Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Tüp Bebek Ne Zaman Ve Neden Tercih Edilir?

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de evlenen çiftler ilk zamanlarda doğal yollar ile çocuk sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Ancak gönül ister ki her çift normal yollar ile çocuk sahibi olsun. Fakat bu durum bu şekilde olmayabiliyor ve çiftler tüp bebek yöntemine başvurmaktalar. Karşılaşılan sorunların  temelinde bir çok neden yatmaktadır. Örneğin geçmiş zamanlarda karşılaşılan rahatsızlar, bir takım kullanılan ilaçlar ve genetik etkenler rol oynayabilmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyenler bu tip problemler ile karşılaştıklarında akıllarına ilk tüp bebek gelerek tercihlerini bu yönde kullanıyorlar.

Bu yöntemin nasıl ve nerede başladığından söz edecek olursak ilk defa İngiltere de ve 1978 yılında uygulanan işlemler sayesinde bebek sahibi olamayan çiftler bebek sahibi olmaya başlamışlardır. Günümüzde de Türkiye de çok yaygın olarak kullanılan bu yöntem çağın getirmiş olduğu teknoloji ile birlikte oldukça iyi gelişme göstermiştir. Aslında tüp bebek doğal yol ile gebeliğin oluşmaması halinde vücut dışında bir dölleme oluşturulması ile anne adayının rahmine embriyo yerleştirilmesidir. Yani baba adayında sperm ve anne adayından yumurta alınır ve bunlar vücut dışında döllenmesi sağlanır akabinde anne adayının rahmine transfer işlemi gerçekleştirilir. On iki gün sonra gebelik testi yapılır.

Yapılmakta olan bu uygulamaların tamamı klinik ortamlarda ve işini bilen uzman kişiler tarafından yapılıyor. Ayrıca işlemlerin yapıldığı ortamlar vücut sıcaklığına göre ayarlanmaktadır. Yumurtayı sperm ile döllendirdikten sonra artık embriyo ismini alarak transfere hazır oluyor. Bu işlemden sonra anne adayının rahminin içerisine transfer geçekleştirilip 12 gün sonra gebelik testi uygulanıyor yapılan bu uygulamanın adı embriyo transferi olup yaklaşık 10 dakika sürmekte ve anne adayı iki yada üç saat istirahat edip evine gidebilmektedir.. Özel bir gebelik testi değildir tüp bebek merkezine gitmek gerekmez herhangi bir sağlık kuruluşunda yapılabilir.

Embriyo anne karnına yerleştirilmesinden sonra oluşan gebeliklerde bazen düşükler ile karşılaşılabilmektedir. İşte bu aşamada hekiminiz vereceği bazı ilaçlar gebeliğin oluşma şansını %80 oranına kadar getirebiliyor. Uygulanan bütün işlemler profesyonel olarak yapıldığı için belli bir külfeti olmaktadır. Son zamanlarda 4000tl ile 6000tl arasında değişkenlik göstermekte olup tüp bebek merkezlerini telefon ile arayarak net bilgilere ulaşmak mümkün çünkü her merkezden merkeze farklılar olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM