Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Suda Doğum Nedir ve Nasıl Yapılır?

Suda doğum son yıllarda anne adaylarının merak ettiği bir doğum yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Anne ve bebek için daha konforlu bir doğum sunarak merak konusu olmaktadır. Aslına bakarsanız Fransa da 1803 yılında tesadüf esiri bulunan bu doğum yöntemi daha sonra hızlı bir şekilde diğer ülkelere de ulaşmıştır. Suda doğum yöntemi içinde Sıcak su olan bir küvetin içerisine girerek bebeklerini dünyaya getirmek isteyen anne adaylarının tercih ettiği bir doğum şeklidir.

Anne karnında bebek gebelik boyunca yaşamanı su kesesinin içinde geçirmektedir bu nedenle suda doğum yapmak bebek ve anne açısından değerlendirmeye alındığında olumlu yanları görünmektedir. Bu doğum yöntemi uygulanırken suyun sıcaklık derecesi 36 ile 38 derece arasında tutulmaktadır ve sürekli kontrolü yapılarak 37-37.5 aralığında kalması sağlanır. Suda doğum uzman bir kadın doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilmeli bunun yanında bilinen diğer doğum yöntemlerinde anne adayına uygulanmakta olan ilaç ve suni sancı teknikleri uygulanmamaktadır.

Kadınların doğum sırasında yaşadıkları acıları azaltmak adına dünyada çok sayıda doğum yöntemi araştırışmış ve denenmiş olup özellikle suda doğum son yıllarda kadınların sezaryen doğumu çok sık tercih etmeleri nedeni ile farklı bir doğum yöntemi olarak ve sezaryene ilgiyi azaltmak için yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. Ayrıca suda doğum sezaryene göre daha az maliyeti olan birdoğum yöntemidir.

Suda doğum suyun sıcaklık etkisi ile gevşemeyi sağlanması özelliğinden faydalanılarak doğum esnasında ağrıları azaltmak amaçlı yapılmaktadır. Rahime giden kan miktarında artış sağlayan ve kasılmaları bir düzene sokan bu doğum yöntemi bebeğin doğum kanallarını gevşeterek genişletmektedir ve bunun sonucunda doğum daha rahat şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunlara ek olarak ve önemli bir noktası daha doğum esnasında vajinada meydana gelebilecek olan yırtıkları engelleyebilmektedir. Az önce bahsettiğim bebek anne karnında su içerisinde yaşamını sürdürmektedir ve aynı şekilde su dolu bir ortamdan başka bir su dolu ortama geçiş yaptığında değişiklik minimum olduğundan bebek daha sakin dünyaya gelmektedir.

Suda doğum yöntemi Türkiye de bazı hastaneler tarafından uygulanmaktadır. Birazda suda doğumun tam olarak nasıl gerçekleştiğinden bahsedelim.

Sıcak bir küvet yada fanus içersine doldurulan su 36 ile 38 derece arasında tutulmaktadır (37-37,5 derecede). Doğum esnasında küvette bulunan su amniotik sıvı, kan, idrar gibi maddeler ile kirlenir. Bu nedenle doğum ve sonrasında anne ve bebek açısından enfeksiyon riskini azaltmak için belirli süre aralıklarıyla su yenilenmektedir.

Suda doğum yapmanın faydaları nelerdir?

Sıcak suyun sakinleştirme özelliği ile anne adayını sakinleştirebilir ve ağrılarında azalmayı sağlayabilmektedir.

Suyun etkisi ile rahim bölgesine giden kan miktarı artar ve rahim kasılmaları düzenlenmektedir.

Sıcak suyun gevşetme etkisi olduğundan vajina ağzında yırtılmaların oluşma riski azalmaktadır.

Anne adayının doğum esnasında daha rahat hareket ederek pozisyonunu daha rahat biçimde değiştirmesi mümkündür.

Anne karnında ki bebek su dolu bir ortamdan diğer bir su dolu ortama geçtiği için ortam farklılığı azaltılır ve bebeğin daha sakin şekilde doğması sağlanabilmektedir.

Suda doğum hangi durumlarda tavsiye edilmez?

  • Herpes yani uçuk virüsü mevcutsa su ortamında rahatça taşınabilir. Bu konuyu gebeliğinizi takip eden doktorunuz ile görüşmelisiniz.
  • Çoğul gebeliklerin olduğu durumlarda.
  • Bebek makat ile doğum kanalına girmesi hallerinde.
  • Erken doğum beklendiği durumda.
  • Gebelik döneminde şeker hastalığı, yüksek tansiyon tanısı konulmuş anne adayları.
  • Bebekte tespit edilen bir gelişme geriliği bulunmaktaysa.
  • Bebeğin kalp atımlarında bir normal dışı durumun tespit edilmesi veya azalma tespit edilmesi.
  • Amnion sıvısının içerisinde yoğun biçimde mekonyum (bebek kakası) olması. Az miktarda mekonyum normaldir.

Suda doğum hakkında gerçekleşen araştırmalar ilerleyen zamanlarda bizlere daha derin bilgiler verecektir.

Vakum ile doğum >>> konumuzu okudunuz mu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM