Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Sistoskopi Nedir? Nasıl Yapılır?

Sistoskopi üroloji muayenelerinde kullanılan bir yöntemdir. İdrar yollarında herhangi bir sorundan şüphe ediliyorsa idrar yollarını görüntülemek gerekir bunu yapabilmek için en çok tercih edilen yöntemdir. Uygulamanın nasıl yapıldığına göz atarsak alt idrar yollarının, mesanenin doğrudan görüntülenebilmesi için idrar kanalı yolundan bir fiber optik borucuğun yardımı ile gerçekleşmektedir. İdrar kesesini net olarak görmek ve incelemek için idrar kesesinin içersi steril serum ile doldurulur böylelikle genişleme sağlanacağından idrar kesesi tamamen net olarak görüntülenmiş olur. Etrafı rahat olarak görebilmek için aletin ucunda yüksek ışık vardır. Aslına bakarsanız hatsalar alt idrar yollarıma girilecek diye endişe ve korku yaşamaktadırlar ancak bu tamamen sizin sağlığınız için yapılacaktır ayrıca bu konu hakkında doktorunuz sizi rahatlatacaktır. Akılınıza takılan her soruyu çekinmeden sormalı doktorunuzda size emin olun tatmin edici cevaplar verecektir. Böylece hasta ve doktor arasında oluşan iletişim sayesinde hastaya ve doktora avantajlar sağlar.

Yapılan uygulama esnasında bir çok hasta kendinde yani uyanık olur uygulama sırasında hastalar kendilerinde biraz rahatsızlık hissi yaşayabilirler. Böyle bir durumdaysa alt idrar yollarınıza içeriğinde kayganlaştırıcı ve anestezi bulunan bir madde verilir ardından yaklaşık 10 dakika geçmesi beklenir ve sonrasında uygulamaya geçilir. Sistoskopi kullanılarak birden fazla radyolojik tedavi ve inceleme yapılabilmektedir. Bu tür işlemlerin zaman açısından daha fazla süreceğinden anesteziye ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca erkeklerin alt idrar yolları kadınlarınkine göre daha uzun yapıda olduğundan erkeklerde anestezi verilmesine ihtiyaç duyulabilmektedir.

Sistoskopi Yapılarak Nelere Tanı Konur?

Prostatın büyüklüğü hakkında bilgiler ve ne kadar tıkanık olduğu ile tümörler

Alt idrar yollarında oluşan darlıklar, iltihaplar, iyi ve kötü huylu tümörler, taşlar ve doğum anomalileri

İç idrar yollarında ve idrar kesişim noktalarında olan sorunlar

İç idrar yollarının radyolojik biçimde görüntülemesi yada tıkanıklık varsa bunun giderilmesini sağlamak için kateter takılması.

Hastanın idrar kaçırma sorunu varsa bunun hem tanı hem de tedavisinde.

Sistoskopi Uygulama Aşaması

Uygulamaya geçilmeden önce doktorunuza kullanıldığınız ilaçları, alerjisi olduğunuz ilaç varsa bunları söylemeniz gerekir. Ayrıca aspirin yada ağrı kesici gibi ilaç kullanımınız varsa kesinlikle doktorunuza söyleyiniz bu tür ilaçlar kanın pıhtılaşma özelliğini geciktirirler. Hastada bir idrar yolu enfeksiyonu varsa ilk olarak bu tedavi edilir. Yapılacak uygulama için hastaya bir elbise giydirilir ve masaya alınır ardından iki bacak birden açılı. İşlemin gerçekleşeceği bölge sterilize edilerek antiseptikler ile temizlenir. Bir şırınga yardımı ile üreta jel biçimde bir sıvı enjekte edilir. Bunun yapılma amacı işlem esnasında hastanın rahatsızlık hissetmemesidir. Kalınlığı neredeyse bir kalem boyutunda olan sistoskop isimli tüp idrar kesesine gelene kadar içeri sokulur. Sistoskop ile idrar kesesinin için serum ile doldurularak kesenin genişlemesi ve net bir görüş elde edilmesi sağlanır. Kamera yerleşimin ardından toplam bu işlem 10 dakika kadar sürmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM