Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Test Yapmadan Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Test yapmadan gebelik nasıl anlaşılır? Test yapmadan hamile olduğumu nasıl anlarım? Gibi sorular kadınlar tarafından merak konusudur. Test yapmadan hamilelik nasıl anlaşılır sorusu aslına bakarsanız, kadından kadına farklılıklar gösterebilir. Yani erken gebelik belirtileri her kadından farklı olabilmekle birlikte yoğunlukları da değişkenlik gösterebilmektedir. Özellikle planlı gebelik isteyen çiftler, yumurtlama dönemi hesaplama yapıp bu tarihlerde ilişkiye girmekte ve idrar ve kanda beta hcg hormonu yükselmeden hamileliğin oluşup oluşmadığını merak etmektedirler ve test yapmadan hamile olduğumu nasıl anlarım sorusunu düşünmektedirler, bu soruya yazının devamında ayrıntılı cevaplar verdik. Öncelikle gebeliğin net olarak anlaşılması için gerekli bilgiyi bilmenizde yarar var.

Gebelik Hormonu Beta HCG Nedir? Ne Zaman Salgılanmaya Başlar?

Vücutta beta hcg hormonu her zaman çok az miktarda bulunur ancak testler ile ne kanda nede idrarda tespit edilemez, gebeliğin oluşması ile birlikte beta hcg de yükselerek kan ve idrarda tespit edilebilir düzeye gelmektedir. idrarda ilişkiden 4 hafta sonrayı bulabilirken kanda tespit edilmesi yaklaşık ilişkiden iki hafta sonra olmaktadır. Kanda yapılan gebelik testi daha adet gecikmesi dahi olmadan gebelik hormonu olan beta hcg nin değerini yakalayabilir.

Embriyo rahmin iç bölümüne (endometrium) giderek yolculuğunu tamamlar bu yolculuk döllenme gerçekleştikten sonra sıklıkla beş altı gün civarı sürer. Embriyonun çevrisinde bulunan hücreler Beta HCG hormonunu salgılamaya başlar ve gebeliğin kesin olarak tespit edilmesini sağlayanda bu salgılanan hormondur.

Gebeliğin başlamasından sonra kanda tespit edilebilen Beta HCG hormonu gebeliğin ilerleme kat etmesi ile birlikte seviyesini yükseltir ve idrarda da tespit edilebilir seviyeye gelir. Şu da unutulmamalıdır ki, idrarda yapılan gebelik testinin sonucu pozitifse sıklıkla yanılma payı azdır, fakat negatif çerken gebelik olduğu akıllara getirilerek test daha sonra tekrarlanmalı yada kanda bakılmalıdır.

test yapmadan hamile olduğumu nasıl anlarım

İdrarda yapılan gebelik testi ilişkiden kaç gün sonra sonuç vermektedir?

İdrarda gebelik testinin sonuç vermesi için ilişkiden sonra beklemek gerekir. Adet kanaması gecikir ve ardından idrarda test yapılır. Gebelik meydana geldikten sonra anne adayının idrarına geçen Beta HCG hormonu ancak bu şekilde tespit edilebilir. Yumurtlama dönemlerinde ilişkiye giren ve gebeliği oluşan anne adaylarının, yumurta hücresi sperm ile buluştuktan sonra rahme gitmesi ve yerleşmesi yaklaşık yedi gün ile 10 gün sürmektedir. Rahme yerleşene kadar kanda bile olsa gebelik hormonu tespit edilemez. Bu nedenle en erken kanda 10 gün idrardaysa 15 gün sonra gebelik hormonu tespit edilebilmektedir. Bu süreç zarfında test yapmadan gebelik nasıl anlaşılır sorusu gündeme gelmektedir. Şimdi buna cevaplar verelim. Test yapmadan hamile olduğumu nasıl anlarım sorusuna ilk gebelik belirtilerini açıklayarak cevaplayacağız.

Test Yapmadan Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Test yapmadan hamile olduğumu nasıl anlarım sorusunu en çok, çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar sormaktadır. Çünkü düzenli olarak cinsel ilişkiye girip, yumurtlama dönemlerini hesaplayıp en doğurgan olduğu dönemlerde bebek için uğraşan kadınlar, hamile kalana kadar her ay test yapmakta ve gebelik oluşmadığını görünce üzülmekte yada gebelik hormonu yükselmeden erkenden test yapmadan hamile olduğumu nasıl anlarım diye düşünmektedirler. Bazı kadınlar doktorlarında test yapmadan gebelik nasıl anlaşılır diye sormakta ve bizde bu soru ile çok karşılaşmaktayız. Öncelikle kadın vücudu gerçekten işleyişi ile muazzam ve bir kadarda karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle eğer hamile kalınırsa bir takım belirtilerde verecektir. Bu belirtileri aşağıda sıraladık.

test yapmadan gebelik nasıl anlaşılır yöntemi var mı

Adet gecikmesi

Gebelik bekleyen veya cinsel hayatı olan kadınların adet gecikmesi yaşamaları, ilk olarak akıllara hamile miyim? Sorusunu getirmektedir. Adet gecikmeleri bir hafta on güne kadar normal karşılanmaktadır. Ancak her adet gecikmesi de gebeliğin olduğu anlamına gelmez. Hormon bozuklukları, yeme bozuklukları, stres, polikistik over gibi faktörler adetin gecikmesine ve döngünün olumsuz etkilenmesine neden olur. Eğer on günden daha fazla gecikmeler yaşanıyorsa bir kadın doğum uzmanına başvurarak gerekli tetkiklerin yapılması ve altta yatan neden araştırılarak bulunması ile doğru tedavi edilmesi gerekir.

Lekelenmeler

İki adet arasında özellikle adetinize 1-2 hafta varken lekelenme şeklinde kanama olursa, bu yerleşme kanaması (implantasyon) olarak adlandırılır. Halk arasında üstüne görme olarak adlandırılır. Embriyonun rahme yerleşmesi sonucunda bu kanama oluşur. Normal adet kanaması ile karıştırılmaması gerekir, uzun sürmez, yoğunluğu azdır.

Mide bulantıları ve kusmalar

Gebeliğin en çok bilinen ve en belirgin belirtileri arasında yer alan bulantı ve kusmalar, 3 haftalık gebelikten sonra kendisini gösterir. Bulantı ve kusmalara yemek kokularında ve değişik kokulardan tiksinti duymada eşlik edebilir. Yükselen ve değişimler gösteren gebelik hormonları mide bulantılarına neden olmaktadır.

Göğüs uçlarında hassasiyet ve ağrı

Gebeliğin belirtileri arasında göğüslerde meydana gelen değişimlerde bulunur. Göğüslerde hassasiyet oluşması, dolgunluk hissi, meme uçlarının koyulaşması gibi değişimlerin olması test yapmadan gebelik nasıl anlaşılır sorusuna bir yanıttır.

Şişkinlik

Hamilelik hormonları şişkinliğe neden olabilir. Özellikle bel ve çevresinde şişmiş gibi hissedilebilir. Kramplarla da karşılaşılabilir.

Duygu değişimleri

Ani duygu değişimleri hormonların neden olduğu gebelik belirtileri arasında kendine yer bulur. Aniden ağlamak istemek, küçük durumlardan bile etkilenmek bunların arasındadır.

Sık idrara çıkma ihtiyacı

Gebelikte sık idrara çıkma şikayeti ilk trimesterde yani ilk üç ayda vücudun kan akışından ve su tutmasından dolayı meydana gelir. Yarım saatte bir idrar yapma ihtiyacı duyulması gebeliğin belirtileri arasındadır.

Yorgun hissetme

Her zamankinden daha fazla yorgun hissedebilirsiniz. Önceden zorlanmadan yaptığınız işler artık size zor gelebilir ve yapmak istemeyebilirsiniz. Uyku hali, yorgunluk ve halsizlik gebeliğin ilk dönemlerinde sıkça karşılaşılan sorunlar arasındadır. Progesteron hormonunda gerçekleşen değişimler yorgunluk, uykusuzluk, halsizlik gibi sorunlara neden olabilirken, kusma ve bulantılarda bunların daha fazla olmasına neden olabilmektedir.

İştahta artış

Gebeliğin en çok bilinen belirtileri arasında; iştahta artış ve aşerme bulunur. Daha önce sevmediğiniz yiyeceklere karşı olumlu yönde hassasiyet oluşabilirken, bazı sevilen yiyeceklere karşıda olumsuz yönde hassasiyetler oluşabilir. Bunların yine bütün sorumlusu hormonlardır ve bu duruma neden olan östrojen hormonudur.

Baş ağrısı

Gebeliğin oluşması ile birlikte vücutta meydana gelen hormon seviyelerinde ki değişimler ve bunların yarattığı olumsuz etkiler,baş ağrılarına neden olabilir. Fakat normaldir ve geçicidir. Bolca dinlenerek ağrıları hafifletebilirsiniz. Gebelik dönemi boyunca (özellikle ilk üç ayda) doktorunuzun bilgisi dışında en küçük ilaç dahi olsa kullanmayınız. Ve gebeliğin doğrulanmasından sonra hemen kadın doğum uzmanına giderek hafta hafta gebelik takip programınızı oluşturunuz.

Test yapmadan gebelik nasıl anlaşılır? Başlıklı makalemizin sonuna geldik, eğer bizlere sorularınız varsa yorum kısmından ulaştırabilirsiniz doktorlarımız hızlı ve ayrıntılı şekilde cevaplayacaklardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM