Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Sezaryen Doğumun Faydaları , Avantajı Nelerdir?

Sezaryen doğumun faydaları nelerdir? Diye çok sorulmaktadır ancak bilindiği üzere sezaryen doğum bir cerrahi müdahaledir ve her ameliyatta olduğu gibi bir takım riskleri mevcuttur. Normal yolla yapılan doğum cerrahi müdahaleye gerek kalmadan en doğal yol ile ve anne ile bebek açısından en sağlıklı yol olarak görülür. Fakat bazen gebelikte oluşan sorunlar yüzünden anne ve bebek sağlığı açısından sezaryen doğum tercih edilmektedir. Sezaryen doğum ameliyatı oluşan risklere karşı alınan bir cerrahi önlemdir yani normal doğum yapılırsa riskler taşıyan gebeliklerde.

Fakat normal doğum yapmaya engel herhangi bir sorun yoksa anne adayı sezaryen doğum yapmak isteyebilir bu durum kişinin kendi tercihidir fakat hiçbir avantaj sağlamaz kendisine daha çok doğum sonrasında ki iyileşme süreci uzar ve bundan sonra ki doğumlarını da sezaryen yapar aynı zamanda uzmanlar en fazla 3 sezaryen doğum yapılabildiğini söylemektedir, yani sezaryen doğumun faydaları nedir sorusuna cevap veremez. Normal doğumun birden fazla avantajı varken sezaryen tercih edilirse bu avantajlar göz ardı edilir ve anne adayı iyice araştırıp kararını o şekilde vermesi en doğru karar olacaktır.

Anne açısından değerlendirdiğimiz zaman anestezi uygulanarak yapıldığı için acı hissetmeden doğum yapılır. Çoğu anne adayı da bu nedenle sezaryen doğumu tercih etmektedir. Ötre yandan bebek herhangi bir riske atılmadan anne karnından alınmaktadır. Zaten sezaryen gerektiği durumlarda anne ve bebeğin sağlığı ön planda olmaktadır böylece sezaryen doğumun faydaları anne ve bebeğin sağlığı açısından ön plana gelmektedir.. Ancak örneğin anne karnında ki bebek iri bir bebek bu durumda sezaryen doğum tercih edilebilir çünkü bu şekilde yapılan doğumlar bebek açısından oldukça rahat geçmektedir.

Doğum sonrasında anestezinin etkisini kayıp edip annenin uyanması 2 saati bulabilir. Fakat doğum epidural anestezi ile yapılırsa anne doğum sonrası ağrıları çok hissetmeyecektir. Yapılan sezaryen ameliyatlarında anneler sıklıkla 2 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilmektedir. Yapılan cerrahi operasyon sonrasında oluşan kesi yerlerindeki iyileşmeler bir haftayı bulabilir bu süre zarfında anne bazı ihtiyaçlarını kendi göremez.

Sezaryen Doğumun Zararları >>>

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM