Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Sezaryen Sonrası Ağrılar

Sezaryen cerrahi bir müdahale olduğundan normal doğum sonrasında daha fazla ağrı olmaktadır ayrıca iyileşme süreci daha uzundur. Sezaryen sonrası ağrılar neden olur sorusuna cevap vermeden kısaca nasıl yapılır ona bakalım. Sezaryen karın duvarı ile uterusun açılmak sureti ile yapılan bir ameliyattır. Yapılan bu kesiler sayesinde amniyon sıvısı dışarı alınır ve bebek dünyaya getirtilir. Genel anestezi altında yapıldığı gibi lokal anestezi ile de yapılabilir. Spinal anestezi veya epidural anestezi altında yapılan doğumlarda hiçbir acı hissedilmezken doğumda izlenebilir.

Sezaryen ameliyatı sonrasında bazı ağrıları anne adayları çekecektir. Belden aşağı kısmına verilen spinal veya epidural anestezi seçeneklerinde doğumdan sonra da etkisi olacağında acı ve ağrı hissedilmez. Fakat genel anestezi altında gerçekleşen sezaryen sonrası anne de ağrıyı hafifletebilmek için bir takım ağrı kesiciler verilerek ağrılar baskılanır. Peki neden ağrı hissedilir bu çok açıktır cilt ve cilt altında olan dokulara kesi uygulandığındandır. Hem sezaryen hem de normal doğumda kanamanın durdurulması için rahim uğraşır ve kasılmalar meydana getirir buda ağrıların nedenleridir. Doğumdan sonra verilen serumun içerisine ağrı kesici ilaçlar katılarak ağrının baskılanmasına yardımcı olunabilir.

Diğer bir sezaryen sonrası ağrılar olduğunda hafifletmek için kullanılan yöntemse hastanın kontrolü altında olan PCA, patient Conrrolled Analgesia adlı yöntemdir. Bunun sayesinde doğum sonrasında anne bir ağrı hissettiğinde cihazın düğmesine basarak ilaç salgılanmasını sağlamaktadır. Peki bu nasıl olmaktadır epidural anestezi verilirken açılan katater tekrar çıkartılmaz ve anne cihazın düğmesine bastığında ilaç salgılanarak ağrı hafifletilir. Tabi ki bu işlem damar yolu açılmak sureti ile de yapılır sadece sezaryen de değil bir çok ameliyat sonrasında kullanılmaktadır. Bu cihaz sayesinde hastanın ağrı hissettiğinde kendi kontrolü ile ağrısına müdahale etmesi büyük avantaj getirmektedir. Ayrıca aşırı doz ilaç verilmesinin ve gereksiz ilaç verilmesinin de önüne geçilmiş olmaktadır.

Sezaryen sonrası ağrılar ne zaman geçer?

Sezaryen sonrası ağrılar genellikle doğumdan sonra 6 saat geçmesinin ardından gözle görülür derecede azalmaktadır. Bu nedenle kendini daha rahat ve iyi hisseder. Peki ne kadar iyi olur ayağa kalkabilir ve yürüyebilir düzeye gelebilmektedir. Yürüme esnasında kasık ve karın bölgelerinde kramp oluşabilir. Sezaryen doğumdan sonraki olan ilk günde yani 24 saat geçtikten sonra ağrıları oldukça hafifler. Taburcu olduktan sonra tekrar oluşacak ağrılar için doktoru tarafından ağrı kesici ilaçlar verilir.

Önceki yazımız olan sezaryen doğum sonrası normal yapmak başlıklı yazımızı da okumanızı öneririm.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM