmaz daha sık yan kesiler kullanılır. Peki bu kesi nereye yapılır diye soracak olursanız rahim duvarına yapılmaktadır. Bazen ciltteki kesi yan olsa dahi rahim duvarına atılan kesi dik olabilmekte bunu sadece operasyonu yapan hekim bilebilmektedir.

Bazı durumlar vardır ki değiştirilemez bunlardan olan doğum çatısının uygun olamayışıdır bu durumda bir sonraki doğum yine sezaryen olacaktır.

Anne adaylarında yüksek tansiyon ve şeker hastalığı varsa yine aynı şekilde sezaryene yönelebilirler.

İkiz,üçüz gibi çoğul gebelik yaşayan kadınlar.

Gebeliği öncesi rahim her hangi bir rahim rahatsızlığı nedeni ile rahim bölgesinden ameliyat geçirenler.

Sezaryen doğum sonrası normal doğum kimler yapabilir?

Sezaryen doğum sonrası normal doğum yapabilecekleri aşağıda maddeler halinde sıraladık.

  • Daha önce sadece bir defa sezaryen doğum yapmış kadınlar.
  • Doğum kanalı normal doğuma uygun olan kadınlar.
  • Daha önce rahim bölgesinden herhangi bir ameliyat olmamışlar.
  • Normal doğum yapmaya engel olacak herhangi bir rahatsızlığı olmayan kadınlar.
  • İri bebek yani normal kilodan daha fazla kilolu olmayan.

Sezaryen doğum ne kadar mükemmel yapılırsa yapılsın her defasında kesinlikle rahim bölgesinde bir iz bırakır. Tabi bu oluşan iz bir sonra ki gebelikte rahim tekrardan büyüyecek ve kasılmalar olacak bu nedenle gerilmeler ortaya çıkacaktır bunun sonucu rahmimde yırtılma görülmesine kadar gidebilir. Az önce dediğim gibi yırtılma oranı yüksek olma nedeni özellikle rahme atılan dik kesiler de olur ancak çoğu sezaryende yan kesi yapılır.

Bir önceki konumuz olan vakum ile doğum yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats