Tüp Bebek Ne Zaman Ve Neden Tercih Edilir?

  • 16 Ocak 2017
  • 226 kez görüntülendi.
Tüp Bebek Ne Zaman Ve Neden Tercih Edilir?

Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de evlenen çiftler ilk zamanlarda doğal yollar ile çocuk sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Ancak gönül ister ki her çift normal yollar ile çocuk sahibi olsun. Fakat bu durum bu şekilde olmayabiliyor ve çiftler tüp bebek yöntemine başvurmaktalar. Karşılaşılan sorunların  temelinde bir çok neden yatmaktadır. Örneğin geçmiş zamanlarda karşılaşılan rahatsızlar, bir takım kullanılan ilaçlar ve genetik etkenler rol oynayabilmektedir. Çocuk sahibi olmak isteyenler bu tip problemler ile karşılaştıklarında akıllarına ilk tüp bebek gelerek tercihlerini bu yönde kullanıyorlar.

Bu yöntemin nasıl ve nerede başladığından söz edecek olursak ilk defa İngiltere de ve 1978 yılında uygulanan işlemler sayesinde bebek sahibi olamayan çiftler bebek sahibi olmaya başlamışlardır. Günümüzde de Türkiye de çok yaygın olarak kullanılan bu yöntem çağın getirmiş olduğu teknoloji ile birlikte oldukça iyi gelişme göstermiştir. Aslında tüp bebek doğal yol ile gebeliğin oluşmaması halinde vücut dışında bir dölleme oluşturulması ile anne adayının rahmine embriyo yerleştirilmesidir. Yani baba adayında sperm ve anne adayından yumurta alınır ve bunlar vücut dışında döllenmesi sağlanır akabinde anne adayının rahmine transfer işlemi gerçekleştirilir. On iki gün sonra gebelik testi yapılır.

Yapılmakta olan bu uygulamaların tamamı klinik ortamlarda ve işini bilen uzman kişiler tarafından yapılıyor. Ayrıca işlemlerin yapıldığı ortamlar vücut sıcaklığına göre ayarlanmaktadır. Yumurtayı sperm ile döllendirdikten sonra artık embriyo ismini alarak transfere hazır oluyor. Bu işlemden sonra anne adayının rahminin içerisine transfer geçekleştirilip 12 gün sonra gebelik testi uygulanıyor yapılan bu uygulamanın adı embriyo transferi olup yaklaşık 10 dakika sürmekte ve anne adayı iki yada üç saat istirahat edip evine gidebilmektedir.. Özel bir gebelik testi değildir tüp bebek merkezine gitmek gerekmez herhangi bir sağlık kuruluşunda yapılabilir.

Embriyo anne karnına yerleştirilmesinden sonra oluşan gebeliklerde bazen düşükler ile karşılaşılabilmektedir. İşte bu aşamada hekiminiz vereceği bazı ilaçlar gebeliğin oluşma şansını %80 oranına kadar getirebiliyor. Uygulanan bütün işlemler profesyonel olarak yapıldığı için belli bir külfeti olmaktadır. Son zamanlarda 4000tl ile 6000tl arasında değişkenlik göstermekte olup tüp bebek merkezlerini telefon ile arayarak net bilgilere ulaşmak mümkün çünkü her merkezden merkeze farklılar olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Gebelikse.com Farkı Nedir?

Gebelikse.com sitesi anne ve anne adaylarına gebelik konusunda detaylı bilgiler vermektedir. Hamilelik takibinin hafta hafta gebelik  planı şeklinde yapılması ve bu gebelik haftalarının hem anne hemde bebek açısından detaylı analizleri bulunmaktadır. Hamileliğiniz her aşamasında hem kendiniz hemde bebeğiniz hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Otomatik olarak gebelik hesaplama yaparak hamileliğiniz hangi haftasında olduğunu öğrenebilir. Ardından hafta hafta gebelik sayfamızdan gebelik haftanız ile ilgili detaylara ulaşabilir. Yazıların altında bulunan yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz hızlı biçimde cevaplanacaktır. Ayrıca acaba hamilemiyim yani  gebelik belirtileri nelerdir sorusuna detaylı cevaplar bulabilirsiniz. Hem gebelik hemde gebelik döneminde karşılaşacağınız sorunları bulabilir ve bunlar için tedavi, önlemleri konusunda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra bebek sağlığı ve bakımı konusunda da doğum sonrasında sizlerin yanınızdayız. Bununla birlikte bebek gelişimi konusunda sizleri yalnız bırakmadık. Hem doğum hemde doğum öncesine dair karşılaşabileceğiniz bütün sorunları sizler için en doğru biçimde yazdık. Gebelikse.com sitemiz üzerinden yumurtlama dönemi hesaplama yaparak hamile kalabileceğiniz en uygun tarihleri belirleyebilirsiniz.
yaş hesaplama | bebeğim kaç haftalık | Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
View My Stats