Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Suni Sancı İle Doğum Hakkında Detaylar

Yazımızda suni sancı ile doğum hakkında sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz.

Normal doğum sürecinin başlaması oksitosin hormonu adı verilen bir hormonun salgılanması ile başlar. Gebelik sağlıklı bir şekilde sonlandığı zaman bu hormon doğal yollar ile salgılanmaya başlar bunun sonucunda anne adayının rahim kasılmaları başlayarak doğum sancıları kendini gösterir. Bir takım durumlarda doğum süresini azaltmak adına suni yol ile verilen ve genellikle serum içerisine karıştırılarak damar içerisine oksitosin hormonu verilir.

Suni sancı ile doğum hangi durumlarda yapılır?

Peki bu suni sancı ile doğum hangi durumlarda uygulanır. Genellikle gebeliğin normal süresinin dolması ancak doğumun gerçekleşmemesi durumlarında yani gün aşımı durumlarında. Bunun yanında doğum gereğinden fazla uzarsa bebek zarar göreceğinden fetall distress veya mekonyum gelmesi gibi bazı durumlarda uzman kontrolü altında verilebilmektedir. Anne adayının sağlık sorunları varsa veya vücudu doğumda çok zorlanacak kadar güçsüz durumdaysa doğum eyleminin kısa sürede sonlandırılması için kullanılabilir. Ayrıca erken mebran rüptürü adı verilen suların doğum sancıları başlamadan önce gelmesi durumunda yine sancıları başlatmak için kullanılabilmektedir. Bunların yanında suni sancının kullanım amacı doğum sonrasında kanamaları azaltmak ayrıca rahim iyileşmesini ve toparlanmasını daha hızlı ve kolay olmasını sağlamaktır.

Suni sancı ile doğum nasıl başlatılır?

Uygulanan bu suni sancı oksiton adı verilen hormon serum içerisine karıştırılmak sureti ile ve sulandırılarak az miktarda damar içerisinden uygulanmaktadır. Damara giden damla sayısını otomatik şekilde ayarlayan infüzyon pompası kullanılmaktadır. Başlangıç seviyesi düşük şekilde verilmeye başlanır ve istenilen sancı kuvveti alınıncaya kadar arttırılarak devam edilir. Suni sancı verilmeden önce anne adayı kardiyotografi adı verilen monitörizasyon cihazı bağlanarak hem anne adayının kasılmalarını aynı zamanda bebeğin kalp atışlarını doğum süresi boyunca kontrol etmek gereklidir.

Az önce dediğim gibi suni sancı ile doğum uygulamasına başlamadan önce anne adayı bir monitöre bağlanması gerekmektedir. Düşük dozlar ile başlanarak 15-20dak aralıklar ile yavaş ve kontrollü şekilde doz arttırılır. Anne adayını ağrısız doğum yapabilmesi için epidural katater sancılar kendini göstermeden önce takılmışsa epidural anestezi için kataterden ilaç başlanması istenilen sancılar oluştuktan sonra verilmelidir.

Suni sancı ile doğum uygulamasının diğer tıbbi müdahaleler gibi elbette bir takım riskleri bulunmaktadır. İlk olarak rahim aşırı derecede kasılırsa bu durum bebeği sıkıntılı bir duruma sokacaktır. Fakat damlaları otomatik ayarlayan infüzyon pompası kullanılarak ve yavaş biçimde arttırılarak verilen oksiton hormonunun dikkatlice takibi yapılarak verilmesi bu riski oldukça minimuma düşürmektedir.

Bazı anne adayları suni sancı ile doğum uygulamasının güvenilir olup olmadığını merak etmektedir. Oksiton hormonunun verilmesi yeni bir yöntem olmayıp uzun yıllardır kullanılmaktadır. Genel anlamda uzman hekimler tarafından dikkatlice kurallara uyarak yapılan suni sancı uygulaması fazlasıyla güvenilir demek mümkündür. Ayrıca sancılar normal yolla başlamasından suni sancının daha etkili bir şiddeti bulunmaktadır yani oksiton hormonu verilmesi daha şiddetli bir sancıya neden olur.

Son olarak suni sancı verilecek anne adayının normal doğum gerçekleştirmesi için herhangi bir sorun olmaması gerekmektedir. Bunlar anne adayı daha önceden rahim ameliyatı geçirmişse, bebeğin baş pelvis uygunsuz olması. Bu gibi durumlar varsa hiç suni sancı uygulamasına girilmeden sezaryen doğum yapılmalıdır.

Diğer hangi durumlarda suni sancı ile doğum yapılamaz?

Herpes virüsü olması

Plasenta prevea

Rahim içinde bebeğin yan biçimde durması

Normal kilodan bebeğin daha kilolu olması durumları.

Bebeğin kafasının normal boyutlardan daha büyü biçimde olması.

Yapılan muayenede anne adayının pelvis kemiklerinin doğuma uygun olmamasının tespit edilmesi.

Suni sancı ile doğum konumuzun sonuna geldik bütün anne adaylarımıza sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir doğum ile bebeklerini kucaklarına almalarını dileriz.

Bir önceki konumuz olan epidural, spinal anestezi ile sezaryen ameliyatı yazımızı da okumanızı öneririm.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM