Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Tüp Bebek Tedavisindeki Yenilikleri Araştırdık

Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftler tedavilerin olumsuz sonuçlanmasının ardından hayal kırıklığına uğramakta ve doktorlarına yeni yöntemleri danışmaktadır. Birden fazla tüp bebek yöntemi olmasına rağmen tavsiye edilen bir çok teknik bugüne kadar net olarak ispatı yapılmamış yani ya olursa diye uygulanabilen yöntemler olmaktadır. Bir tedavi seçeneğinin tam olarak ispatlanması için gelişi güzel bir çok çift üzerinde deneylerin yapılması ve ardından yapılmış olan tedavi yöntemini daha önce hiç görmemiş çiftler ile karşılaştırmak gerekmektedir. Bu şekilde yapılmış olan çalışmalar maalesef çok azdır. Bazılarına örnekler verebiliriz.

Çok uzak bir zamanda değil daha yeni bir tüp bebek merkezi bir buluş gibi sunduğu yöntemi anlatmak istiyorum bu aşı uygulaması olarak bilinmekte yani çiftlerin kanlarında hazırlanan bir sıvı rahmin içine konulması ve bunun sonucunda da hamile kalma oranının gözle görülür biçimde arttığı söylenmektedir. Ancak henüz bu uygulamanın tüp bebek yönteminde hamile kalma oranını arttırdığına dair net bir ispat yoktur. Ayrıca bu tekniğin gebe kalma oranını yükselttiğini gösteren bir çalışmada henüz mevcut değildir.

Günümüze kadar 5 adet çalışması yapılan kan sulandırıcı ilaçlar bulunmaktadır bu çalışmalarda verilen kan sulandırıcılar düşük dozda olmaktadır. Ancak yapılan beş çalışmanın üç tanesinde aspirin kullanımının olumlu etkisine rastlanmamış. Geriye kalan iki çalışmada ise gebe kalma şansını yükselttiği görülmüştür. Fakat yapılan tüm inceleme ve çalışmalar bir anda toplu olarak değerlendirildiğinde meta analiz sonucun da aspirinin faydası olmadığına karar verilmiş. Bazı tüp bebek merkezleri aspirin kullanımını sakıncalı bulduklarında kullanımına izin vermezler. Bunun gerekçesi ise yumurtaların toplama işlemi esnasında ve ardından kanama olabileceği olmasıdır. Heparin kullanımına bakacak olursa cilt altından uygulanan bir kan sulandırıcı ilaçtır. Şayet pıhtılaşma durumunda bir artma varsa heparin kullanımı olumlu sonuç verdiği bilinmektedir.

Yapay rahim uygulaması : Uygulanan bu teknikte tüp bebek tedavisine başlamadan 1 ay önce rahimden bir parça alınır bu alınan parça laboratuarda hücre kültürü uygulanarak gelişmesi sağlanır. Embriyolar ise bu katmanın üst kısmına yerleştirilerek mercek altına alınır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM