Sperm Mıknatısı Testi Uygulaması

  • 10 Ocak 2017
  • 260 kez görüntülendi.
Sperm Mıknatısı Testi Uygulaması

İnsan yumurtasına bakıldığında çevresinde olan hücre kompleksini görürüz işte bu kompleksin içinde olan hyaluronan adında bir madde bulunur bu madde yüksek oranda molekül içermektedir. Döllenme ile alakasına bakıldığında yumurtayı dölleyen sperm tercihinde etkili rol oynadığı tespit edilmiştir. Bu durumun testini yapabilmek adına yani spermin yumurtaya tutunabilirliğini ölçmek için hyaluronan binding assay HBA olarak isimlendirilen bir test yapılmaktadır. Testin yapılması için erkekten sperm örneği alınarak içerisindeki hyaluronan maddesine bağlı olan hareket eden spermlerin sayısı baz alınarak bir takım fikirler elde edinmektedir.

Sperm mıknatısı testi ne işe yarar sorusuna geldiğimizde sperm ne kadar kaliteli ne kadar olgun ve yumurtaya tutunabilme yeteneği ne kadar iyi bunu ölçmek adına uygulanmaktadır. Az önce belirttiğim gibi tıp dilindeki adıysa sperm Hyaluronan Binding Assay yada daha kısaltırsak HBA olarak da bilinmektedir bu test bizlere erkek sperminin kalitesi hakkında bilgilere ulaşmamızı sağlamaktadır.

Kolay ve basit bir şekilde uygulanan bu test erkeklerdeki kısırlık sorunlarında spermde meydana gelen problemleri, yapısal ve şekilsel sorunların tespit edilmesinde oldukça etkili bir test olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sperm Mıknatısı Testinin Uygulama Aşaması

Erkekten test için sperm örneği alını. Alınan bu spermin az bir miktarı HCA testi kitinin içinde bulunan cam arasında yerleştirilir. Böylece yaklaşık 10 ile 20 dakika arasında beklenir böylece semen örneğine bakılarak hyaluronana tutunabilen ayrıca tutunamayan hareket eden spermler sayısına bakılarak spermin ne kadar kaliteli olduğuna karar verilmiş olmaktadır.

Sperm mıknatısı testi günümüzde bilimsel olarak bakıldığında çok fazla bir bilimsel inceleme ve araştırılması bulunmamakta ancak erkeklerde kısırlık sorunlarında spermlerin yapı, şekil durumlarını mercek altına alıp ne kadar tutunabilirliği olduğu konusunda tıp biliminde bilgi edinilmesine olacak sağlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats