Bilgi
Sağlığınız için özen gösteriyoruz.

Tüp Bebek Tedavisine Akupunktur Yardımı

Tüp bebek tedavisinde başarının elde edilmesi için bir çok faktör bulunmakta olup bunların en başında gelen anne adayının psikolojik yönden iyi bir desteğe ihtiyacı olmasıdır. Çünkü tüp bebek uygulamasında başarının önüne geçen sorunlardan biride kadında oluşan stres olmaktadır. Ayrıca döllenen yumurtanın kadının rahmine yerleşiminin ardından tutunup ve yerleşeceği ortamın yani endometriumun istenilen damarsal gelişimi ve kalınlığa gelememesi olmaktadır. İşte tüp bebek tedavisinde akupunktur desteği ile endometrium katmanının istenilen gelişimini tamamlamasına fayda sağlamaktadır.

Yapılan akupunktur tedavisi ile limbik sistemde bir düzenleme görüneceğinden hastanın strese karşı savaşmasında yardımcı olarak olumsuz etki eden faktörleri de kayıp edecektir. Tüp bebek tedavisine başlamadan ve başladıktan sonra akupunktur tedavisi gören kadınlar akupunktur tedavisi görmeyenlere göre başarı şansı daha yüksek olduğu görülmüştür.

İlk olarak ABD’de 2002 yılında uygulanmaya başlayan akupunktur tedavisinin tüp bebek uygulamasının başarı oranlarının arttığı görülmüştür. Hatta bir tıp dergisi olan sterility de yayımlanmıştır. Bunu gören dünyada zamanla tüp bebek merkezlerinde başarıyı arttırmak için giderek yaygınlaşarak kullanılmaya başlanmıştır.

Akupunktur Tedavisinin Tüp Bebek İle Kullanılması

Akupunktur tedavisine bakıldığında en başta gelen tekniklerden biri olan kulak akupunkturu almaktadır. Neden kulak diye sorarsanız vücudumuzun bir çok bölgesinin kulak ile bir bağlantısının olması altında yatmaktadır. Ayrıca uygulanan kulak akupunkturun vücut akupunkturu ile beraber uygulandığı taktirde daha hızlı sonuçlar alınabilir. Tedavinin işe yaraması için hem akupunktur noktalarının hem de derinliklerinin net ve doğru şekilde hesaplanmasının da rolü büyüktür. İşte bu yüzden akupunktur konusunda deneyimli hekimlerin bunları hesaplayıp tedaviyi uygulaması son derece önemlidir. Akupunktur noktalarının rastgele seçilmesi ile doğru biçimde seçilmiş noktaların arasında önemli farklar bulunmakta. Tedaviyi yürüten hekimin tüp bebek uygulamasına uygun yerleri tespit edip işlemi gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Tüp Bebekte Akupunktur Ne kadar Zamanımı Alır?

Tüp bebek uygulamasında akupunkturun süresine bakıldığında totalde 1 saatlik bir zamanı kapsamaktadır. Yani tüp bebek uygulaması ile birlikte kombine olarak gerçekleştirilen bir akupunktur tedavisinde kadının rahmine embriyonun yerleştirilmesinden 30 dakika önce ve yerleştirme işlemi sona erdikten sonra yapılmaktadır. Uygulanan bu işlemler hastaların konforundan ödün verilmeden ağrı ve acı duyulmadan yapılmaktadır. Diğer bir artısı ise hastaların işlem öncesinde rahatlamasını sağlamasıdır. Tüp bebek tedavisine başlamadan önce özellikle panik atağı olan kadınların bu uygulamayı yaptırmaları şiddetle tavsiye olunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM