Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Tüp Bebek Merkezi Seçimine Dikkat!!

Normal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftlerin tercih ettiği tüp bebek yöntemi uygulama aşamasına geçmeden önce iyi bir şekilde merkezin araştırılması gerekmekte. Anlaşılan merkez akıllara gelen bütün sorulara net olarak cevap vermeli böylelikle karşılıklı bir güven oluşturarak seçimi yapabilirsiniz peki hangi sorulara cevap vermeli tüp merkezleri onlara bir bakalım.

Tüp bebek merkezinde uygulanan işlemlerden sonra oluşan gebelikte bebeklerin canlı ve sağlıklı doğum oranları ne kadardır, merkez kaç yılından bu yana faaliyet göstermekte yani bir geçmişi var mı? Uygulama için başvuran çiftleri ne derecede bilgilendirip meraklarını giderdiği, nasıl bir ortamda çalışılmakta ve temizliği ile hijyeni sorgulanmalı, daha önce gelmiş yada tedavisi devam eden hastalar tarafından öneriliyor mu? 35 yaşından büyük ve 35 yaşında küçük kaç adet embriyo transferi gerçekleştirilmekte, yapılan embriyo transferlerinde gebelik oranları nedir, embriyo dondur programı bulunmakta mı? Ve hastaların hangi oranlarda embriyoları dondurulmakta, ayrıca dondurulmuş ve çözülmüş embriyolar ile yapıla işlemlerde ne kadar başarılısınız ve başarı yüzdeniz nedir? Merkeziniz ile beraber çalışmakta olan bir genetik laboratuara sahip misiniz?

Tüp bebek merkezi seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İlk olarak seçilmiş olan tüp bebek merkezinde dikkat edilecek nokta hasta ve doktor arasındaki ilişkidir doktorun hastasına yaklaşım biçimi önemlidir hastanın akılına takılan bütün soruları sıkılmadan ayrıntılı bir şekilde yanıtlayarak hastanın kafasında soru işareti bırakmamalı. Bunun yanında merkezde bütün çalışanların hastalara karşı olan davranışları da önemli yere sahiptir çünkü tüp bebek işlemleri tek bir kişi tarafından değil bir ekip tarafından yapılır bu yüzden tedavide olan bütün çalışanların hal ve hareketleri önem taşır. Ayrıca tüp bebek tedavisi başlamadan önce kısırlığa neyin ve neden olduğunu araştırmak gerekir. Böylece sebep olan faktöre göre tedavi süreci başlanmalıdır.

Tüp Yönteminin Başarılı Olabilmesi İçin Merkez Seçimi Önemli Mi?

Tüp bebek merkezinin sadece gebelik oluşması için bir garanti vermesi yeterli olmaz. Tedavi süreci boyunca ne gibi riskler var, tedavinin kısımlarını hastalara öncesinden bildirmesi ve hastalarında bunları bilmesi gerekmektedir. Ayrıca hiçbir tüp bebek merkezi bizim yaptığımız tedavide %100 olarak gebelik oluşur diye de garanti vermemeli. Bunun nedeni tedavi şayet olumsuz sonuçlanırsa hastada büyük bir psikolojik çöküntü yaratacaktır. Merkezinde bunun farkında olması gerekir ve hastaya her ihtimali açıkça anlatmalıdır.

Tüp bebek uygulaması gerçekten profesyonel bir ortamda ve profesyonel ellerde yapıldığı zaman biraz maliyeti yüksek bir işlemdir. Ancak düşük rakamlar veren merkezlere gidip uygulama başarısız olduğu zaman hem zaman hem de tekrar uygulama olacağından para kayıp etmiş olursunuz. İyi bir dondurma planı olan merkezlerde tek bir uygulama ile birden daha fazla embriyo transferi yapılabilir buda şansınızı katlayacaktır. Tüp bebek merkezlerine gitmeden önce kesinlikle araştırma yapın daha önce oradan tedavi görenlerin yorumlarına ulaşın. İnternette araştırma yapabilirsiniz ancak her yazılana inanmayın çünkü tüp bebek merkezlerinin internet sitelerinde o merkezin reklamları yapılır bu nedenle yazılan her bilgi bilimsel olarak kanıtlanmamış olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM