Sezaryen Doğumun Faydaları , Avantajı Nelerdir?

  • 18 Ocak 2017
  • 283 kez görüntülendi.
Sezaryen Doğumun Faydaları , Avantajı Nelerdir?

Sezaryen doğumun faydaları nelerdir? Diye çok sorulmaktadır ancak bilindiği üzere sezaryen doğum bir cerrahi müdahaledir ve her ameliyatta olduğu gibi bir takım riskleri mevcuttur. Normal yolla yapılan doğum cerrahi müdahaleye gerek kalmadan en doğal yol ile ve anne ile bebek açısından en sağlıklı yol olarak görülür. Fakat bazen gebelikte oluşan sorunlar yüzünden anne ve bebek sağlığı açısından sezaryen doğum tercih edilmektedir. Sezaryen doğum ameliyatı oluşan risklere karşı alınan bir cerrahi önlemdir yani normal doğum yapılırsa riskler taşıyan gebeliklerde.

Fakat normal doğum yapmaya engel herhangi bir sorun yoksa anne adayı sezaryen doğum yapmak isteyebilir bu durum kişinin kendi tercihidir fakat hiçbir avantaj sağlamaz kendisine daha çok doğum sonrasında ki iyileşme süreci uzar ve bundan sonra ki doğumlarını da sezaryen yapar aynı zamanda uzmanlar en fazla 3 sezaryen doğum yapılabildiğini söylemektedir, yani sezaryen doğumun faydaları nedir sorusuna cevap veremez. Normal doğumun birden fazla avantajı varken sezaryen tercih edilirse bu avantajlar göz ardı edilir ve anne adayı iyice araştırıp kararını o şekilde vermesi en doğru karar olacaktır.

Anne açısından değerlendirdiğimiz zaman anestezi uygulanarak yapıldığı için acı hissetmeden doğum yapılır. Çoğu anne adayı da bu nedenle sezaryen doğumu tercih etmektedir. Ötre yandan bebek herhangi bir riske atılmadan anne karnından alınmaktadır. Zaten sezaryen gerektiği durumlarda anne ve bebeğin sağlığı ön planda olmaktadır böylece sezaryen doğumun faydaları anne ve bebeğin sağlığı açısından ön plana gelmektedir.. Ancak örneğin anne karnında ki bebek iri bir bebek bu durumda sezaryen doğum tercih edilebilir çünkü bu şekilde yapılan doğumlar bebek açısından oldukça rahat geçmektedir.

Doğum sonrasında anestezinin etkisini kayıp edip annenin uyanması 2 saati bulabilir. Fakat doğum epidural anestezi ile yapılırsa anne doğum sonrası ağrıları çok hissetmeyecektir. Yapılan sezaryen ameliyatlarında anneler sıklıkla 2 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilmektedir. Yapılan cerrahi operasyon sonrasında oluşan kesi yerlerindeki iyileşmeler bir haftayı bulabilir bu süre zarfında anne bazı ihtiyaçlarını kendi göremez.

Sezaryen Doğumun Zararları >>>

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats