Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Sezaryen Doğumun Zararları, Riskleri Neler?

Yazımızda sezaryen doğumun zararları nelerdir? Sorusuna cevaplar bulabilirsiniz. Sezaryen doğumun oranlarına baktığımızda bütün dünyada en fazla tercih gören doğum yöntemlerinden biri olduğunu görüyoruz. Kadınların normal doğum sırasında yaşayacakları ağrı ve acıdan kurtulmak için tercih sebebi olduğunu da söyleyebiliriz. Dünyada artan sezaryen oranlarını aşağıya çekebilmek için bir takım çalışmalarda başlatılmıştır anne adaylarını normal doğuma yönlendirmek içindir. Bizim ülkemizde yani Türkiye de normal doğuma herhangi bir engel yoksa anne adayı yine sezaryen olmak istiyorsa sosyal güvence bunu karşılamamakta fakat doktor normal doğumun riskli olacağına dair bir bulgu sunarsa sosyal güvence karşılamaktadır. Tabi ki alınan bu önlem hiçte yeterli olmamaktadır dünya genelinde en çok sezaryen doğum bizim ülkemizde yapılmaktadır.

Sıklıkla tüp bebek tedavisi gören kadınlar ve bu yol ile hamile kalanlar sezaryen doğumu tercih ederler. Diğer yandan normal doğum yapıldığında rahim sarkması,genital dokularda gevşeme olması,idrar kaçırma gibi sorunların olacağı ihtimalini öğrenen kadınlar sezaryen doğuma yönelmektedir. Ancak sezaryen bebek ile anne arasında ki kurulan bağı geçiktirmektedir.

Doğum esnasında anestezi olacağı için daha az ağrı hissedilir fakat sezaryen doğumun zararları arasında olan doğum sonrasında normal doğumdan hem iyileşme süreci daha uzundur hem de ağrı daha fazla olmaktadır. En çok karşılaşılan sorunlar arasında olan sezaryen sonrası sorunlara bakarsak enfeksiyonlar,kanama, rahim bölgesine yakın olan dokuların zarar görmesi diyebiliriz. Çok nadir olma ihtimali olan ve çok az görülen kanamaların yol açtığı bir durumsa rahim alınmasına kadar gidebilmektedir. Diğer bir komplikasyonu ise sezaryen doğum esnasında akciğerlere pıhtı gitmesidir normal doğumda bu risk çok daha düşüktür. 3 sezaryen doğumdan fazlası önerilmemekte çünkü plasentanın rahim duvarına yada ağzına yapışma ihtimali daha fazla olmaktadır.

Birinci doğumu sezaryen olan bir kadının daha sonraki doğumlarını da sezaryen yapması yüksek ihtimaldir şartlar sağlanırsa normal doğum yapılabilir. Sezaryen doğum bebek yönünden riskli bir operasyon değildir aksine daha rahattır. Fakat yapılan bazı araştırmalar şunu göstermektedir ki normal doğan bebeklere göre sezaryen ile doğan bebeklerin astım olma olasılıkları daha fazla görülmüştür. Çok nadirde olsa bazı durumlarda örnekleri olan rahim duvarı kesilirken bebekte ufak tefek kesilmeler olabilir. Normal doğum esnasında bebek doğum kanalında geçerken bir çok bakteri ve mikrop ile karşılaşır ve bunlara bir bağışıklık sistemi kazanır buda bebek açısından oldukça iyi bir durumdur. Sezaryen doğum sonrası bebekte solunum sorunlarının olması daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni bebek doğum kanalından geçerken bir basınca uğrar ve akciğerlerinde olan su dışarıya atılır fakat sezaryende böyle bir durum yoktur.

Sezaryen doğumun zararları arasında anne hastaneden çıktından sonra olaşabilecek komplikasyonlar nedeni ile tekrar hastaneye yatma ihtimalide vardır. Sezaryen ile dünyaya gelen bebeklerin meme emme yeteneklerinin daha az olduğu gözlemlenmiştir.

İlgili Konularımız

Sezaryen Doğum ve Normal Doğumun Farkları

Sezaryen Doğumun Faydaları

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM