Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Şiddetli Adet Sancısı Neden Olur?

Bazı kadınlar adet döngülerinde şiddetli adet sancısı duyabilirler buna dismenore adı verilmektedir. Kadınların gün içinde yaptıkları işlerini askıya alıp etkileyebilecek kadar ağrıları olabilmektedir. Sıklıkla adet kanaması başlamasına birkaç saat kala ağrılar kendini gösterir ve 12 saat içinde en yüksek seviyesine ulaşmış olur. Sıklıkla kanamalara ağrılar eşlik eder fakat bazen bir takım başka şikayetlerde eklenebilir bunlar;  mide bulantısı ve kusma,kramplar,karın ağrıları,bele doğru ve bacaklara doğru hissedilen ağrılar,sıklıkla olmasa da bazen bilinç kayıpları yaşanabilmekte.

Dismenore dediğimiz bu durumun iki farklı tipi bulunmaktadır. Bunlardan piremer olmakta olup ikincisi sekonder olarak adlandırılır. Karşılaşılan çoğu Dismenore durumlarında sıklıkla görülen fizyolojik olarak adlandırılan Primer dismenore olmaktadır. Biraz açarsak bu konuyu herhangi rahatsızlığa bağlı olmayan yada organ hastalıklarının neden olmadığı dismenore çeşididir. Ağrılı adet görmeye neden olan fizyolojik olarak prostaglandin adı verilen madde neden olmaktadır. Bu madde rahim ve rahim içerisinden salgılanmaktadır. Bu madde ağrılara neden olarak kişiden kişiye ağrıların şiddetli hissedilmesi değişir yani kişinin ağrı eşiği sınırına bağlı olarak hissedilen ağrıda değişmektedir. Bu tip ağrıları baskılamak için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Hatta adete birkaç gün kala ağrı kesici almak mümkünse alınması fayda sağlayabilir.

Şayet ağrılar gerçekten şiddetli adet sanıcı ise bu sefer kişinin yumurtla yeteneğini durdurarak prostaglandin maddesinin üretimini sonlandırmak için tedavi amaçlı bazı doğum kontrol ilaçları doktor tarafından verilebilir.

Yazının başında dediğimiz ikinci olarak sekonder dismenore vardı bu tip şiddetli adet sancısı altta olan bir sebepten dolayı oluşan ağrıdır. Fakat bunların birçok nedenleri bulunabilir. Örneğin oluşan genital enfeksiyon,enfeksiyonların meydana getirmiş olduğu karın içi yapışıklıkları,rahim içinde belli bir alanı kaplayan miyomlar,yine rahim içinde olan polipler. Son olarak çikolata kisti adı verilen kistler kişide yoğun ağrıların nedeni olabilmektedir.

Tanısı bir uzmanın yapacağı pelvik muayene ve hasta öyküsü gibi sonuçların toparlanması sonucunda bir tanı oluşturulabilir. Yapılan muayenenin soncunda uzman doktor gerek görürse bazı ek testlerde isteyebilir bunlar; rahim ağzından sürüntü alınması,ultrason muayenesi ve laboratuar testleri istenebilmektedir bütün bunların ardından kesin bir tanı koymak mümkündür. Çok sık olmasa da bazı durumlarda laparoskopi olarak isimlendirilen müdahale gerçekleştirilebilir.

Önceki yazımız adet sancısına ne iyi gelir? Konumuzu da okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM