Sezaryen Doğumun Zararları, Riskleri Neler?

  • 18 Ocak 2017
  • 281 kez görüntülendi.
Sezaryen Doğumun Zararları, Riskleri Neler?

Yazımızda sezaryen doğumun zararları nelerdir? Sorusuna cevaplar bulabilirsiniz. Sezaryen doğumun oranlarına baktığımızda bütün dünyada en fazla tercih gören doğum yöntemlerinden biri olduğunu görüyoruz. Kadınların normal doğum sırasında yaşayacakları ağrı ve acıdan kurtulmak için tercih sebebi olduğunu da söyleyebiliriz. Dünyada artan sezaryen oranlarını aşağıya çekebilmek için bir takım çalışmalarda başlatılmıştır anne adaylarını normal doğuma yönlendirmek içindir. Bizim ülkemizde yani Türkiye de normal doğuma herhangi bir engel yoksa anne adayı yine sezaryen olmak istiyorsa sosyal güvence bunu karşılamamakta fakat doktor normal doğumun riskli olacağına dair bir bulgu sunarsa sosyal güvence karşılamaktadır. Tabi ki alınan bu önlem hiçte yeterli olmamaktadır dünya genelinde en çok sezaryen doğum bizim ülkemizde yapılmaktadır.

Sıklıkla tüp bebek tedavisi gören kadınlar ve bu yol ile hamile kalanlar sezaryen doğumu tercih ederler. Diğer yandan normal doğum yapıldığında rahim sarkması,genital dokularda gevşeme olması,idrar kaçırma gibi sorunların olacağı ihtimalini öğrenen kadınlar sezaryen doğuma yönelmektedir. Ancak sezaryen bebek ile anne arasında ki kurulan bağı geçiktirmektedir.

Doğum esnasında anestezi olacağı için daha az ağrı hissedilir fakat sezaryen doğumun zararları arasında olan doğum sonrasında normal doğumdan hem iyileşme süreci daha uzundur hem de ağrı daha fazla olmaktadır. En çok karşılaşılan sorunlar arasında olan sezaryen sonrası sorunlara bakarsak enfeksiyonlar,kanama, rahim bölgesine yakın olan dokuların zarar görmesi diyebiliriz. Çok nadir olma ihtimali olan ve çok az görülen kanamaların yol açtığı bir durumsa rahim alınmasına kadar gidebilmektedir. Diğer bir komplikasyonu ise sezaryen doğum esnasında akciğerlere pıhtı gitmesidir normal doğumda bu risk çok daha düşüktür. 3 sezaryen doğumdan fazlası önerilmemekte çünkü plasentanın rahim duvarına yada ağzına yapışma ihtimali daha fazla olmaktadır.

Birinci doğumu sezaryen olan bir kadının daha sonraki doğumlarını da sezaryen yapması yüksek ihtimaldir şartlar sağlanırsa normal doğum yapılabilir. Sezaryen doğum bebek yönünden riskli bir operasyon değildir aksine daha rahattır. Fakat yapılan bazı araştırmalar şunu göstermektedir ki normal doğan bebeklere göre sezaryen ile doğan bebeklerin astım olma olasılıkları daha fazla görülmüştür. Çok nadirde olsa bazı durumlarda örnekleri olan rahim duvarı kesilirken bebekte ufak tefek kesilmeler olabilir. Normal doğum esnasında bebek doğum kanalında geçerken bir çok bakteri ve mikrop ile karşılaşır ve bunlara bir bağışıklık sistemi kazanır buda bebek açısından oldukça iyi bir durumdur. Sezaryen doğum sonrası bebekte solunum sorunlarının olması daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni bebek doğum kanalından geçerken bir basınca uğrar ve akciğerlerinde olan su dışarıya atılır fakat sezaryende böyle bir durum yoktur.

Sezaryen doğumun zararları arasında anne hastaneden çıktından sonra olaşabilecek komplikasyonlar nedeni ile tekrar hastaneye yatma ihtimalide vardır. Sezaryen ile dünyaya gelen bebeklerin meme emme yeteneklerinin daha az olduğu gözlemlenmiştir.

İlgili Konularımız

Sezaryen Doğum ve Normal Doğumun Farkları

Sezaryen Doğumun Faydaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats